Apie pragulų priežiūrą ir jų išvengimo būdus

Gintarė Kaminskienė
2015-04-24
Parsivežiau 85 metų nebepaeinančią mamą iš ligoninės slaugyti namie. Ji jau turėjo vieną pragulą, dabar rūpinuosi, kad jų neatsirastų daugiau. Norėčiau sužinoti daugiau apie pragulų priežiūrą ir kaip jų išvengti?
Adelė
Apie pragulų priežiūrą ir jų išvengimo būdus
Pragulų dažniausiai atsiranda negalintiesiems be kitų pagalbos pasiversti. Paprastai tose vietose, kur kaulai yra arčiausiai kūno paviršiaus ir labiausiai slegia paviršinius audinius, taip pat tose vietose, kurios remiasi sėdint ar gulint: kryžkaulio, uodegikaulio, menčių kraštais, alkūnėmis, pakaušiu, šonkauliais.

Pragula – tai odos ir žemiau esančių audinių pažeidimas, sukeltas spaudimo, trinties jėgos arba šių veiksnių kombinacijos. Pragulų opos kelia daug problemų. Pirmiausia, jų atsiradimas blogina paties žmogaus gyvenimo kokybę: sumažina judrumą, apriboja socialines funkcijas. Asmuo tampa priklausomas nuo kitų, nebeturi galimybės pats kontroliuoti savo gyvenimo. Be to, pragulos dažniausiai yra skausmingos, padidina infekcijos riziką, tad gresia ir rimtesnės ligos. Dažniausiai pragulos atsiranda vyresniems žmonėms ir asmenims, turintiems stuburo pažeidimų.
 

Kalbant apie pačių pragulų prevenciją, reikėtų žinoti, kad ligonio paklotas, ant kurio jis guli, privalo būti be raukšlių, o patalynė švari, geriausia – iš natūralaus pluošto, sugerianti prakaitą ir praleidžianti orą.
 
Profilaktiškai, kad nesusidarytų pragulų po kryžkauliu ar ant kulno, galima naudoti įvairaus dydžio ratelius, įvilktus į drobinę medžiagą.
 
Ligonio prakaitas, šlapimas ir fekalijos sudaro tinkamą terpę odos erozijoms ir praguloms atsirasti, todėl labai svarbi tinkama odos higiena.
 

Vietiškai pragulos gali būti gydomos antimikrobiniais hidrokoloidiniais tvarsčiais su sidabru. Jie palaiko antimikrobinę ir drėgną aplinką, sugeria žaizdų eksudatą, sunaikina bakterijas, netraumuoja audinių, nepraleidžia iš aplinkos bakterijų, vandens, oro ir sudaro palankias fiziologines sąlygas praguloms gyti. Pirmomis dienomis po hidrokoloidiniu tvarsčiu gali susikaupti daugiau sekreto, todėl tvarsčius pradžioje keisite kas 1-3 dienas. Vėliau, žaizdai gyjant ir sekrecijai mažėjant, tvarstį galima laikyti 3-5, bet ne ilgiau kaip 7 dienas. Su taisyklingai uždėtu tvarsčiu ligonį galima ir maudyti. Tai ypač palengvina sergančiojo slaugą.
 
Atsako specialistė
VšĮ Vilkpėdės ligoninės bendrosios praktikos slaugytoja Valentina Gromykienė:
Kad pragulos nesusidarytų, yra gaminami specialūs čiužiniai, voleliai. Turi būti ir žmogaus vartymo grafikas. Tai daroma kas kelias valandas. Labai svarbi švara. Yra ir specialių apsauginių tepalų, kuriais sutepama oda. Jei reikia, gydytojai gali skirti ir masažus.
Kalbant apie pragulų priežiūrą, pirmiausia reikia įvertinti opą. Ar ji gili ar ne, galbūt pūliuoja. Tuomet, atsižvelgiant į pragulos dydį, šlapiavimą, atliekami perrišimai. Namų sąlygomis tai padaryti gana sudėtinga. Pragulos opa išvaloma, nuplaunama vandeniu arba fiziologiniu tirpalu, nusausinami žaizdos kraštai. Jei žaizda infekuota ar su infekcijos rizika, pavyzdžiui, kryžmens pragula, dedamas antimikrobinis tvarstis. Naudojant hidrokoloidinius tvarsčius namų sąlygomis perrišimai gali būti atliekami keletą dienų. Tai taip pat priklauso nuo žaizdos užterštumo ir šlapiavimo lygio.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris