Algimantas Matukevičius: „Tobulėti netrūksta nei noro, nei galimybių“

Nerijus Bliujus
2017-02-27
„Visada smagu, kai pavyksta padaryti ką nors sudėtingo ir pakeisti tam tikras gamtos klaidas, ištaisyti jas ir padėti žmonėms“, – sako Kauno klinikų Vaikų neurochirurgijos skyriaus vadovas docentas, medicinos mokslų daktaras Algimantas Matukevičius.
Algimantas Matukevičius: „Tobulėti netrūksta nei noro, nei galimybių“
Kauno klinikų Vaikų neurochirurgijos skyriaus vadovą docentą, medicinos mokslų daktarą Algimantą Matukevičių prezidentė Dalia Grybauskaitė vasario 16-ąją apdovanojo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi.

- Vasario šešioliktąją iš šalies prezidentės Dalios Grybauskaitės rankų gavote garbingą apdovanojimą - Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžių, kuriuo apdovanojami nusipelnę Lietuvai asmenys, pasižymėję uoliu ir sąžiningu darbu valstybinėje tarnyboje ar visuomeninėje veikloje. Koks jausmas gauti tokį apdovanojimą?
- Tai yra pirmas mano toks apdovanojimas. Ir jausmas yra nuostabus, kitoks ir negali būti.

- Kas jus paskatino tapti mediku? Ar tiesiog nusprendėte tęsti šeimos, kurioje ne vienas medikas, tradiciją? 
- Na, aš nuo mažens medikų šeimoj augęs. Turbūt prie to buvau pripratęs. Ir visa tai, greičiausiai, natūraliai susiklostė.
 
- Neurochirurgija - be galo sudėtinga medicinos sritis, reikalaujanti daug kantrybės bei tikslumo. Kodėl pasirinkote būtent ją? O darbas su vaikais - dar didesnis iššūkis. Turbūt tenka kartais ir psichologu pabūti?
- Mane neurochirurgija tuo ir patraukė, kad atrodė sunkiausia bei sudėtingiausia. O su vaikais dirbu nuo karjeros pradžios. Jeigu reiktų rinktis iš naujo, greičiausiai, vėl rinkčiausi darbą su mažaisiais pacientais – man tiesiog su jais paprasčiau. Aišku, tenka dažnai ir tėvus raminti. Mūsų pacientai serga sunkiomis ligomis, o ne visada mes jas galim išgydyti.

 
- Esate gydęs ne tik Lietuvos, bet ir užsienio vaikus. Lietuvos neurochirurgai - vieni geriausių Europoje?
- Kad Europoje geriausi, tikrai taip nesakyčiau, tačiau kartais tenka gydyti ir užsienio pacientus. Pavyzdžiui, buvo keli vaikai iš Ukrainos atvažiavę. O neurochirurgija Lietuvoje yra tikrai pažangi. Aišku, visada yra noras tobulėti, nes mūsų specialybė glaudžiai susijusi su naujomis technologijomis, kurios taip greitai keičiasi. Savaime suprantama, tam reikia daug pinigų.
 
- Neurochirurgijos operacijos – itin sudėtingos. Jos greičiausiai trunka ne vieną valandą?
- Operacijos laikas labai priklauso nuo turimų technologijų. Sovietiniais laikais, kai pradėjau dirbti, sudėtingesnės operacijos su mikroskopu užtrukdavo ir po keliolika valandų. Dabar jos sutrumpėjo iki kelių valandų. Žinoma, būna ir trumpesnių. Tačiau pasakyti vienareikšmiškai negali. Mat vaikų neurochirurgija apima kelias sritis: ir nugaros smegenys, ir galvos augliai, ir smegenų kraujagyslės, ir apsigimimai, ir nervai. Per metus atliekame vidutiniškai šimtą dvidešimt operacijų.
 
- Kas per tuos metus, kai dirbate, pasikeitė, patobulėjo labiausiai?
- Patobulėjo diagnostika. Tobuliau, išsamiau galima sužinoti apie tas ligas. Dabar galima geriau prognozuoti jų eigą.

- Esate daug pasiekęs savo srityje, tačiau galbūt vis dar lygiuojatės į ką nors? Kas jums yra autoritetas?
- Mūsų klinikos vadovas profesorius habilituotas daktaras Arimantas Tamašauskas bei profesorius Vytenis Pranas Deltuva yra nuostabūs specialistai. Visada stengiuosi į juos lygiuotis.
 
- Sakoma, kad gydytojas turi mokytis visą gyvenimą. Sutinkate su tuo?
- Žinoma. Visi turi. Jei anksčiau būdavo sakoma, kad kas penkeri metai viskas atsinaujina, šiais laikais tai vyksta dar greičiau. Tad tobulėti netrūksta nei noro, nei galimybių.
Šiuo metu, Lietuvai jungiasi prie Europos referencinių tinklų, dirbame su pacientais, kuriems diagnozuotos nugaros smegenų išvaržos. Tai yra sudėtingi ligoniai, dažnai be išvaržos turintys ir gretimų patologijų. Šie pacientai dėl įvairių problemų dažnai turi lankytis pas gydytojus. Todėl kuriame su reabilotologais, neurologais, traumatologais, neurochirurgais, urologais komandą, kuri teiktų pagalbą tokiems žmonėms.


- Daug laiko praleidžiate darbe, o kaip atsipalaiduojate po jo. Kokia veikla mėgstate užsiimti?
- Laisvalaikiui, aišku, laiko lieka mažokai. Man patinka kelionės, muzika. Pats esu grojęs ir netgi muzikos mokyklą baigęs. Bet dabar jau retai tenka tai daryti.
 
- Mediko darbas neapsieina be kitų pagalbos. Galbūt jūs pats norėtumėte kam nors padėkoti?
- Labiausiai norėčiau padėkoti šeimai, nes tikrai mažai būnu namuose. Bet jie vis tiek supranta, myli ir pakenčia. Mano skyriaus bendradarbiams. Visada su jais randame bendrą kalbą. Kauno klinikos - profilinė ligoninė ir čia yra visų rūšių specialistų. Mes čia turime didžiulę komandą: ir vaikų intensyvios terapijos skyrius, ir vaikų chirurgija, ir vaikų traumatologai, ir vaikų onkologai, ir naujagimių daktarai, pediatrai, vaikų endokrinologai. Daug, daug specialistų ir su visais labai puikiai sutariame, puikiai dirbame. Taigi visiems jiems – nuoširdus ačiū!

 
Dosjė

1981-1982 m. - internas-chirurgas (Kauno akademinės klinikos)
nuo 1982 m. - neurochirurgas (Kauno akademinės klinikos)
1982-1987 m. - jaunesnysis mokslinis bendradarbis (KMI CMTL nervų sistemos chirurgijos skyrius)
1987-2001 m. - neurochirurgas (KMUK vaikų neurochirurgijos skyrius)
nuo 2001 m. - KMUK vaikų neurochirurgijos skyriaus vadovas
2001-2005 m. - SAM specialistas konsultantas neurochirurgijos klausimais
2001-2005 m. - jaunesnis mokslo darbuotojas (KMU BMTI nervų sistemos chirurgijos laboratorija)
nuo 2004 m. - KMU Neurochirurgijos klinikos vadovo dubleris (KMUK Neurochirurgijos klinika)
2005-2009 m. - mokslo darbuotojas (KMU BMTI Neuromokslų laboratorija)
 
Kita reikšminga veikla: Lietuvos nacionalinės neurochirurgų draugijos narys, Baltijos neurochirurgų asociacijos narysPasaulinės neurochirurgų asociacijos narys, Europos neurochirurgų asociacijos narys, Kaukolės pamato chirurgijos draugijos narys, Lietuvos vaikų neurologų asociacijos narys, Lietuvos epileptologų draugijos narys.
Neurochirurgijos klinikoje kuruoja pedagoginį procesą V kurso studentams. 
Dalyvauja ruošiant neurochirurgijos rezidentus 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris