5 diabeto ženklai, kuriuos pajutus, verta pasitikrinti

Margarita Meškaitė
2018-11-15
 Cukrinis diabetas – viena dažniausių lėtinių ligų, kurios pirmųjų požymių kai kurie sergantieji gali net nepažinti. Tačiau būtent greita ligos diagnozė yra labai svarbi ir gali padėti išvengti komplikacijų. Minint Pasaulinę diabeto dieną, specialistai aktyviau primena šią ligą atpažinti padedančius simptomus ir pažymi, kad geriausias būdas įsitikinti – cukraus kiekio kraujyje matavimas ir gydytojo konsultacija.
5 diabeto ženklai, kuriuos pajutus, verta pasitikrinti
Specialistai atkreipia dėmesį, kad diabetu gali baigtis ir labai rimta gripo komplikacija. Jei persirgus gripu jaučiami neaiškūs, nebūdingi gripui simptomai, verta išsiaiškinti, kokia jų priežastis.

„Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė atkreipia dėmesį, kad anksti pastebėti diagnozę svarbu tiek sergantiems pirmo tipo, tiek ir antro tipo diabetu, nes delsimo pasekmės abiem atvejais panašiai skaudžios. Tiesa, I tipo diabetas pasireiškia kur kas ryškesniais ženklais ir yra labiau atpažįstamas, o štai II tipo – gali tyliai tūnoti ir keletą metų.
 
Įspėja acetono kvapas burnoje

„Pirmo tipo diabetas diagnozuojamas, kai žmogaus imunitetas ima naikinti insuliną gaminančias kasos ląsteles. Juo dažniausiai suserga jauni žmonės, iki maždaug trisdešimt penkerių keturiasdešimties metų. Neretai diagnozuojama vaikams, paaugliams. Tai gali lemti paveldimumas, tačiau ne tik jis, priežasčių būna įvairių. Antro tipo diabetą dažniausiai nulemia žmogaus gyvenimo būdas, ligos ar jų komplikacijos. Jis dažniau pasireiškia vyresniems“, – atskiria „Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė.

 
Pasak jos, pirmo tipo diabeto simptomai yra gana ryškūs ir pasireiškia gana greitai. Pirmieji penki simptomai – labai padidėjęs troškulys, gausus šlapinimasis, padidėjęs nuovargis, silpnumas ir  pastebimas kūno masės mažėjimas. Po kiek laiko pasireiškia dar vienas išskirtinis ženklas - burnoje pradedamas justi acetono kvapas. O štai II tipo diabetas pasirodo ne taip aiškiai. Susirgus šiuo diabetu, simptomai yra labai panašūs, tačiau ne taip aktyviai jaučiami. Ir, priešingai nei sergant I tipo diabetu, kūno svoris šiuo atveju dažniausiai gerokai padidėja, fiksuojamas nutukimas, antsvoris.
„Kuo vėliau nustatomas cukrinis diabetas, tuo daugiau gresia komplikacijų ir jos vis sunkesnės. Didelė dalis sergančių antro tipo diabetu kenčia nuo širdies ar kraujagyslių ligų tik todėl, nes per vėlai kreipiasi į gydytoją. Nors būtent šio tipo diabeto atveju, laiku pastebėjus pažymius, dar galima visiškai atstatyti organizmą“, – pažymi „Eurovaistinės“ farmacininkė.
Pasak jos, komplikacijos dažnai paliečia ne tik kraujagyslių sistemą, bet taip pat regą, nervus, inkstus, todėl, turint įtarimų geriausia, pasitikrinti ir laiku kreiptis į gydytojus.
  

L.S. skaičius


642 
- prognozuojama, kad 2040 m. tiek mln. planetos gyventojų sirgs diabetu.

 
Tikrintis – visiems
Turint įtarimų geriausia išsitirti cukraus kiekį kraujyje. Tai svarbu visiems, ypač tiems, kurių giminėje būta ligos atvejų, taip pat turintiems viršsvorio ir vyresnio amžiaus žmonėms.
„Pagyvenę žmonės dažnai turi problemų su kepenimis, kasa, širdies ir kraujagyslių ligomis. Šios ligos skatina cukrinį diabetą. Kita ligos priežastis – mažas aktyvumas, kai organizme cukrus ima kauptis ir ne taip greitai skaidosi“, – išskiria „Eurovaistinės“ farmacininkė.
Ji atkreipia dėmesį, kad diabetu gali baigtis ir labai rimta gripo komplikacija. Jei persirgus gripu jaučiami neaiškūs, nebūdingi gripui simptomai, verta išsiaiškinti, kokia jų priežastis.

 
Tarp kitko
Kasmet lapkritį įvairios sveikatos įstaigos ir organizacijos tradiciškai aktyviau kviečia nemokamai išsitirti ir pasimatuoti cukraus kiekį kraujyje. Vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ ir diabetu sergančius žmones vienijančių organizacijų iniciatyva pernai tokia akcija vyko keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose.
Rezultatai parodė, kad tarp beveik tūkstančio patikrintų atsitiktinių žmonių, daugiau nei dešimtį dėl didelės rizikos teko iš karto siųsti konsultacijai pas šeimos gydytojus. 

Šiemet nemokamai pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje galima lapkričio 17–18 dienomis didžiosiose šalies vaistinėse prekybos centruose „Akropolis“ Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.

E.Ramaškienė pažymi, kad tikrinantis specialaus pasiruošimo nereikia, tačiau prieš tikrinantis rekomenduojama nevalgyti, nes tam tikri suvalgyti produktai gali paveikti gliukozės koncentraciją kraujyje.

 

Liga, kuria gąsdinami smaližiai

Gydytojas endokrinologas prof. Vaidotas Urbanavičius: 
- Kaip žmonės sureaguoja išgirdę diagnozę: jūs sergate cukriniu diabetu?
- Aišku, niekas nesidžiaugia šia diagnoze. Reakcijos diapazonas būna nuo santūrios išlaikytos iki audringų ir kraštutinių situacijų. Pirmiausia pacientai stengiasi „suvirškinti“ informaciją. Būna baimių: negi dabar man reikės gydytis insulino injekcijomis? Dažniausiai to neprireikia, tad galima pacientą nuraminti. Vėliau iškyla ir kiti klausimai, susiję su gyvenimo būdo, mitybos įpročių keitimu.
 
- Būtina atsisakyti alkoholio?
- Nėra taip, kad turi tapti abstinentu. Bet piktnaudžiavimas alkoholiu tikrai nepadeda organizmui. Kuomet jo suvartojama per daug, dažnam prasideda kasos uždegimas, paskui atsiranda diabetas. Bet tai yra kita diabeto grupė, susijusi su pankreatitu, kasos uždegimais, kurių viena priežasčių – alkoholis.

 
- Kokie naujausi ligos gydymo būdai pasaulyje?
- Geriausia išvengti šios ligos. Laikantis pirmiausiai tam tikro gyvenimo būdo, mitybos režimo, kai kalbama apie antro tipo cukrinį diabetą, nes liga – daugialypė. Kai kurių jos formų išvengti kol kas neįmanoma – tai būtų pirmo tipo cukrinis diabetas, kuriam didelę įtaką turi paveldimumas, genetika, kai kurie aplinkos veiksniai, paskatinantys ligos pasireiškimą jauname amžiuje. Pastarasis ligos tipas sudaro apie penkis procentus, o didžiąją dalį – daugiau nei 90 procentų, - antrojo tipo diabetas, kuris pasireiškia daugiau vyresniame amžiuje. Su amžiumi sergamumas didėja, kadangi linkusi lėtėti medžiagų apykaita.
 
Gydymo prasme yra kelios stambios grupės. Pirmiausiai labai svarbu dietos režimas, toliau - medikamentinis gydymas. Naujausi gydymo būdai – daugiau sąlyginis klausimas, kadangi situacija dinamiška ir praktiškai kiekvienais metais atsiranda vis naujų gydymo metodų, nes sergamumas šia liga auga, valstybės skiria daug dėmesio šiai problemai ir mokslininkai ieško naujų būdų. Daugelis yra pakeliui į klinikinę praktiką.
Kalbant apie medikamentines poveikio priemones, kurios veikia įvairius ligos mechanizmus, pavyzdžiui, vienos apsunkina gliukozės įsisavinimą, kadangi liga susijusi su gliukozės apykaitos sutrikimu. Iš čia ir kilo pavadinimas - cukrinis diabetas, kas reiškia, kad kraujyje aptinkama daugiau gliukozės arba liaudiškai sakant – cukraus.
 
- Smaližiai dažnai gąsdinami šia liga. Ar čia apčiuopiamas ryšys?
- Negalime sakyti, kad jei užvalgysi saldžių produktų, susirgsi. Bet galima atrasti netiesioginį ryšį. Jei žmogus valgo dažnai ir daug, gauna per daug kalorijų. Pastarosios virsta organizme riebalų pavidalu, auga svoris. Ilgainiui tai gali sutrikdyti gliukozės apykaitą. Kita medalio pusė, kad mūsų mityboje iš tikrųjų daug papildų, vienaip kitaip susijusių su cukrumi. Net ir duonoje - cukrus, papildai, priedai, pagardintojai.
 
- Kaip pasikeičia pacientų kasdienybė susitaikius su liga?
- Jų kasdieninis gyvenimo būdas indivilizuotas. Nes jei pacientas serga pirmu diabeto tipu, turi laikytis tam tikro dienos režimo, susieto su insulino švirkštimu, kadangi šis tipas gydomas tik insulino pagalba. Dažnai jauni žmonės, vaikai turi reguliariai leistis vaistus, reguliariai maitintis, laikytis tam tikro fizinio krūvio. O didžioji dalis – daugiau nei 90 proc. pacientų, kurie turi antsvorio ir diabetą, jiems yra iššūkis pripratinti organizmą prie sveikesnės mitybos. Tai irgi nėra lengva. Jei tokį gyventoją laikytum po užraktu, nemažai daliai vaistų gal ir neprireiktų. Bet kadangi gyvenimas yra įvairiaspalvis, ilgai laikytis režimo ne visiems pavyksta.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris