Kapueira - kovos šokis kūnui ir dvasiai

Žydrūnė Domarkaitė
2014-05-04
Kapueira – tai ne vien sportas, tai smagus laiko leidimo būdas, mokslas ir menas valdyti kūną, gebėjimą susikaupti ir atsipalaiduoti. Į Lietuvą ši sporto šaka atkeliavo 2007 metais, tuo tarpu Brazilijoje ji atsirado prieš daugelį amžių.
Kapueira - kovos šokis kūnui ir dvasiai

Apie kapueirą pasakoja klubo „Capoeira Lietuva“ vadovas Sergej Spiridonov:
 
- Kas yra kapueira?

- Kapueira (Capoeira) yra brazilų nacionalinis kovos menas, kuris vienija savyje spyrius kojomis, rankomis, galva, žaidimą, muziką, akrobatiką, kovos ir šokio elementus. Šiuolaikiška kapueira, priešingai negu ankstesnė jos forma, retai naudojama koviniams tikslams, tai daugiau šiuolaikinis žaidimas, kuris sparčiai populiarėja ir Lietuvoje.
 
- Kaip šis brazilų kovos menas atkeliavo į Lietuvą?
- Kapueira istorija prasideda maždaug XVI amžiuje. Kai portugalai į Braziliją veždavo afrikiečių vergus iš Angolos, Kongo, Mozambiko. Dėl žiauraus elgesio, dalis jų bėgdavo į džiungles. Kur afrikietiška kultūra susitiko su indėniška. Pabėgėliai apsigyvendavo atokiose vietovėse. Čia ir pradėjo propaguoti naują kovos ir šokio meną. Tokiu būdu jie treniruodavosi ir lavindavo kūną, kad galėtų apsiginti.
Laikui bėgant toks kovos būdas plačiai paplito Brazilijoje ir tapo žudymo priemone, todėl buvo uždraustas. Vis dėlto 1940 metais kapueira vėl buvo viešai pripažinta teisėta sporto šaka bei itin svarbia Brazilijos kultūros dalimi. Šis kovos būdas pradėjo plisti ir po Europą: vis daug žmonių juo susižavėdavo. 2007 metais kapueira pasiekė ir Lietuvą.
 
- Papasakokite apie kapueiros treniruotes. Kaip jos vyksta?

- Muzika ir ritmas yra neatsiejama kapueiros dalis. Ji nustato žaidimo greitį ir stilių, kuris reikalingas žaidžiant „rodoje“ (rate, kurį sudaro „kapueiristai“). Muzika atliekama instrumentais, plojimais į ritmą. Treniruočių metu taip pat ir dainuojama. Tuo tarpu „rodoje“ esantys du žmonės, vienas prieš kitą atlieka įvairius judesius. Tai gali būti ir šokiai su lazdomis, kitų kovos menų ar tikrosios gatvės sambos judesiai.
Užsiimti kapueira reikia basomis. Apranga turi būti patogi, kad galėtumėte laisvai judėti. Praktikuoti kapueirą gali ir vyrai, ir moterys. Geras fizinis pasirengimas nebūtinas. Visi reikalingi įgūdžiai atsiras reguliariai lankant užsiėmimus. Svarbiausia – noras ir motyvacija.
 
- Kokia kapueiros nauda kūnui?
- Kapueiros fizinė nauda akivaizdi. Ji ne tik lavina ištvermę, koordinaciją bei pusiausvyrą, palaiko puikią kūno ir dvasios būseną, padidina sąnarių judrumą, lavina lankstumą bei gerina nuotaiką, bet ir leidžia daugeliui žmonių treniruočių pagalba išsigydyti nugaros problemas.
Pradedančiųjų užsiėmimuose dažnai mokomasi judesių pagrindų. Taip pat didelis dėmesys skiriamas koordinacijos, reakcijos, fizinio pasirengimo gerinimui, supažindinama su muzikiniais, koviniais, akrobatikos bei šokių kapueiros aspektais. Išmokstama judėti muzikos ritmu, girdėti ir jausti muziką, bendrauti su žmonėmis judesio pagalba.
 
- Po kiek laiko galima pastebėti kūno pokyčius?
- Jei žmogus tikrai nuoširdžiai sportuoja ir lanko užsiėmimus, tai akivaizdžius rezultatus gali pamatyti po pusės metų. Tuomet išryškėja raumenys, pagražėja kūno linijos.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris