Kad iškyla gamtoje nepakenktų sveikatai

Žydrūnė Domarkaitė
2014-05-15
Atšilus orams savaitgaliais dažnas traukia pailsėti į gamtą. Juk artėjanti vasara - iškylų metas, kai norisi praleisti daugiau laiko gryname ore. Specialistų teigimu, šiuo metu dažniausiai padaugėja nudegimų saulėje, apsinuodijama greitai gendančiu maistu ar nurijus patogeniniais mikroorganizmais užteršto atvirų vandens telkinių vandens.
Kad iškyla gamtoje nepakenktų sveikatai

Rekomendacijas, kaip iškylauti gamtoje nekenkiant sveikatai pateikia Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistė Iveta Venckutė:

- Iškylaujant didžiausią grėsmę sveikatai kelia erkės, saulė, vandens telkiniai, o taip pat reikėtų nepamiršti maisto.
Erkės šiuo metu yra labai aktyvios, klaidinga manyti, kad jos gali įsisegti tik miške, jų pilna visur. Veiksmingiausia apsaugos priemonė – skiepai, tačiau einant į gamtą reikia nepamiršti ir kitų būdų: šviesių, uždarų rūbų. Po iškylos apžiūrėti kūną, aptikus erkę negalima jos tepti riebalais, reikia kuo greičiau ištraukti, įkandimo vietą dezinfekuoti.
Kita iškylautojų tykanti grėsmė – viliojanti ir pavojinga saulė. Dažniausiai poilsiautojai susiduria su saulės, šilumos smūgiais, o nesaikingas ir žalingas saulės spindulių poveikis gali sukelti odos ligas. Todėl reikia vengti būti saulėje kai ji yra intensyviausia, reikia nepamiršti tepti odos apsauginiu kremu ar losjonu su saulės faktoriumi (SPF), dėvėti galvos apdangalus, gerti daug vandens.
Iškylautojai renkasi vietas arti vandens telkinių, todėl reikėtų įsitikinti ar juose telkšantis vanduo atitinka higienos normas, įvertinti kranto seklumą, dugno paviršių, stebėti draudžiamuosius ženklus. Jei prie vandens telkinio atvykote kartu su vaikais, nepalikite jų be priežiūros, nuolat juos stebėkite neleisdami jiems bristi gilyn į telkinį. Plaukiojant gali ištikti raumenų mėšlungis ar kita nelaimė, todėl neplaukite toli nuo kranto.
Karštomis dienomis išvykus į gamtą būtina atkreipti dėmesį į maisto produktus, kuriuos renkamės. Vengti riebaus, greitai gendančio maisto. Patartina valgyti lengvai virškinamą, ilgai išsilaikantį aukštoje temperatūroje maistą (sausainius, džiūvėsėlius, vaisius, daržoves).


Kad maistas iškyloje nesugestų:
nepalikite išvirto maisto šilumoje ilgiau nei 2 valandas;
virtą ir greitai gendantį maistą laikykite šaltai (produktams laikyti geriausia įsigyti nešiojamus šaldymo krepšius ar specialias dėžes su ledo gabaliukais);
neturint šaldymo krepšių, produktus galima laikyti iškastoje duobėje ar šaltame vandenyje;
jeigu saugus maisto produktų laikymas neįmanomas, reikėtų vartoti šviežią maistą ir stengtis jį suvartoti kuo greičiau.
 
Patarimas:
Gamtoje dažnai plaukite rankas: prieš ruošiant valgį, pasinaudoję tualetu. Taip pat visada nuvalykite maisto paruošimui reikalingą įrangą ir paviršius. Pavojingi mikroorganizmai randami dirvožemyje, vandenyje, ant gyvūnų bei žmonių, todėl mikroorganizmai gali patekti ant rankų, o nuo jų – ant maisto. Jei vykstate į tolimesnę kelionę, vertėtų turėti muilo, rankšluostį ar drėgnų servetėlių. Jei sąlygų nusiplauti rankas nėra, maistą patariama imti servetėle.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris