Organizmo valymas – ne tik kartą per metus

Gintarė Kaminskienė
2015-01-08
Po Naujųjų nusprendžiau išsivalyti organizmą. Būtų ne pro šalį ir keliais kilogramais atsikratyti. Pasidomėjau ir radau kelis patarimus: „Jei norite sulieknėti, tapti judresni, derinkite tokio skonio maistą: Kartus + aštrus – iš kūno pašalins gleives. Rūgštus + aštrus – gerės imunitetas, virškinimas, nuotaika. Jei norite priaugti svorio, vartokite šio skonio produktus: Saldus + sūrus – galėsite priaugti riebalinį audinį. Saldus + rūgštus – užsiauginsite raumenų audinius.“ Ar čia yra tiesos?
Martyna, 35 m.
Organizmo valymas – ne tik kartą per metus

Atsako sveikos mitybos specialistė Vaida Kurpienė:

- Po Naujųjų metų dažnai sulaukiu klausimų, kaip po švenčių detoksikuotis. Pirmiausiai į klausimą atsakau klausimu: o ką darysite, kai išvalysite organizmą? Jei vėl maitinsitės taip pat, pora savaičių kitokios mitybos nieko nepakeis. 
Miegas ir maistas kasdien turi būti tinkamas, su nedidelėmis išimtimis. Visiems gyvenime pasitaiko įvairių situacijų, tad nereikia pulti į kraštutinumus. Vienas esminių dalykų – mityba turi būti gera visą laiką. Ne kas ketvirtį, pusmetį ar tik kartą per metus po Naujųjų. Laikinos priemonės neefektyvios, o kai imamasi kraštutinių priemonių: badavimo ar valgoma, bet per parą suvartojamas maistas turi per mažai kalorijų, gali būti liūdnų pasekmių. Tokio maisto nepakanka organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Teoriškai moteriai mažiausia kalorijų paros norma yra tūkstantis du šimtai. Tačiau skaičiuojant savo normą svarbu atsižvelgti į kūno sudėjimą, fizinį krūvį ir taip toliau.

Kai kalorijų yra per mažai, žmonės sako: „Detoksikacinė dieta gera – man skauda galvą, silpna, pykina, mirga akyse“. Tai – mitas. Tokie požymiai liudija, kad organizmas yra alinamas. Žmogus gali net apalpti, sutrinka jo medžiagų apykaita.
Jei per savaitę yra viena tokia diena, vadinamoji iškrovos diena, tuomet tai - sveika. Taip galima daryti, bet ilgiau laikytis mažo kaloringumo dietos – kenksminga. Tik tai nereiškia, kad savaitgalį „ryju, ką noriu“, o pirmadienį „išsikraunu“. Tokie svyravimai taip pat kenksmingi. Iškrovos dienos nėra būtinos, tačiau jos leidžia pailsėti virškinimo traktui, širdies ir kraujagyslių sistemai.
„Rūgštus ir aštrus“ – iš tiesų prieskoniai skatina, gerina virškinamojo trakto darbą, tonizuoja. Žiemos metu, kai jaučiatės apsnūdę vietoje dar vieno kavos puodelio pasimėgaukite prieskonių arbata. Tokio gėrimo poveikis bus akivaizdus, be to, pastiprinsite imunitetą. Tačiau mūsų platumoje virškinimo sistema nėra pripratusi prie labai aštrių prieskonių. Nesaikingas aštrių prieskonių vartojimas gali sukelti ir neigiamą virškinamojo trakto reakciją.

„Saldus ir sūrus“ – jei sluoksniuosite „lašinius ir tortą“, tikrai pasekmių ilgai nereikės laukti. Nuo sūraus maisto kaupiasi skysčiai, o nuo saldaus – auga riebalinis audinys. Tik klausimas, ar žmogus iš tiesų to nori? Būna, kai trūksta svorio, tačiau, kad jo priaugtumėte sveikai, būtini tinkami produktai, kad nepakenktumėte sveikatai.
„Saldus ir rūgštus“ – visų pirma nuo maisto raumenys neauga. Jie auga tik sportuojant. Ką bevartotumėte: baltyminius produktus ar kokius kitus, jei sėdėsite ant sofos ir vienintelis sportas bus distancinio pultelio spaudymas, gali užaugti tik riebalinis audinys.
Jei norite išvalyti organizmą ir pakeisti mitybos įpročius sveikesniais, verta pasidaryti iškrovos dieną. Rekomenduoju pasirinkti vieną produktą: vaisius, daržovių sriubas ar kruopas (ne dribsnius) ir pasiskaičiuoti, kad per dieną suvartotumėte apie 600 kilokalorijų. Penkis kartus, kas dvi su puse, tris valandas suvalgyti po dalį maisto. Taip pat tą dieną reikėtų gerti pakankamai skysčių: arbatos ir vandens. Tačiau taip tik vieną dieną per savaitę ir ne daugiau. Dar svarbu išsimiegoti, nes nuo miego priklauso organizmo veikla bei alkio pojūtis.

Po iškrovos dienos kasdien reiktų valgyti bent du kartus šviežių daržovių: per pietus ir vakare. Šaltuoju metų periodu rinktis daugiau šakninių daržovių: morkų, ridikų, ropių bei kopūstinių daržovių ir daigų. Taip pat naudingos raugintos daržovės, turinčios daug probiotikų ir vitamino C. Raugintas daržovės geriausia valgyti dienos metu, nes įprastai jos turi didesnį kiekio druskos, kuris užlaiko skysčius. Tik nepainiokite marinuotų su raugintomis, nes tai – du skirtingi dalykai. Racione taip pat būtinai turi būti grūdinių produktų, kuo mažiau šlifuotų grūdų kvietinių, ruginių. Be to, būtinas mitybos rėžimas. Svarbu skirti valgymui laiko ir tinkamai kramtyti. Labai dažnai suryjame maistą, o tuomet stringa virškinimo traktas. Alkio jausmo neturi būti.
 
Tarp kitko
Kad Naujametinis pažadas numesti svorio ar pakeisti mitybą vėl neliktų tik pažadu:
Didelį pažadą padalykite į mažus. Pavyzdžiui, jei norite pakeisti mitybą savarankiškai, pirmą mėnesį pradėkite valgyti sveikus pusryčius ar eikite anksčiau miegoti, kai tai taps įpročiu kitą mėnesį imsitės kitų taisyklių. Jei norite numesti svorio, numatykite realų planą mėnesiui ir apsvarstykite ką darysite, kad to pasiektumėte. Per dideli reikalavimai sau baigiasi fiasko.
Būtinai numatykite (raštu) koks tas tikslas ir kaip vertinsite, kad tikslo pasiekėte? Pavyzdžiui: „Penkis kartus per savaitę sveikai pusryčiavau.“
Būtinai apdovanokite save už pasiekimus. Mes greiti save pabarti už neįvykdytus pažadus, o štai savimi pasidžiaugti - pamirštame. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris