Vaistų kainų mažinimas: kaltų medžioklė ar realūs planai

Evelina Machova
2017-02-09
Diskusijos dėl vaistų kainų pastaruoju metu tapo bene didžiausia aktualija. Mat kaip skelbiama, jie Lietuvoje per brangūs, ypač kalbant apie generinius ar, kaip dar kitaip jie vadinami, pasibaigusio patento galiojimo vaistus. Sveikatos apsaugos ministerija numatė veiksmų planą, kaip situaciją pataisyti. Klausimas tik, ar pasirinkta strategija bus efektyvi?
Vaistų kainų mažinimas: kaltų medžioklė ar realūs planai
Savaitės pradžioje Sveikatos apsaugos ministerija pristatė, kaip ketina kovoti su viena sudėtingiausių sveikatos sistemos problemų – vaistų kainų mažinimu.

Prasikaltėliai medikai
Jei nuoširdžiai, visos kalbos, kas kalti dėl vaistų rinkoje susiklosčiusios situacijos, šiek tiek primena kaltų medžioklę. Vieni, įskaitant ir sveikatos politikus, akmenį meta į medikus. Mat šie, nepaisant, kad recepte užrašo bendrinį vaisto pavadinimą, ant kito lapelio suraito ir originalų jo pavadinimą, blogiausiu atveju - pasako jį žodžiu. Taip neturėtų būti ir su tuo sutinka sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Tiesa, prie kiekvieno gydytojo pastatyti po cerberį, kuris jį prižiūrėtų, nerealu.
 
Pastaruoju metu dažnai parypuojame, kad gydytojų įvaizdis visuomenėje smukęs. Bet ar gali būti kitaip? Juk patys iš principo sakome, kad jie tik ir ieško dingsties prasižengti. Sutinku, kad gali būti visaip. Bet tikrai abejoju, kad dauguma gydytojų pacientui, su kuriuo bendraus ne vieną ir ne du kartus, stengiasi išrašyti kiek įmanoma brangesnį vaistą? Negi tikrai tuo tikite?

Sveikatos apsaugos ministras sako, kad reikia vieną kartą išsklaidyti mitą, kad brangesnis vaistas yra geresnis. Sutinku. Bet kartu tada paneikime ir mitą, kad farmacininkai gydytojus, kurie išrašo daugiausiai jų gaminamų vaistų, apdovanoja kelione į kokią tarptautinę konferenciją. Jau ne vienerius metus farmacinės kompanijos, bent jau save gerbiančios, viešai deklaruoja, kur kada ir už kiek bei kam finansavo kelionę į tarptautinę konferenciją.
 

Negi manote, kad save gerbiantis profesorius mėnesio gale su papkute po pažastim, elektroniniu paštu juk nesiųsi, tokie reikaliukai derinami akis į akį, trauka į vieną ar kitą farmacinę kompaniją ir jos vadovui pateikia „gero darbo“ rezultatus. Kaip pasakytų viena buvusi ministrė: „Baaaikit, nemanau!“


Prievolė vaistininkams
Be gydytojų, yra ir kitų prasikaltėlių. Vaistininkai. Šie, kaip susidaro įspūdis, net jei žmogus nori pigesnio generinio vaisto, bruka brangesnį. Paaiškinimas - verslas nori daugiau uždirbti ir brangesnius vaistus jiems labiau apsimoka parduoti.
Primenu, vaistinės savo iniciatyva pernai pradėjo kampaniją „Rinkis vaistus atsakingai“, kurios metu vaistininkai padeda išsirinkti tinkamiausius vaistus už priimtiniausią kainą, kitaip – pigiausius. Maža to, kiekvienam pirkėjui ir po lankstinuką įteikė. Nepamirškime ir fakto, kad kiekvienoje vaistinė pateikus receptą monitoriuje pirkėjas gali pamatyti visus tos grupės vaistus - nuo pigiausio iki brangiausio. Pats pasirenki, kiek gali sau leisti.
 
Nepaisant Valstybinės ligonių kasos kampanijos su pensininku Vydu, kuris ragino rinktis pigesnį vaistą, vartotojai vis tiek nesirenka pačio pigiausio vaisto. Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė pirmadienio konferencijoje teigė, jog siekiant paskatinti vaistines aktyviau siūlyti pirkėjams pigiausius jiems tinkančius vaistus, bus įpareigotos jų parduoti tam tikrą kiekį.
 
„Numatoma sutartyse tarp teritorinės ligonių kasos ir vaistinės numatyti prievolę išduoti tam tikrą kiekį pigiausių vaistų, tai būtų taip pat skatinimas racionaliau vartoti pigesnius vaistus“, - teigė K.Garuolienė.
Kodėl mes visas problemas bandome spręsti arba draudimais, arba prievolėmis? Kur mano, kaip pacientės, pasirinkimo laisvė? Kitas klausimas - ar po kelerių metų nesvarstysime kitos problemos, kad primygtinai siūlydami rinktis pigiausią vaistą išskirtines sąlygas sukursime vienai ar kitai farmacinei kompanijai? Juk dabar lyg ir siekiame didinti konkurenciją, vaistų prieinamumą...


Farmacininkai gi ne kartą yra prasitarę apie tai, jog iš principo reikia keisti kompensuojamųjų vaistų sistemą ir kompensuoti ne ligas, o vaistus. Be to, siūloma keisti ir kompensavimo lygmenis, mažinant šimtu procentų kompensuojamų vaistų sąrašą, perkeliant juos į devyniasdešimties procentų kompensavimo lygmenį.

 

Sakote, tai būtų socialiai neteisinga, bet ir dabar nuolat akcentuojama, jog kompensuojamųjų vaistų sistema yra būtent tokia. Pacientai ir dabar už didžiąją dalį vaistų primoka. Gal išaugusios priemokos ir pacientą paskatintų atidžiau pažiūrėti į monitorių, geriau įvertinti piniginės turinį. Galbūt taip ir farmacinėms kompanijoms būtų sukurtos konkurencijos sąlygos.

Dar daugiau planų
Ministerijoje atstovai pirmadienį pristatė ir daugiau planų. Vienas jų - kaip sutvarkyti ar pakoreguoti esamą tvarką, pagal kurią vaistų gamintojams Lietuvoje dabar yra prieinama informacija apie, pavyzdžiui, konkurentų planuojamas taikyti nuolaidas. Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja Jūratė Šovienė sausio pabaigoje tokią praktiką prilygino karteliniams susitarimams.
 
„Ministerija įgyvendina tiek Valstybės kontrolės, tiek Konkurencijos tarybos rekomendacijas, artimiausiu metu bus pakeistas įsakymas, pagal kurį yra teikiama informacija apie vaistų kainas suinteresuotoms pusėms. Tai yra vaistų gamintojai, kurie deklaruoja nuolaidas, šiuo metu turi galimybę matyti vaistų kainas, tačiau pagal Konkurencijos tarybos rekomendacijas tai - konkurenciją pažeidžiantis momentas. Nuo šiol matyti susistemintą informaciją apie taikomas nuolaidas, apie tai, kiek jos galioja, nebebus įmanoma, artimiausiu metu pasirašius įsakymą to gamintojai nebematys“, - žadėjo viceministrė.


Siekiant mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas, bus supaprastintos kompensuojamųjų vaistų kainų tvirtinimo procedūros, keičiami Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSD) tarybos sudarymo principai ir numatoma leisti tiekti registruotus vaistinius preparatus į gydymo įstaigas užsienio kalba paženklintomis pakuotėmis. 
Ministras taip pat žadėjo, kad bus peržiūrimi reikalavimai, pagal kuriuos vaistai gali būti įtraukti į Kompensuojamųjų sąrašą.


Komentaras
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga:
- Viena vertus, sprendimai negali būti pernelyg drastiški, nes negalime palikti pacientų be būtinų vaistų, o farmacinės kampanijos nėra labdaros organizacijos ir nuostolingai nedirbs. Kita vertus, ėmusis problemos sprendimo kompleksiškai, galimi tikrai reikšmingi rezultatai. Tad atsakingai ieškome tam būdų bei paspaudimo mechanizmų ir pirmiausia imsimės tokių žingsnių, kurie kainų kompensavimo mechanizmą išskaidrins ir pagreitins.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris