Vaistų kompensavimo nevaisingumui gydyti... niekas nepasiūlė

Gintarė Kaminskienė
2015-10-08
Seimo Sveikatos reikalų komitetas vėl pričiupo Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) gerokai pavėlavusią atlikti namų darbus. Vakar, trečiadienį, įvykusiuose klausymuose dėl pagalbinio apvaisinimo įstatymo išaiškėjo, kad šalies moterims kompensuojamos tik tam tikros procedūros ir konsultacijos, skirtos abiejų lyčių nevaisingumui gydyti. O apie medikamentus ministerija kažin kokiu būdu pamiršo.
Vaistų kompensavimo nevaisingumui gydyti... niekas nepasiūlė
Nevaisingumui gydyti mūsų šalyje nekompensuojami jokie vaistai. Nepaisant to, kad kai kurie jų kainuoja kiek mažiau nei trisdešimt eurų.

Sankcijos negąsdina
Trečiadienį Seimo Sveikatos reikalų komitete įvykusiuose klausymuose dėl pagalbinio apvaisinimo įstatymo aptarti lytinių ląstelių donorystės, embrionų ir kiaušialąsčių šaldymo klausimai. Be abejonės, neapsieita be etinių, teisinių aspektų, kuriuos akcentavo Vyskupų konferencijos teisininkas Vygantas Malinauskas. Iš keliolikos susirinkusių savo sričių specialistų tik jis ir energetikos ministro Roko Masiulio atsiųsta atstovė pasisakė prieš idėją liberaliau reglamentuoti pagalbinio apvaisinimo procedūrą.
Seime šis įstatymas buvo beveik priimtas praėjusioje kadencijoje. Deja, prieš ketverius metus Etikos ir procedūrų komisija nusprendė, kad balsuodamas dėl pagalbinio apvaisinimo reglamentuojančio įstatymo Seimas pritarė dviem viena kitai prieštaraujančioms nuostatoms, todėl projektas turi būti svarstomas iš naujo.

Nors ne kartą akcentuota, kad tai – prioritetinis teisės aktas, kurį reikia kuo greičiau priimti, panašu, kad Lietuvai gresiančios sankcijos dėl įsipareigojimų Europos Sąjungai nevykdymo šioje principinėje kovoje kai kam – nė motais.
 
VLK atsakymo nežino
Ta pati diskusija netyla jau daugiau nei dešimtmetį, tačiau tik šiandien užfiksuotas vienas esminių faktų – vaistus, skirtus nevaisingumui gydyti, žmonės turi apmokėti iš savos kišenės.
Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė, diskutuojant apie pagalbinio apvaisinimo niuansus, Valstybinės ligonių kasos (VLK) Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėjos Daivos Berūkštienės pasiteiravo, kiek šiuo metu skiriama lėšų medikamentų, diagnostikos ir visų kitų nevaisingų porų gydymui reikalingų priemonių kompensavimui.
Ši įvardijo, kad iki pagalbinio apvaisinimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokamos visos urologo, ginekologo ir kitų specialistų konsultacijos dėl vyrų ar moterų nevaisingumo gydymo. Taip pat genetiniai tyrimai, dienos stacionaro paslaugos. Ankstesnių metų duomenimis, už jas visas buvo išmokėti milijonas trys šimtai tūkstančių litų (arti 380 tūkst. eurų). Tačiau paklausus, ar į šią kainą įtraukti ir vaistai, VLK specialistė suglumo ir dėl atsakymo nebuvo užtikrinta.
 
Vienintelė liga be kompensuojamų vaistų?

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Akušerijos ginekologijos klinikos atstovė doc. dr. Eglė Drejerienė suskubo paaiškinti, kad nevaisingumui gydyti šalyje nekompensuojami jokie vaistai. Nepaisant to, kad kai kurie jų kainuoja kiek mažiau nei trisdešimt eurų.
Dėl situacijos iš karto paprašyta pasiaiškinti sveikatos apsaugos vicemnistrė Laimutė Vaidelienė. Tačiau ši pirmiausiai pasiūlė to paklausti VLK. D.Mikutienė suskubo akcentuoti, kad SAM leidžia įsakymus, tvarkas ir aprašus, skirtus nevaisingumui gydyti ir nustato, kam ir kas yra kompensuojama. „Kodėl moterys yra diskriminuojamos ir negauna kompensuojamų vaistų?“ – pareikalavo pasiaiškinti komiteto pirmininkė.
VLK atstovė D.Beriūkštienė bandė įsiplieskusias emocijas nukreipti nuo savo įstaigos, tačiau tik dar labiau supykdė D.Mikutienę. „Turbūt puikiai žinote tą tvarką, kaip medikamentai įtraukiami į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą. Ir aš manau, kad kol nebuvo priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas...“ – pradėjo ji. „Prie ko čia įstatymas, – pratrūko D.Mikutienė. – Ką jūs čia nusišnekate! Visi, manau, supranta, kad pagalbinis apvaisinimas yra paskutinė priemonė, kada visos kitos yra neveiksmingos. Todėl noriu paklausti Sveikatos apsaugos ministerijos, kodėl medikamentinis gydymas, kuris yra pasaulyje, Lietuvoje nekompensuojamas?“ – dar kartą klausimą suformulavo parlamentarė.
SAM viceministrė L.Vaidelienė iš pradžių bandė teisintis, esą nevaisingumo priežasčių yra įvairių. Viena jų – endometriozė, kurios gydymas yra kompensuojamas. „Iš kitos pusės, tikrai nežinau, ar kada nors buvo teiktas siūlymas vaistus kompensuoti. Paprastai tokius siūlymus pateikia specialistai“, – leptelėjo ji.
Tačiau D.Mikutienė rėžė: „Jeigu jūs esate atsakingi už gydymą, žinote, kad nevaisingumas yra liga. Ar yra dar kokia liga, kuria nekompensuojami visiškai jokie medikamentai? Tenka konstatuoti faktą, kad Sveikatos apsaugos ministerija nepadarė visko tinkamai, kad užtikrintų medikamentinį nevaisingumo gydymą. Tai neturi nieko bendra su pagalbinio apvaisinimo procedūra.“
 
Paragino rodyti iniciatyvą
Diskusijai dėl pagalbinio apvaisinimo artėjant prie pabaigos, savo atsakymą dėl medikamentinio gydymo L.Vaidelienė papildė: „Pasirodo, prieš aštuonerius metus buvo pateiktas vienintelis vienos farmacijos įmonės prašymas dėl tokio pobūdžio vaistų kompensavimo ir neaišku dėl kokių priežasčių atmestas. Tad paprastai procedūra tokia, kad pačios kompanijos kreipiasi dėl medikamentų įtraukimo į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, kitas būdas – tai daryti draugijoms. Jei jos kreipsis, mes tikrai svarstysime“,– pasiūlė viceministrė.
D.Mikutienė, tai išgirdusi, SAM paskatino pačius kuo skubiau susikviesti nevyriausybines organizacijas ir išspręsti medikamentinio nevaisingumo gydymo klausimus.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris