Senyvas amžius didina pavojų apsinuodyti

Aigustė Tavoraitė
2016-03-18
Apsinuodijimų prevencijos savaitės metu, šiemet vykstančios kovo 14–20 dienomis, siekiama paskatinti specialistus bei visuomenę daugiau dėmesio skirti pagyvenusiems žmonėms. Tokiame amžiuje rizika apsinuodyti padidėja dėl gausesnio vaistų vartojimo, dėmesio ir atminties pablogėjimo bei kt.
Senyvas amžius didina pavojų apsinuodyti
Vyresnio amžiaus asmenys dažniausiai apsinuodija medikamentais. Paprastai tokie žmonės ne tik vartoja nemažai vaistų, bet ir neretai pristinga atidumo – antrąkart išgeria tą pačią tabletę arba supainioja vaistus.

Supainioja vaistus

Prevencinę savaitę organizuojančio Apsinuodijimų informacijos biuro vedėjos gydytojos toksikologės Laimos Gruzdytės pastebėjimu, vyresnio amžiaus asmenys dažniau apsinuodija medikamentais.
„Paprastai tokie žmonės ne tik vartoja nemažai vaistų, bet ir neretai pristinga atidumo – antrąkart išgeria tą pačią tabletę arba supainioja vaistus. Itin dažnai tai įvyksta tamsoje, naktį, pavyzdžiui, vietoj širdies lašų išgeriama amoniako“, – sakė specialistė.

Labai dažnai sulaukiama kraują skystinančių vaistų perdozavusių pacientų.
 
„Nors vaisto dozę paskiria gydytojas, dėl pradėtų vartoti papildomų medikamentų ar gyvenimo sąlygų pokyčių gali pakisti vaisto poveikis. Todėl geriant kraują skystinančius preparatus reikėtų atidžiai stebėti, ar nesišlapinama su krauju, neatsiranda mėlynių, kraujavimo ar kitų kraujo krešėjimo sutrikimus rodančių simptomų“, – pastebėjo gydytoja.
 
Apsinuodija ir chemikalais  
Dėl prastesnio orientavimosi aplinkoje, senatvinės demencijos pagyvenusiems žmonėms didesnė tikimybė yra apsinuodyti ir buitine chemija. Tai lengvai gali nutikti, kai chemikalai laikomi netvarkingai, kartu su maisto produktais. 
 
„Pasitaiko, kai žmona, parsinešusi iš kaimynės valiklio, jį supila į buteliuką, o vyras, palaikęs skystį mineraliniu ar limonadu, jo netyčia gurkšteli. Buvo atvejis, kai senutė prakando skalbimo miltelių kapsulę, pamaniusi, jog tai – saldainis“, – pasakojo L.Gruzdytė.
Senyvų žmonių pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje daugėjo. Higienos instituto specialistai atkreipė dėmesį, kad 2014 m. 60 m. ir vyresni asmenys sudarė 24,4 proc. šalies populiacijos, nors prieš dešimtmetį tokių žmonių buvo 3,2 proc. mažiau. Apie 90 proc. iš jų serga.

Ką daryti apsinuodijus?        
Kaip elgtis apsinuodijus, priklauso nuo situacijos, nuo to, kuo buvo apsinuodyta. Vienu atveju gali reikėti nedelsiant kviesti greitąją pagalbą. Kartais apsinuodijusį žmogų pakanka stebėti namuose.
„Bet kuriuo atveju, jei nuodingos medžiagos ar vaisto buvo išgerta, geriausia skambinti į Apsinuodijimų informacijos biurą ir pasitarti su visą parą budinčiu specialistu. Agresyviai cheminei medžiagai praskiesti visada rekomenduojama išgerti ne daugiau stiklinės vandens“, – patarė gydytoja.
 

Kaip išvengti apsinuodijimo
Nepalikti aplinkoje pavojingų cheminių medžiagų, jas laikyti atokiau nuo vaistų. 
Vengti vaistų vartojimo naktį, neperpylinėti jų iš originalių pakuočių, vaistus laikyti kartu su informaciniais lapeliais.
 
Kasdien vartojamų vaistų nelaikyti su kartais geriamais medikamentais.
Vartojant daug vaistų patariama įsigyti specialias dėžutes, kur vaistai sudedami pagal laiką, datą.
Nekeisti vaistų vartojimo įpročių – jei žmona visada vyrui paduoda tabletes, nereikėtų staiga leisti jam tai daryti pačiam.
Vaistus vartoti, kaip nurodė gydytojas, neužsiimti savigyda. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris