Širdies liga – dar ne nuosprendis vaiko gyvenimui

Aigustė Tavoraitė
2016-09-23
Rugsėjo 25-ąją minėsime Pasaulinę širdies dieną. Kalbant apie širdies ligas įprastai dažniau įsivaizduojami vyresnio amžiaus žmonės, tačiau jos neaplenkia ir pačių mažiausiųjų pacientų. Tačiau vaikai dažniausiai serga įgimtomis širdies ligomis, kurias neretai galima ir išaugti.
Širdies liga – dar ne nuosprendis vaiko gyvenimui
Širdies ydos vaikams dažniausiai nustatomos labai ankstyvame amžiuje. Vos tik gimusį mažylį apžiūri neonatologai. Kilus įtarimui nusiunčiama atlikti atitinkamų tyrimų. Taigi dauguma vaikų laiku sulaukia reikiamos pagalbos.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 





Sergančiųjų skaičius – stabilus
Vidutiniškai aštuoni naujagimiai iš tūkstančio turi širdies ydą. Lietuvoje kasmet gimsta apie 30 tūkst. naujagimių, taigi maždaug 240-čiai jų yra nustatoma įgimta širdies liga. Tačiau tokia diagnozė dar tikrai neapsprendžia tolimesnio vaiko gyvenimo kokybės.
 
Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Širdies ir krūtinės chirurgijos centro gydytojo vaikų kardiologo Kęstučio Lankučio, rimtesnių atvejų, kuomet naujagimį medikams tenka aktyviai sekti ir prižiūrėti, prireikia medikamentų ar chirurginio įsikišimo, per metus pasitaiko maždaug šimtas. Maždaug dvidešimčiai mažiausių pacientų, neturinčių mėnesio amžiaus, operacija būtina tam, kad išgyventų.
 
„Praėjusiais metais iš viso operavome 180 vaikų su įgimtais širdies defektais, 127 operacijų metu, esant sunkioms širdies ydoms, teko panaudoti dirbtinę kraujo apytaką. Toks skaičius – nemažas, tačiau nereikia pamiršti, kad mūsų centras vienintelis šalyje, kuriame suteikiama tokia pagalba“, – kalbėjo specialistas.
Pasak jo, gimstančiųjų su širdies liga vaikų skaičius ne vienerius metus išlieka panašus.
 
Simptomus gali pastebėti ir tėvai
Širdies ydos vaikams dažniausiai nustatomos labai ankstyvame amžiuje. Vos tik gimusį mažylį apžiūri neonatologai. Kilus įtarimui nusiunčiama atlikti atitinkamų tyrimų. Taigi dauguma vaikų laiku sulaukia reikiamos pagalbos. Išoperuoti mažieji pacientai iki pilnametystės yra prižiūrimi medikų dėl vėlyvų komplikacijų rizikos. Kartais prireikia ir kelių operacijų.
 
„Kas gi išties yra širdies yda? Tai – vadinamieji širdies pertvarų defektai, kai tarp skilvelių arba prieširdžių esančioje pertvaroje atsiranda skylutė. Tai – dažniausiai pasitaikantis sutrikimas. Taip pat širdies liga diagnozuojama susiaurėjus vožtuvams, aortai ar plaučių arterijai. Vožtuvas gali išvis būti užakęs, tiesiog netinkamai anatomiškai susiformavusi širdis, susikeitusios vietomis aorta ir plaučių arterija. Viena dažniausių kritinių ydų – aortos susiaurėjimas. Tai – sunkios patologijos, kurias būtina anksti operuoti“,– aiškino K.Lankutis.
 

Kai kurie simptomai gali ir patiems tėveliams padėti įtarti ligą. Pirmas požymis, į kurį gydytojas rekomenduoja atkreipti dėmesį – kūdikio alsavimas. „Jei jis yra padažnėjęs ir per gilus, jei maitinamas vaikas pavargsta, atsiranda nemažas įtarimas, jog sergama širdies yda. Rimtas, apie sunkią ligos formą įspėjantis simptomas – nuolatinis nepaaiškinamas mėlynavimas, ypač gleivinėse – ant lūpų, nagų“, – aiškino specialistas.
 
Pasireiškia ir vyresniame amžiuje
Visgi ne visuomet tokią diagnozę išgirdę tėvai turėtų išsigąsti. Širdies yda ne visada būna sunkios formos. Jei vaikas turi nedidelius širdies defektus, yra tiesiog stebimas, operuoti neskubama. „Neretai tos skylutės susitvarko savaime ir vaikas tarsi išauga ligą“, – pastebėjo gydytojas.
 
Be to, esant mažesniems širdies defektams pirmaisiais gyvenimo metais liga gali niekuo nepasireikšti, būti nustatyta tik atliekant profilaktinį patikrinimą prieš mokyklą ar net gerokai vėliau – jau beveik sulaukus pilnametystės.
 

„Štai neseniai turėjau atvejį, kai pas mus buvo atsiųsta tokių problemų turinti šešiametė mergaitė, po to, kai atidžiau pasiklausęs šeimos gydytojas išgirdo ūžesį. Kartais atliekant plaučių rentgeno nuotrauką dėl plaučių uždegimo visai atsitiktinai pamatoma, kad širdies šešėlis yra nenormaliai išsiplėtęs, tai sukelia įtarimų ir paskatina atlikti kitus tyrimus“, – kalbėjo vaikų kardiologas.
 
Priežastis nėra aiški
Kas labiausiai nulemia tai, kad vaikas pasaulį išvys turėdamas širdies ydą, dar nėra išaiškinta.
„Priežasčių gali būti daug ir dažnai būna net konkrečiu atveju pasakyti, kodėl vaikas gimė su tokia liga. Vienos širdies ligų formos yra paveldimos, neaišku nuo ko – blogų gyvenimo sąlygų, žalingų įpročių, radiacijos ar streso poveikio, įvykus atsitiktinei genų mutacijai. Aišku, nekalbu apie tuos atvejus, kai viso nėštumo metu vaisiui buvo kenkta rūkant ar vartojant alkoholį“, – kalbėjo K.Lankutis.

 
Verta žinoti
Dar viena pasitaikanti įgimta širdies patologija – širdies raumens liga (kardiomiopatija). Esant pažengusiai šios ligos stadijai tenka atlikti ir širdies transplantaciją.
 
Įgytos vaikų ligos šiandien nustatomos retai. Anksčiau buvo diagnozuojama širdies reumatas, pakenkdavęs ir širdžiai, ir sąnariams. Tačiau situacija pasikeitė dėl pagerėjusių gyvenimo sąlygų ir diagnostikos, geriau suvaldomi išoriniai infekcijos židiniai.
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris