Vaistininkams - nauji pagaliai į ratus?

Ana Daukševič
2014-06-20
Sveikatos politikai užsimojo sudrausminti vaistininkus, siekiančius parduoti žmonėms vis brangesnius medikamentus. Šio mėnesio pabaigoje bus parengtas privalomas nekompensuojamų vaistų sąrašas, kuris, kaip sako idėjos autoriai, užtikrins, kad vaistinėse visuomet būtų pigiausių medikamentų. Tiesa, vaistininkai prieš tokią idėją stoja piestu. „Tai nereikalingas apsunkinimas ir išlaidavimas“ – sako jie.
Vaistininkams - nauji pagaliai į ratus?
Vaistinėse privalomų nekompensuojamųjų vaistus sąrašas, pasak jo sudarytojų, yra būdas drausminti vaistines, kurios siekia parduoti tik brangesnius medikamentus.

Apsunkins darbą
„Su privalomu kompensuojamųjų vaistų sąrašu gal ir sutinkame, tačiau nekompensuojamųjų tikrai nereikėtų. Manau, kad tai iš tikrųjų neatneš nieko gero. Neaišku, koks jis bus – ar ilgas, kokie medikamentai jame bus nurodyti. Tai nereikalingas apsunkinimas ir išlaidavimas. Vaistinės turės pirkti medikamentus, kurių galbūt nė nereikia“, - sako Vaistinių asociacijos vadovė Elena Kvedarienė. Antrina jai ir „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Jolita Zamaliauskienė: „Privalomas nekompensuojamųjų vaistų sąrašas tik sunkintų mūsų darbą. Juk kiekvienoje vaistinėje apsilanko skirtingi žmonės. Vienų medikamentų reikia, jei vaistinė yra šalia ligoninės, kitų – jei miegamuosiuose rajonuose.“

Pasak E.Kvedarienės, vaistų prieinamumas dabar yra užtikrinamas ir pacientai randa visų reikiamų medikamentų. „Vaistinės turi visus nekompensuojamus medikamentus, kurie yra reikalingi pacientams. Esame suinteresuoti, kad žmogus išeitų nusipirkęs vaistą. Jeigu pacientas pageidauja, privalome užsakyti medikamentus ir juos pristatyti per kelias dienas. Be to, jeigu vaisto nėra kompensuojamųjų sąraše, jis nėra pirmo būtinumo. Ligonis jį gaus per porą dienų ir jokios problemos nėra“, - situaciją nupasakojo E.Kvedarienė.
„Asortimentas vaistinėse yra palaikomas pagal poreikį ir vaistinių specifiką, kuri paprastai skiriasi. Jei tuo metu vaistinėje nėra pageidaujamo vaistinio preparato ir negalime pasiūlyti jokio analogo, atvežame jį į vaistines visoje Lietuvoje per dvi darbo dienas, kaip reikalauja teisės aktai“, - prideda ir „Camelios“ vaistinės atstovė Vilma Balčiauskaitė.
 
Patiria nuostolių
„Jau ir dabar būna atvejų, kai neparduodame visų kompensuojamųjų vaistų, kuriuos privalome turėti. Be to, pasitaiko, jog po kurio laiko medikamentas išbraukiamas iš privalomo sąrašo, nors mes jau jo įsigijome. Tokius vaistus vėliau turime nurašyti. Negalėčiau tiksliai pasakyti, kokį nuostolį patiria vaistinės, tačiau visos jos susiduria su šia problema. Privalomas kompensuojamųjų vaistų sąrašas yra nuolat keičiamas, papildomas. Valstybinė ligonių kasa numato praplėsti jį dar labiau. Nežinau, kaip tai galima padaryti, jei jau dabar į jį nuolat įtraukiami pigiausi vaistai“, - sako E.Kedarienė. Taigi, reikėtų suprasti, kad privalomas nekompensuojamųjų vaistų sąrašas tik padidins vaistininkų nuostolius? „Tikrai taip“, - vienbalsiai atsako pašnekovės. „Jau dabar pasitaiko atvejų, kai įsigyjame kompensuojamųjų medikamentų, o vėliau jie užsistovi, nėra parduodami ir patiriame nuostolių. Tiesa, tokių atvejų nėra daug. Jeigu bus ir privalomas nekompensuojamųjų vaistų sąrašas mūsų nuostoliai tik padidės – daugės vaistų likučių, nurašymų“, - liūdnai prognozavo V.Balčiauskaitė.
 

Būdas sudrausminti
Naująjį sąrašą ruošiantieji į tokius vaistininkų nuogąstavimus žiūri ramiai. Esą nėra ko išgyventi, nes „į minusą“ tikrai niekas neis. „Analizuosime, žiūrėsime pardavimus: ar pigiausi medikamentai, analogai yra prieinami, ar žmonės nepermoka. Tada matysime, koks bus sąrašas. Tačiau manau, jis nebus ilgas, greičiausiai į jį bus įtraukti plačiai naudojami medikamentai. Bėdos neturėtų būti. Manau, vaistininkams nėra ko baimintis“, - sako Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gintautas Barcys. Jeigu jame bus plačiai naudojami vaistai, kodėl apskritai reikia privalomo nekompensuojamųjų medikamentų sąrašo? „Vaistinės dažniausiai elgiasi taip, kaip naudinga joms. Stengiamasi parduoti tuos medikamentus, už kuriuos daugiausia uždirbama. Tačiau tai nebūtinai yra pigiausi vaistai, labiausiai prieinami žmonėms“, - paaiškina G.Barcys. Taigi išeina, kad vaistinės pačios „prisiprašė“? Ko gero, anot idėjos autorių, būtent taip ir yra. Taigi dabar nori to vaistinės ar ne – naujasis privalomasis sąrašas pasieks jas netrukus. „Šiuo metu atliekame analizę ir mėnesio pabaigoje kažką jau turėsime. Pirma reikia jį paruošti, o vėliau žiūrėsime, ar jis bus svarstomas ministerijoje, ar kitaip tvirtinamas. Man atrodo, kad mes (Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba – red. past.) galime jį priimti ir savo įsakymu“, - sakė G.Barcys.
 
Komentaras
SAM Farmacijos departamento direktoriaus pavaduotojas Linas Mažeika:

- Kalbant apie kompensuojamuosius vaistus, privalomų medikamentų sąrašas yra būtinas. Taip užtikriname, kad vaistinėse bus ir pigiausių medikamentų. Be to, jeigu žmogus ateina į vaistinę ir neranda ko reikia, jam pasiūloma ateiti po dienos. Tačiau kas vaikščios kelis kartus, o ir medikamentų reikia dabar pat.
Tuo tarpu jeigu kalbėsime apie nekompensuojamuosius vaistus, sąrašas yra būdas drausminti vaistines, kurios siekia parduoti tik brangesnius medikamentus. Ne paslaptis, kad vaistų pardavimas yra taip pat verslas.
Tiesa, kol kas privalomų turėti nekompensuojamų medikamentų sąrašas tėra tik mintis. Jokių konkrečių kriterijų dar neturime. Todėl negaliu pasakyti, kokie vaistai atsiras tame sąraše ir kiek jų bus. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris