Kaip gydyti atopinį dermatitą?

Žydrūnė Domarkaitė
2014-05-08
Mano 4 mėnesių dukrytei diagnozavo atopinį dermatitą, nors šeimoje nėra nei vieno, kuris sirgtų šia liga. Kas gali sukelti šią alergiją ir kaip ją tinkamai gydyti?
Marija, 29 metai
Kaip gydyti atopinį dermatitą?

Atsako specialistė:
Gydytoja alergologė Rūta Tamošiūnienė:
 

- Atopinis dermatitas - lėtinė uždegiminė odos liga, kuriai būdingas niežulys, bėrimo židiniai. Ligos eiga banguojanti. Šia liga serga vaikai ir suaugusieji. Tikslias ligos priežastis būtų sunku įvardinti, nes atopinis dermatitas – daugelio faktorių sąlygojama liga.
 
Faktorių daug
Atopiniui dermatitui daug įtakos turi genetiniai faktoriai. Jeigu, vienas tėvų alergiškas, tikimybė, kad vaikutis bus alergiškas, - apie 30 proc., jei abu – apie 70 proc. Taip pat imuninės sistemos pokyčiai. Išnyksta pusiausvyra tarp imuninės sistemos ląstelių bei jų išskiriamų medžiagų. Pradeda vyrauti tos ląstelės, kurios skatina alergijos atsiradimą.
Šiai ligai įtakos turi ir maiste esantys alergenai. Jei žmonės vartoja daug priedų turinčio maisto, virškinamajame trakte esančios lėtinės sistemos ląstelės reaguoja į netinkamą maistą ir prasideda alergija. Dažniausi maisto alergenai kūdikiams: karvės pieno baltymai, kiaušinis, kviečiai, žuvis, soja. Vyresniems vaikams ir suaugusiems prie jau minėtų dar prisideda žemės bei lazdyno riešutai. Dažnai alergija pasireiškia reaguojant ir į įkvėpiamuosius alergenus. Jautriai reaguojama į katės, šuns, jūrų kiaulytės plaukus, namų dulkių erkes, žiedadulkes. Kontaktiniai alergenai (nikelis, chromas, lateksas, įvairios kvapiosios medžiagos) daugiau įtakos turi suaugusiems. 
 
Sergančiųjų amžius svyruoja

Atopinis dermatitas gali prasidėti bet kuriuo  amžiaus periodu, bet dažniausiai jis pasireiškia 2-6 mėnesių kūdikiams. 10-14 metų 75 proc. pacientų odos būklė labai pagerėja arba netgi visai išnyksta bėrimo židiniai. Likusieji 25 proc. ir toliau serga atopiniu dermatitu.
 
Išduoda „degantys“ skruostai
Kūdikį dažniausiai galima pažinti iš ryškiai raudonų „degančių“ skruostų. Tačiau gali būti išbertos ir kitos vietos: kakta, ausų kaušeliai, liemuo, rankų, kojų tiesiamieji paviršiai. Vyresniems nei 4 metų vaikams, paaugliams bei suaugusiems beria šias vietas: vokus, lūpas, kaktą, kaklo šonus, sprandą, riešus, čiurnas, rankų, kojų lenkiamuosius paviršius.
 
Priežiūra reikalauja kantrybės
Sergant atopiniu dermatitu dėl niežtinčios ir išsausėjusios odos būtina speciali ir labai kruopšti odos priežiūra. Reikia naudoti neutralaus PH muilus, kurie nedirgina odos ir minimaliai ją nuriebalina. Rinktis skalbimo miltelius, kurie skirti alergiškiems žmonėms.Vengti dirgiklių: indų ploviklių, skalbinių minkštiklių, kvapių dušo gelių. Nusipirkus naujus rūbus, juos išskalbti, kad neliktų cheminių medžiagų priemaišų. Patariama nenešioti vilnonių ar sintetinių rūbų, o rinktis baltus medvilninius. Reikia nepamiršti odą nuolat drėkinti ir riebalinti specialiai tam skirtomis priemonėmis.
 
Gydymas – kremais ir tepalais
Kiekvienas vaistas turi savo vietą gydant atopinį dermatitą. Laimei, vis rečiau pasitaiko pacientų, sergančių sunkiu atopiniu dermatitu, todėl natūralu, kad didėja nehormoninių vaistų poreikis. Pagrindinės priemonės gydant šią ligą – kremai ir įvairūs tepalai. Juos parenka gydytojas, matydamas konkretų paciento atvejį. Gydant atopinį dermatitą taip pat svarbu ir maistas, kurį vartoja pacientas, todėl gydytojai gali sudaryti specialią dietą ar pateikti rekomendacijas, keičiant mitybą. Taip pat yra gaminami specialūs rūbai – pirštinės, pižamos, kepurėlės – mažinančios niežulį. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris