Santuoka be sekso: 4 klausimai sutuoktiniams

www.lsveikata.lt
2017-12-15
„Aš pastebėjau, kad santuokoje seksualinis gyvenimas praeina tris stadijas: bet kur, pagal grafiką ir koridoriuje“, - sako neurobiologas Bilis Gordonas. Sutikite, toks pasakymas reikalauja paaiškinimo. O taip pat patarimų, kaip elgtis, jei tai - tiesa. 
Santuoka be sekso: 4 klausimai sutuoktiniams
Nederėtų manyti, kad seksas yra neginčijamas ir vienintelis artumo bei džiaugsmo šaltinis. Tokią prasmę jam suteikiame mes ir neretai tai nutinka patiriant pop kultūros spaudimą.

„Pirmoje santykių fazėje, kuri trunka ne ilgiau nei metus, seksu partneriai užsiima kada nori ir kiek nori. Antrasis etapas: sutuoktiniai mylisi praktiškai pagal grafiką ir tai trunka kelerius metus. O po to prasideda trečioji fazė, kai vyras su moterimi susitinka koridoriuje ir „siunčia“ vienaskaitą kur toliau“, - tikina neurobiologas. Statistika skelbia, kad apie 20 mln. susituokusių amerikiečių gyvena santuokoje be sekso. Ką daryti? B.Gordonas siūlo pirmiausia sąžiningai atsakyti į keturis klausimus.
 
1. Kodėl nustojote užsiimti seksu?
Dauguma atsako, jos priežastis ta, kad sutuoktinis (-ė) pastorėjo, paseno, prarado patrauklumą. Arba įvardija išorines aplinkybes: vaikus, darbą, nedarbą, stresą, depresiją, pornografiją, menopauzę, išdavystę, seksualines disfunkcijas. Kai kurie dėl sekso nebuvimo sugeba apkaltinti net... valdžią. Vis dėlto teigti, kad santykiai be sekso visada yra blogai, taip pat absurdiška, kaip ir kaltinti dėl šios problemos vyriausybę.
 
Yra tikinančių, kad sekso nebuvimą sąlygoja kur kas gilesnės problemos. Taip, jos ir kompromisų paieška – neišvengiamos kiekvienos santuokos dalys! Tie, kurie mano, kad santykiai be fizinio artumo yra blogi ir juos reikia nedelsiant taisyti, dažniausiai nepajėgūs erotikos ir intymumo atskirti nuo reprodukcinės funkcijos. Pasak neurobiologo, toks požiūris tipiškas daugeliui mūsų. Tačiau tipiškas – nebūtinai geras ar teisingas.
 
2. Santuoka be sekso, ar visada tai blogai?
Jeigu fizinio artumo nebuvimas jus arba sutuoktinį daro nelaimingus, tada blogai. O jeigu ne, B.Gordono nuomone, nieko tokio: „Tik judu turite teisę nuspręsti, kas jums išties yra svarbu ir ko abu norite iš šių santykių.“
 
3. Ar tai galima pakeisti?
„Optimistas manyje sako, kad viską galima pakeisti, tačiau mokslininkas žino, kad tai - netiesa, - sako B.Gordonas. – Būna ir neišsprendžiamų problemų, ir nepagydomų ligų. Tačiau daugelį problemų išspręsti galima, o prie kitų tiesiog įmanoma adaptuotis. Paprasčiausiais atvejais pakanka skirti gydymą vaistiniais preparatais. Kai kurias problemas gali išspręsti šeimos psichoterapeutas, kai kam padeda seksualiniai eksperimentai, beje, pakankamai drąsūs. Svarbiausia nebijoti įvardinti problemą ir ją spręsti.
 
4. O ar reikia keisti?
Pasak neurobiologo, mes dažnai pervertiname seksą. „Jeigu pora neketina susilaukti vaikų, visiškai įmanoma gyventi ir nesimylint – tai mokslinis faktas. Jeigu randame laimę kituose dalykuose, negi tai blogai“, - svarsto B.Gordonas.
 
Seksualinis aktyvumas smegenyse stimuliuoja sistemas, gaminančias laimės hormonus. Tai pakankamai sena smegenų sritis, negalinti svarstyti. Ji priima bet kokį seksą kaip giminės pratęsimą, netgi jei mes saugomės, praktikuojame vienalytį seksą ar masturbuojamės. Todėl nederėtų manyti, kad seksas yra neginčijamas ir vienintelis artumo bei džiaugsmo šaltinis. Tokią prasmę jam suteikiame mes ir neretai tai nutinka patiriant pop kultūros spaudimą.

 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris