Aktorius Andrius Žiurauskas užknarkdavo net per repeticijas

Violeta Bučiūtė
2016-03-03
Aktorius, režisierius Andrius Žiurauskas penkerius metus gyveno kamuojamas jam nesuvokiamo nuovargio. Nuolatinis neišsimiegojimas, svorio augimas, snaudimas kino salėje ar net repeticijų metu pagaliau baigėsi, kai prieš dvejus su puse metų Kauno klinikų Miego laboratorijoje vyrui buvo diagnozuota miego apnėja.
Aktorius Andrius Žiurauskas užknarkdavo net per repeticijas
„Liga trukdė viskam, kam įmanoma. Buvo sunku susikaupti, mokytis tekstą, būti dėmesingam ar vairuoti“, - pasakojo aktorius Andrius Žiurauskas, kuris nors ir buvo girdėjęs apie miego apsėją, kad pats ja serga nė neįtarė.

Nesuprato, kas vyksta
A.Žiurauskas, prisimindamas tas dienas, kai jį kamavo kasdienis energijos trūkumas, sakė, jog penkerius metus nė nenumanė, kas su juo vyksta. Žodis „apnėja“ linksmus vaidmenis įkūnijančiam aktoriui buvo girdėtas, tačiau jis net nepagalvojo, kad galėtų sirgti šia liga.
Pasak Andriaus, pažįstami jau buvo susitaikę su jo netikėtu užsnaudimu, kad ir viešoje vietoje, tačiau staiga sustojęs kvėpavimas išgąsdindavo visko mačiusius.
 
„Liga trukdė viskam, kam įmanoma. Buvo sunku susikaupti, mokytis tekstą, būti dėmesingam ar vairuoti“, - nusivylimo neslėpė aktorius.
Miego sutrikimas – ne pats linksmiausias dalykas, tačiau juokais aktorius sako įžvelgęs ir pliusų. „Gastrolių metu kambaryje gyvendavau vienas. Niekas nenorėdavo klausytis mano knarkimo. Tačiau, repeticijų metu, jei bent penkias minutes nereikėdavo skaityti teksto, dėl energijos trūkumo užsnūsdavau. Negalėjau eiti žiūrėti spektaklių, kino filmų, nes imdavau snausti ir knarkti. Iškilo grėsmė vairuojant. Važiuodamas iš Kauno į Vilnių repetuoti, stodavau bent kelis kartus, nes imdavau knapsėti“, - pasakojo aktorius ir pridūrė, kad tie, kas jo nepažinojo, jautėsi negerbiami, arba jiems atrodė, kad vyras visą naktį linksminosi vakarėlyje.
 

Kas bent kiek domėjosi miego apnėja, žino, jog viena didžiausių grėsmių sergant šia liga – užsnūsti vairuojant automobilį. Miego sutrikimų kamuojami žmonės užmiega prie vairo ir sukelia avarijas. Paklaustas, ar nesusidūrė su panašiais įvykiais, A.Žiurauskas prisiminė skaudų įvykį, kai užsnūdęs prie vairo per plauką vos neužmušė savo šeimos.
 
Gyvenimas su specialiu aparatu
„Pirmąją naktį, kai Miego laboratorijoje buvau prijungtas prie aparatų, išmiegojau vos penkias valandas. Po tos nakties, kai buvau stebimas daktarų, galvojau, kad galiu lipti sienomis - nežinojau, kur dėti energijos antplūdžio“, - džiaugsmo neslėpė vyras.
 
„Kai buvo diagnozuota liga, įsigijau specialų aparatą, kuris suspaustą kambario orą paduoda tiesiai man į nosį ir nuolat jį pūsdamas neleidžia užkristi mano minkštiems nosiaryklės audiniams. Tokiu būdu yra palaikomas stabilus kvėpavimas, liaujasi knarkimas, nebestoja širdis. Su juo gyvenu jau du su puse metų“, - apie prietaisą pasakojo aktorius.
Prietaisas fiksuoja įkvėpimus bei širdies veiklą. Kartą per metus A.Žiurauskui reikia nueiti pas gydytoją, kad šis prietaisą prisijungtų prie kompiuterinės sistemos ir įvertintų sveikatos pakitimus.
 
Miego apnėjos pasekmės
Kai A.Žiurauskui buvo diagnozuota miego apnėja, tyrimai parodė, kad jo širdies darbas yra smarkiai sutrikęs. Paaiškėjo, kad širdis per naktį stoja po keletą sekundžių, todėl svarstyta net širdies stimuliatoriaus implantavimo galimybė. Tačiau, kai Andrius pradėjo naudoti minėtąjį kvėpavimo prietaisą, širdies veikla normalizavosi, tad stimuliatoriaus neprireikė.

Pradėjus gydyti apnėją, aktorius pastebėjo, jog nebe taip kamuoja ir alergija. „Aš sergu šienlige, ji sumažėjo tada, kai numečiau svorio. Antsvorį pavyko numesti tik tada, kai išsiaiškinau, kad sergu miego apnėja. Taip pat sumažėjo refliukso ligos požymiai, rėmuo“, - teigė A.Žiurauskas. 

Interviu
Kalbiname Kauno klinikų Pulmonologijos ir imunologijos klinikos gydytoją pulmonologę dr. Guodą Pilkauskaitę.

- Sakykite, kaip pasireiškia obstrukcinė miego apnėja?

- Šios ligos požymiai pirmiausia išryškėja miego metu. Pirmuosius ligos požymius dažniausiai pastebi sergančiųjų artimieji. Ligoniai miego metu kartais nustoja kvėpavę. Knarkia beveik visi sergantys šia liga. Dėl šios priežasties sergantis žmogus dažnai naktimis prabudinėja, miegas tampa neramus, gali prasidėti nemiga ar pasireikšti širdies ritmo sutrikimai.
 
Dienos metu gali pasireikšti tokie požymiai kaip galvos skausmas, sumišimas, nuovargis ar atsirasti atminties bei dėmesio sutrikimų. Ligos negydant, formuojasi ryškus mieguistumas dienos metu. Tai yra vienas pavojingiausių miego apnėjos požymių, nes sergantys ir už vairo sėdę vairuotojai sukelia nemažai autoįvykių.
 
Praėjusių metų gruodžio trisdešimt pirmą dieną Europos Sąjungoje įsigaliojo vairuotojų sveikatos tikrinimo direktyva, nurodanti, kad visi asmenys, kurie nori atnaujinti arba gauti vairuotojo pažymėjimą, turi būti apklausiami ir patikrinami dėl galimos vidutinio sunkumo arba sunkios obstrukcinės miego apnėjos. Tai galioja ir Lietuvoje.
 
Kaip susergama šia liga?
- Yra žinoma, kad ją gali sukelti tam tikri anatominiai pakitimai. Pavyzdžiui, veido, žandikaulio tam tikri pokyčiai. Taip pat ligą gali lemti didesnės tonzilės ar ilgesnis liežuvėlis.

Daliai žmonių tai yra nosiaryklėje esančių minkštųjų audinių funkcijos sutrikimas, kuris išryškėja miego metu, kai audiniai atsipalaiduoja. Svorio didėjimas taip pat gali ne tik pasunkinti, bet ir sukelti obstrukcinę miego apnėją.
 
Gal žinote, kaip dažnai miego apnėja yra nustatoma Lietuvos gyventojams?
- Lietuvoje tokie tyrimai nėra atlikti, tačiau užsienio moksliniuose straipsniuose daugėja informacijos apie šios ligos paplitimą. Kalbama, kad pastaraisiais metais šia liga gali sirgti net iki dešimt procentų vyrų. Tad manau, kad paplitimas nesiskiria nuo kitų Europos šalių. Akivaizdu, kad daugeliu atveju Lietuvoje žmonės nėra ištirti dėl šios ligos.
 
Ar ligą galima išgydyti vaistais?
- Daugelį šokiruoja faktas, kad miego apnėjai išgydyti nėra jokių vaistų. Pats patikimiausias gydymo metodas – nuolatinio teigiamo slėgio ventiliacija.
Pacientui yra uždedama kaukė ant nosies arba veido. Specialus aparatas siurbdamas kambario orą jį suslegia ir pučia per ventiliacinį kontūrą į kvėpavimo takus, taip juos praverdamas. Pacientas savarankiškai kvėpuoja, o aparato tikslas yra išvengti kvėpavimo takų subliūškimo. Šis gydymo būdas taikomas jau daugiau kaip trisdešimt metų.
 
Kai kuriais atvejais liga yra pagydoma, pavyzdžiui, jeigu pacientams ji atsirado dėl padidėjusio kūno svorio. Neseniai turėjome tokį ligonį, kuriam ligos simptomai atsirado didėjant kūno svoriui. Vyrui atsirado ir kitų sveikatos sutrikimų – arterinė hipertenzija bei antro tipo cukrinis diabetas. Didinamos vaistų dozės ligoniui nepadėjo, tačiau nustačius obstrukcinę miego apnėją ir pradėjus ją koreguoti, paciento sveikata ėmė gerėti.
Vyras atrado jėgų laikytis dietos ir per metus numetė šešiasdešimt kilogramų. Pakartojus tyrimus, nustatėme, kad pacientas yra visiškai sveikas, tačiau tokių atvejų pasitaiko vos keletas.
 
- Tiems, kam nepavyksta numesti svorio, įmanoma padėti chirurginiu būdu?
- Jei kalbėtume apie liežuvėlio ar gomurio plastiką, tokia procedūra yra taikoma sergantiems lengva ligos forma, tačiau reikia atidžiai nustatyti, kokią procedūrą reiks atlikti. Esant sunkiai ligos formai, procedūra pacientui gali net ir pakenkti.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris