Laisvalaikio triukšmo įkaitai

Aigustė Tavoraitė
2019-05-06
Slopindami aplinkos triukšmą griebiatės ausinukų? Medikai jums turi blogų žinių – nejučia didinant garso padalą rizikuojate apkursti. Apie triukšmo daromą žalą kalbamės su VUL Santaros klinikų otorinolaringologe Vija Vainutiene.
Laisvalaikio triukšmo įkaitai
Pasaulio sveikatos organizacija yra išleidusi rekomendacines gaires, į kovą su padidėjusiu triukšmo lygiu įsijungia ir telekomunikacijų sąjunga. Pavyzdžiui, netgi planuojama gaminant ausines įmontuoti tam tikras saugos priemones. Viena jų – programa, kuri skaičiuotų grotuvo naudojimo trukmę. Suaugusiems siūloma leisti klausytis muzikos 40 valandų per savaitę 80 decibelų, o vaikams – 75 decibelų stiprumu.

- Kiek mus supanti aplinka yra triukšminga?
- Tiek mūsų darbinėje, tiek laisvalaikio aplinkoje triukšmo yra pakankamai. Visi, net ir atrodo menkiausi, garsai skleidžia triukšmą – ir laikrodis, ir įjungtas televizorius, ir šaldytuvas. Tyrimai rodo, kad penktadalis Europos Sąjungos gyventojų patiria triukšmo lygį, laikomą nepriimtinu sveikatai. Tai susiję tiek su darbinėje aplinkoje patiriamu triukšmu, kai garso intensyvumas viršija leistiną normos ribą, tiek triukšmu laisvalaikio aplinkoje – žalingu ausinukų naudojimu, lankymusi muzikos koncertuose, sporto varžybose.
 

- Pašalinį triukšmą bandydami maskuoti ausinukais tik padarome meškos paslaugą?
- Su šia problema ypač susiduria vaikai, kai klausomasi ausinukų triukšmingoje aplinkoje – sporto klube ar judrioje gatvėje. Tuomet nesąmoningai didiname garsą norėdami užgožti aplinkos triukšmą. Norėdami geriau girdėti garsą turime tiek pagarsinti, kad negirdėtume aplinkos triukšmo, o tai didelė bėda.
 
- Kaip nustatyti, kad leidžiamas garsas per stiprus?
- Pamatuoti ausinukų skleidžiamą garsą nėra paprasta. Daugiau yra bendro pobūdžio taisyklės, pavyzdžiui, būdamas su ausinuku turėtum girdėti šalia kalbantį žmogų, tačiau retai kada taip būna. Lygiai taip pat, jei girdisi, kokia muzika sklinda iš šalia stovinčio žmogaus ausinuko, irgi rodo, kad garsas yra per didelis. Paskutiniaisiais metais Pasaulio sveikatos organizacija yra išleidusi rekomendacines gaires, į kovą su padidėjusiu triukšmo lygiu įsijungia ir telekomunikacijų sąjunga. Pavyzdžiui, netgi planuojama gaminant ausines įmontuoti tam tikras saugos priemones. Viena jų – programa, kuri skaičiuotų grotuvo naudojimo trukmę. Suaugusiems siūloma leisti klausytis muzikos 40 valandų per savaitę 80 decibelų, o vaikams – 75 decibelų stiprumu. Dar viena naujovė – ausinukai turėtų galimybę išsaugoti informaciją, kaip saugiai jais naudojamasi per dieną. Tam tikra programėlė nubrėžtų kreivę, rodančią, kiek, kokiu stiprumu klausomasi muzikos. Netgi kalbama apie garso limito galimybę. Jei klausomasi pernelyg garsiai, muzikos grotuvas net galėtų garsą automatiškai sumažinti.
 
- Neribojant triukšmo klausa gali gerokai suprastėti?

- Reikėtų įsisąmoninti, kad per didelis triukšmas kenkia klausai. Tą reikėtų akcentuoti ir vaikams. Klausos pablogėjimas  atsiranda ne iš karto, pradžioje  pradedame silpniau  girdėti aukštų dažnių garsus, ką žmonės sunkiai pastebi pakenkimo pradžioje. Nuolat veikiant triukšmui, klausos pakenkimas stiprėja, pradedame blogiau girdėti ir vidutinio dažnio garsus, vystosi įvairaus laipsnio prikurtimas. Norėčiau pabrėžti, jog lėtinis triukšmo poveikis pavojingas tuo, jog klausos pažeidimas yra negrįžtamas ir klausa neatsistato net ir nutraukus triukšmo poveikį.
Pirmieji pagrindiniai simptomai, kad klausa nebėra tokia aštri – spengimas ausyse, jų užgulimas. Taip pat gali atsirasti padidėjęs jautrumas įvairiems garsams. Jei išėjus iš triukšmingos aplinkos žmogus jaučia diskomfortą ausyse, spengimą, tai jau gali rodyti pirmuosius klausos pakenkimo požymius. Pajutus tokias klausos problemas reikėtų kreiptis į gydytoją.

 
Verta žinoti
Kaip tausoti klausą? Reikia riboti grotuvų, televizoriaus garsą, jų leidimo trukmę, neklausyti ausinukų, kur aplinkoje didelis triukšmas. Neleisti vaikams garsiai klausytis muzikos, neleisti užmigti prie įjungto kompiuterio.
Lankantis sporto renginiuose, muzikos koncertuose reikėtų pasirūpinti garso apsauga – tam yra įvairūs kištukai, ausinės. Taip pat dėvėti klausos prevencines priemones, jei esate veikiamas didelio triukšmo darbe, bendruomenėje (mašinų spūstys, roko koncertai, medžioklė) arba namuose (pjaunant žolę, remontuojantis butą). Ausų prevencinės priemones (kaištukus) galima įsigyti vaistinėse, sporto parduotuvėse arba jos gali būti padarytos pagal užsakymą.
Pirkdami muzikinę aparatūrą, vaikų žaislus, namų apyvokos prietaisus atkreipkite dėmesį į skleidžiamo garso lygius, rinkitės tylesnius modelius, ypač tų, kuriuos dažniausiai naudojate ar naudojamas šalia ausų, pavyzdžiui plaukų džiovintuvas. Renkantis ausines svarbiausia, kad būnant su jomis nebūtų girdėti aplinkos triukšmo.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris