Pasitikome eurą: kas žmonėms kelia stresą?

Gintarė Kaminskienė
2015-01-05
Žiniasklaidoje artėjant metų pabaigai vis dažniau rodėsi pranešimai, kad nacionalinės valiutos kitimas visuomenės nebegąsdina. Tačiau vyresniosios kartos žmones toks pokytis vis dėlto privertė sunerimti. Su kuo bekalbėtum, dažnas sakė pažįstąs bent vieną garbaus amžiaus žmogų, prieš euro įvedimą šalyje suskubusį pasiimti indelį iš banko. Nepasitikėjimas bankais ir nesaugumo jausmas žmones vertė priimti kartais nesuvokiamus ir nepaaiškinamus sprendimus. Psichologai sako, kad ne be reikalo. Pasirodo, valiutos keitimo baimė yra susijusi su asmenybės konservatyvumu ir ankstesnių valiutų kitimo neigiamų pasekmių prisiminimais.
Pasitikome eurą: kas žmonėms kelia stresą?
Specialistai tam, kad parduotuvėje netektų vaikščioti su skaičiuotuvu, pataria naudoti supaprastintą skaičiavimą. Sumą eurais dauginti iš trijų ir sudėti su ta pačia suma, padalinta iš dviejų. Pvz.: 2 EUR = 2×3 + 2/2 = 6 + 1= 7 LT.

Informacijos pakanka
Vienos tyrimų bendrovės pernai gruodį atliktas tyrimas parodė, kad beveik du trečdaliai šalies gyventojų manė, kad, įvedus eurą, jų pajamos nesikeis ar net padidės. Trečdalis tikėjosi pajamų sumažėjimo. Gaunamų lėšų stabilumo ir didėjimo tikisi vidutinio amžiaus aukštesnių pajamų gyventojai. Vyresnioji karta į finansinę situaciją po naujos valiutos įvedimo žiūrėjo pesimistiškiau.
Tačiau bendros tendencijos rodė, kad aštuoni iš dešimties žmonių jautėsi pakankamai informuoti apie eurą. Tad bendras požiūris pakito įteigiamą pusę. Ekspertų nuomone, prie to prisidėjo ir vidutinės algos kilstelėjimas bei nedarbo mažėjimas. Paskutiniais praėjusių metų mėnesiais fiksuota, kad vartojimas augo labiau nei gyventojų pajamos.

 
Apgaulingi skaičiai
Parduotuvėse ir paslaugų teikimo vietose kainos ir litais, ir eurais bus nurodomos iki pat šių metų birželio mėnesio pabaigos. O štai atlyginimus, pašalpas ir pensijas žmonės jau netrukus gaus eurais. Ir sumos bus pusketvirto karto kuklesnės. Toks pasikeitimas galbūt akimis bus ne itin malonus ar net gluminantis. Tačiau iš esmės ir kainų skaitinės reikšmės sumažės tiek pat. Tik specialistai sako: „Stop“. Štai čia ir reikės atidos.
Psichologiškai matomas mažesnis skaičius, įvertinantis prekę, atrodys patraukliai. Tačiau specialistai perspėja, kad tai gali paskatinti nereikalingą išlaidavimą, o kartu ir psichologines problemas, stresą. Tad ypač dabar, pereinamuoju laikotarpiu, būtina atidžiai skaičiuoti ir atsikratyti įpročio apsipirkinėti be išankstinio plano. Finansų ekspertai pataria planuoti ir iš anksto susiskaičiuoti visas savaitines išlaidas eurais.
Specialistai tam, kad parduotuvėje netektų vaikščioti su skaičiuotuvu, pataria naudoti supaprastintą skaičiavimą. Sumą eurais dauginti iš trijų ir sudėti su ta pačia suma, padalinta iš dviejų. Pvz.: 2 EUR = 2×3 + 2/2 = 6 + 1= 7 LTL
 
Verta žinoti

Litai šiuo metu keičiami nemokamai neatšaukiamai nustatytu kursu (1 euras – 3,45280 lito).
Iki mėnesio vidurio (15 dienos) galima atsiskaityti ir litais, ir eurais, bet grąžą gausite eurais. Išimtys – automatinės prekybos vietos, kur nėra kasininko: jei nėra galimybės atsiskaityti litais ir eurais, leidžiama atsiskaityti vien eurais. Viešojo transporto priemonėse ir taksi atsiskaitant litais grąža gali būti duodama ir litais, o atsiskaitant eurais grąža turi būti duodama eurais.
Litus į eurus nemokamai keičia Lietuvos bankas, komerciniai bankai, paštas ir kai kurios kredito unijos.
 
Komentaras
Psichologas dr. Marius Daugelavičius:

- Bet kokie pokyčiai žmonėms paprastai sukelia įtampą ir stresą. Nesvarbu pokyčiai geri ar blogi, žmonės vis vien jaučia šokį tokį norą priešintis ir baimę, nes tiksliai neaišku, kaip bus. Nekintančioje situacijoje žmogus adaptuojasi ir jaučiasi saugiai. Tad artėjant pokyčiams žmogus tą saugumo jausmą praranda, mąsto, kad jei bus kitaip, gali būti blogiau. Tai vyksta pasąmoningai, intuityviai. Ir kuo žmogus labiau pripratęs konservatyviai gyventi, tuo tai jam yra skausmingiau. Vyresni žmonės mūsų šalyje paprastai mažiau linkę keisti gyvenimą, mažiau keliauja. Jų pasaulis pakankamai stabilus. Jaunesni, esant pokyčiams, greičiau adaptuojasi, nes jų gyvenimas kinta nuolat. Be to, jie daugiau keliauja po pasaulį, pripranta prie žaidimo valiutomis. Ir tuomet valiutos kitimo laiku stresas išnyksta visai. Tad kuo žmogus konservatyvesnis, tuo jam sunkiau. O prie vyresnės kartos nacionalinės valiutos keitimo baimės prisideda ir atmintyje įstrigusios pamokos: kiek kartų valiuta keitėsi, tiek nieko gero iš to nesigaudavo. Todėl ir šis pasikeitimas nekelia gerų asociacijų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris