Vaistų kainų mažinimas realus planas ar tik muilo burbulas?

Evelina Machova
2015-12-28
Ambicingas ministerijos planas maksimaliai - sumažinti generinių vaistų kainas, farmacinių kompanijų vadovų teigimu, vargu ar sulauks norimo efekto. Greičiau tik įneš sumaišties, o nuskriausti liks pacientai. Maža to, farmacininkai ragina Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM) prieš priimant sprendimus bent jau išklausyti ir jų argumentus.
Vaistų kainų mažinimas realus planas ar tik muilo burbulas?
Farmacinių kompanijų vadovai teigia abejojantys SAM rengiamų taisyklių efektyvumu. O kai kurie prabyla, jog tokie planai yra tik rinkiminės kampanijos atributai. Skatindami pacientus rinktis pigiausią vaistą, kuris visiškai kompensuojamas valstybės, sukurs iliuziją, kad vaistai atpigo.

Abejotinas efektas

Prieš šiek tiek daugiau nei savaitę sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė teigė, jog ministerija turi ambicingų siekių - maksimaliai sumažinti kompensuojamųjų generinių vaistų kainas. Tam parengė planą. Pasak sveikatos apsaugos viceministro Valentino Gavrilovo, specialistai pastebėjo, kad net ir už šimtu procentų kompensuojamus vaistus pacientams tenka primokėti.

Maža to, žmonės tokiu atveju nelinkę rinktis pigiausio vaisto. Vieni - dėl įpročio, kiti - pasinaudoję vaistininkų ir gydytojų rekomendacijomis, renkasi vaistą su priemoka. Todėl SAM nusprendė paskatinti pacientus rinktis pigiausius grupės vaistus, kurių veiklioji medžiaga tokia pati, ir rengiasi PSDF lėšomis dengti visą pigiausio grupės vaisto kainą, kad pacientams neliktų priemokų.

Tokiu atveju, SAM atstovų įsitikinimu, farmacinės kompanijos bus priverstos konkuruoti ir mažinti kainas. Juk kiekvienas norės, kad jų vaistas taptų pigiausiu ir perkamiausiu. Ar tikrai?


UAB „Berlin Chemie Menarini Baltic“ vadovas Algimantas Blažys sako, kad ir dabar vaistų kainos Lietuvoje, palyginti su kitomis Europos šalimis, nėra didelės. „Juk nustatyta referentinė vaisto kaina. Ji ir dabar dažnai būna mažesnė nei motininėse kompanijos šalyse. Mes patys jas mažiname dengdami arba priemoką, arba kainą“, - sako A.Blažys. 
 
Tik perskirstys rinką

„Iš principo rengiamas planas realiai pinigų nesutaupys, tik perskirstys rinką. Juk prireiks papildomų lėšų ir numatytoms priemokoms dengti. Klausymas, ar to reikia? Priemokos didžiajai daliai vaistų yra minimalios, maždaug iki euro. Už kai kuriuos vaistus primokėti reikia vos dešimt ar dvidešimt euro centų. Klausimas, kiek gi čia bus to konkurencinio spaudimo mažinant kainas?“, - svarsto „AstraZeneca Lietuva“ generalinis direktorius Martynas Jocys.

Tai, kad toks planas neturės norimo efekto, sutinka ir „Servier Pharma“ vadovas Mindaugas Papievis. „Toks planas mažinti kainas realiai neturės jokios įtakos. Juk ir dabar generinių vaistų gamintojai konkuruodami tarpusavyje priemokas „išnulina“ tai viename, tai kitame vaistinių tinkle. Praktiškai tai, ką Sveikatos apsaugos ministerija planuoja padaryti savo, tiksliau, PSDF lėšomis, tikrai neturės įtakos konkurencingumui“, - sako M.Papievis.

Pasak A.Blažio, kiekviena valstybė stengiasi įvesti tokią tvarką, kad pacientas šiek tiek už kompensuojamuosius vaistus primokėtų. Nes tai, kas gaunama už dyką, nevertinama. 
 
Pataikyti į „tunelį“ bus sunku?

Dar vienas SAM plano punktas ir siekis – nustatyti, kad skirtumas tarp pigiausio grupės vaisto ir brangiausio būtų ne didesnis nei 40 proc., atsižvelgiant į oficialiai deklaruotą kainą, ir uždrausti nuolaidas, kurias farmacininkai teikdavo per „Sveidrą“ Tokiam žingsniui ministeriją pastūmėjo tai, jog dažnai oficialiai deklaruojama kaina būna didesnės, o vėliau per „Sveidrą“ pritaikomos nuolaidos.

„Taigi dabar planuojama įvesti nauja taisyklė realiai neturės jokios naudos, o tik apribos vaistų prieinamumą pacientams. Pasibaigusio patento vaistai, norėdami atitikti „tunelio“ reikalavimą, ir dabar už pigiausią generiką negali būti brangesnis daugiau nei keturiasdešimt procentų. Įsigaliojus naujoms taisyklėms negalėsime teikti nuolaidų per „Sveidrą“. Toks žingsnis konkurencingumą tik sumažins“, - sako „Servier Pharma“ vadovas Mindaugas Papievis.

Pasak M.Jocio, kainos yra referuojamos skirtingose šalyse, todėl Lietuvai oficialiai deklaruotą kainą gauti mažesnę arba tokią, kad ji išliktų vadinamajame „tunelyje“, gali būt tikrai sunku. „Jei oficialią kainą mažinsi tik Lietuvai, iš karto kyla klausimas, kaip tai atsilieps kitoms šalims, kurių rinkos kur kas didesnės, pavyzdžiui, Vokietijai, Lenkijai ar net ir Rumunijai.

Nėra taip, kad kainas sugalvojame patys. Juk farmacinės kompanijos, reziduojančios Lietuvoje, yra didelių korporacijų dalys. Todėl visos kainos patvirtinamos regiono, šiuo atveju Europos, mastu. O vadovaujantis tokiomis naujomis taisyklėmis gali nutikti ir taip, jog vienas ar kitas gamintojas gali nepatvirtinti Lietuvai kainos, atitinkančius naujus reikalavimus, nors ir būtų pasiruošę suteikti reikalavimus atitinkančią nuolaidą per „Sveidros“ sistemą ar kitais būdais. Tuomet pacientams vienas ar kitas medikamentas taps sunkiai prieinamas, nes jį tiesiog teks išbraukti iš Kompensuojamųjų vaistų sąrašo.

Kaži ar verta perskirstinėti rinką, prisiimant tokią riziką. Mano įsitikinimu, nedidelės šalys, tokios kaip Lietuva, turi būti suinteresuotos, ne kaip turėti žemiausias deklaruotas kainas, bet kaip užtikrinti, kad reali kaina, o kartu ir valstybės išlaidos, pritaikius nuolaidas, būtų kuo mažesnės“, - sako M.Jocys.

 
Rengiasi rinkimams
Farmacinių kompanijų vadovai teigia abejojantys SAM rengiamų taisyklių efektyvumu. O kai kurie prabyla, jog tokie planai yra tik rinkiminės kampanijos atributai. Skatindami pacientus rinktis pigiausią vaistą, kuris visiškai kompensuojamas valstybės, sukurs iliuziją, kad vaistai atpigo. „Labai norėtųsi, kad ministerija priimdama sprendimus išklausytų ir farmacijos pramonės nuomonės bei argumentų. Ministerija yra valdžia, ji ir priims sprendimus bei tvarką, kokia jai atrodys geriausia. Bet antros pusės išklausymas irgi nepakenks. Mes nesame priešai ir dirbame kartu“, - sako A.Blažys. 

Vienas klausimas
L.S. pasiteiravo gyventojų, ar vaistinėje renkasi tik pigiausius kompensuojamuosius medikamentus? 
 
Valdamina: 
- Aš perku tik tuos, kuriuos man į kompensuojamų vaistų pasą parašo gydytojas. Niekada nesirenku ir nelyginu kainų. Pirmiausiai todėl, kad pasitikiu savo gydytoju.

Karolis:
- Mama yra medikė ir ji išrenka vaistus. Visgi, kartais kaina ir kokybė turi tiesioginį ryšį. Tai nėra taisyklė. Tarkim, Europos Sąjunga draudžia vaistų importą iš Rusijos. O tam tikrais atvejais vaistai iš Rusijos būna pigesni, nors veikliosios medžiagos tos pačios kaip ir europiečių. Ar galima sakyti, kad jie geresni? Tad, norint teisingai nuspręsti, telieka domėtis, skaityti sudėtį ir lyginti veikliąsias medžiagas. 
 
Vidmantas:
- Aš pasitikiu gydytojais. Dar būdamas gydytojo kabinete paprašau, kad skirtų vaistus, kurių kaina būtų man įkandama ir tuomet vaistinėje perku gydytojo nurodytus. Juk apie vaistus aš nusimanau mažiau nei medikai. Todėl nesinori „nusigydyti“.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris