Negydoma dispepsija gali prikviesti opaligę

Aigustė Tavoraitė
2016-05-13
Mane dažnai vargindavo virškinimo sutrikimai, o neseniai buvo diagnozuota dismotorinė dispepsija. Ar dabar nuolat turėsiu gerti vaistus?
Algirdas
Negydoma dispepsija gali prikviesti opaligę
Funkcinė dispepsija – viršutinės vidurinės pilvo dalies skausmas ar diskomfortas, pasireiškiantis ankstyvu sotumo jausmu, pilnumu, pykinimu, pilvo pūtimu. Pasaulyje nuo šio sutrikimo kenčia 20–40 proc. žmonių. Pavasarį, kaip ir rudenį, ši liga apie save pranešti linkusi labiau.

Atsako specialistas
Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Hepatologijos ir gastroenterologijos skyriaus vadovas gydytojas gastroenterologas profesorius Jonas Valantinas:

Funkcinė dispepsija – plačiai paplitusi ir gastroenterologo ambulatorinėje praktikoje bene dažniausiai pasitaikanti liga.
Yra dvi funkcinės dispepsijos formos. Viena jų pasireiškia skausmu – tai opaligę primenanti arba neopinė dispepsija. Kai žmogų vargina tokie skrandžio motorikos sutrikimai kaip pykinimas, nevirškinimas, pilnumas, ankstyvo sotumo jausmas, yra nustatoma dismotorinė dispepsija.
 
Visgi atpažinti ligą nėra paprasta, kadangi dispepsijos simptomai yra būdingi ir daugeliui kitų virškinimojo trakto ligų. Paprastai funkcinė dispepsija yra nustatoma atmetus kitus sutrikimus. Pirmiausia – Helicobacter pylori infekciją, nes yra dispepsijos sutrikimų, susijusių būtent su šia bakterija. Taip pat reikėtų įsitikinti, ar nesergama opalige, lėtiniu pankreatitu, tulžies akmenlige, ar nėra skrandžio naviko, kitų – stemplės, skrandžio, žarnyno – ligų.  
 
Sutrikimo gydymas priklauso nuo simptomų intensyvumo, kiek jie žmogui trukdo visavertiškai gyventi. Vieniems ligoniams, jei dominuojantis simptomas yra skausmas, skiriami rūgštingumą mažinantys vaistai. Jei vargina pykinimas, nevirškinimo jausmas, tada išrašomi skrandžio ir žarnyno motoriką reguliuojantys preparatai, vadinamieji prokinetikai. Gydymo kursas paprastai trunka apie mėnesį.

 
Dalis pacientų, sužinoję, kad neserga rimta liga, tiesiog nusiramina ir, jei nemalonūs simptomai vargina tik retkarčiais, per daug dėl to nesuka galvos. Kai pavasarį, rudenį kamuoja stipresni ligos epizodai, galima įsigyti ir laikinai pavartoti nereceptinių vaistų.
Tačiau atidumo prarasti nereikėtų – skausmui labai suintensyvėjus būtina kreiptis į gydytoją, nes sergant dispepsija padidėja rizika susirgti opalige.

 
Verta žinoti
Funkcinei dispepsijai atsirasti didelę įtaką turi išoriniai veiksniai, gyvenimo būdas – netinkama mityba, stresai ir pan.
Liga dažniau gali varginti sirgusius įvairiomis nervų ligomis žmones, kuriems pasireiškia depresija, nerimo sindromas.
Žoliniai preparatai gali būti vartojami tik kaip pagalbinė priemonė, kai niekas kitas nepadeda.  


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris