Relakso, bet ne jodo

Greta Vanagienė
2019-07-25
Vykstančius prie jūros semtis jodo atsargų nuvilsime, – anot šeimos gydytojos Jolantos Vyšniauskienės, kvėpuodami pajūrio oru visų organizmui reikalingų jo atsargų nepapildysime. Tačiau pajūris padės atsipalaiduoti, pastiprins imunitetą.
Relakso, bet ne jodo
Kvėpuodami pajūrio oru visų jodo atsargų, reikalingų organizmui, nepapildysime. Tik vieną tris procentus reikalingo jodo kiekio gauname iš įkvepiamo oro.

- Vasarą dažnas vykstame prie jūros ne tik pailsėti, bet ir pakvėpuoti jodo. Ar pakanka savaitės atostogų prie jūros, kad organizmas pasipildytų jo atsargomis?
- Savaitė atostogų prie jūros - puikus laikas pailsėti, atsipalaiduoti nuo streso, pamiršti darbinius rūpesčius, pabūti su šeima, draugais, atsigauti emociškai ir fiziškai. Deja, kvėpuodami pajūrio oru visų jodo atsargų, reikalingų organizmui, nepapildysime. Tik vieną tris procentus reikalingo jodo kiekio gauname iš įkvepiamo oro. Pagrindinis jodo šaltinis yra maisto produktai ir ypač jūrinės kilmės, tad reiktų stengtis kiek įmanoma daugiau jais pasimėgauti atostogų prie jūros metu.
 

- Kokią įtaką organizmui daro jodas? Kas nutinka jei jo nepakanka?
- Jodas yra pagrindinis mikroelementas, reikalingas skydliaukės hormonų sintezei. Skydliaukės hormonai reguliuoja organizmo medžiagų apykaitą, daro įtaką daugelio organų funkcijai (širdies, smegenų, lytinių organų). Nuo skydliaukės hormonų kiekio ir jo svyravimo organizme priklauso mūsų kūno masė, emocijos, mąstymas, vaisingumas, išvaizda.
 
- Kokie simptomai  išduoda jodo trūkumą?
- Dažniausiai jodo trūkumo simptomai pasireiškia sutrikus skydliaukės funkcijai – sumažėja skydliaukės hormonų gamyba, atsiranda nuolatinis nuovargis, jautrumas šalčiui, svorio didėjimas, vidurių užkietėjimas, depresija, raumenų skausmai, sausa, skylinėjanti oda, lūžinėjantys nagai ir plaukai. Jodo trūkumas gali skatinti skydliaukės padidėjimą - gūžio (striumos) formavimąsi. Taip pat jodo trūkumas ypač reikšmingas vaikų protinei raidai.
 
- Taisyklė, kas per daug - tas nesveika, matyt, galioja ir jodui. Ar jo gali būti per daug? Kam kenkia per didelis jo kiekis?

- Perdozavimo simptomai priklauso nuo jodo kiekio organizme. Jie gali būti lengvi: virškinimo trakto dirginimo požymiai (viduriavimas, pykinimas, deginimo jausmas burnoje) bei sunkūs: cianozė, silpnas pulsas, koma (per trumpą laiką patekus į organizmą dideliam jodo kiekiui).
 
- Kaip galima papildyti organizmą jodu be buvimo prie jūros?
- Per parą suaugęs žmogus turėtų gauti apie šimtą penkiasdešimt mikrogramų jodo. Pagrindinis šio mikroelemento šaltinis yra maisto produktai. Daugiausia jodo turi jūros žuvys, jūros gėrybės, jūros kopūstai, krevetės. Taip pat galime jo gauti iš virtų kiaušinių, bulvių su lupena ir kitų produktų. Maisto gamybai rekomenduojama naudoti joduotą druską – iki penkių gramų per dieną.
 
- Sakoma, jei vaiką nuveši prie jūros pakvėpuoti jodu šis mažiau sirgs, sustiprės jo imunitetas. Ar tai tiesa?
- Kvėpuojant grynu, jodu prisotintu oru, braidžiojant, maudantis, aktyviai leidžiant laiką (judant, sportuojant) grūdinamas organizmas, tai iš tiesų gerina vaiko emocinę ir fizinę savijautą bei stiprina imunitetą.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris