Vaistinėse dėl kosmetikos gaminių – visiška netvarka

Gintarė Kaminskienė
2016-03-21
Susigundėte vaistinėse įsigyti čia pat pagamintų kremų ar tepalų? Nežinia, ar galėsite būti tikras, kad įsigijote tą, ką norėjote. Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistų, vaistus gaminti galinčios vaistinės neretai klaidina vartotojus parduodamos kosmetikos priemones, neturinčias gydomojo poveikio. Nustatyta, kad sostinės apskrityje leidimą-higienos pasą kosmetikos gamybai turi tik viena vaistinė. Tiksliai pasakyti, kiek jų iš viso yra šalyje, sudėtinga. Tačiau specialistų vizitai į kelias vaistines atskleidė, kad gamintojų yra kur kas daugiau, nei deklaruojama. 
Vaistinėse dėl kosmetikos gaminių – visiška netvarka

Turi vos kelios vaistinės

Šalyje, ko gero, ant rankos pirštų būtų galima suskaičiuoti vaistines, gaminančias kosmetikos priemones ir pasirūpinusias reikiamais leidimais tokiai veiklai. Kitos pastaruosius kelerius metus tai daro mažai kontroliuojamos. Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjos Astos Razmienės, sostinės apskrityje leidimą-higienos pasą kosmetikos gamybai turi tik viena vaistinė, o suskaičiuoti, kiek pažeidimų atvejų – sudėtinga. 
 
„Jų galime numanyti tik tiek, kiek matome viešojoje erdvėje, tarkime, internete. Mat vaistinių kontrolės nevykdome, prižiūrime tik kosmetikos gamintojus. Iš Lietuvos kosmetikos ir buitinės chemijos gamintojų asociacijos gavę signalų, patys nuėjome pasižiūrėti į kelias vaistines“,– teigia specialistė.
 
Nelegali prekyba
Ir iš tiesų specialistai, rado, ko ieškojo. Lentynose buvo padėta pačių prigamintų ir prifasuotų kremų. Aptikta pačios vaistinės užlipintų etikečių, kur užrašyta „kosmetikos priemonė“, kitur – „gydomoji kosmetikos priemonė“. 
 
Neaiškumų kyla ir dėl gydytojų atsiunčiamų raštelių. Pasak A.Razmienės, pasitaiko, kad gydytojai išrašo ne receptą vaistui, o ant paprasto lapelio surašo nusipirkti tam tikrą tepalą, kuris realiai yra kosmetikos priemonė. Vaistinė ima be leidimo jį ir sumaišo, o žmogus, pirkdamas vaistinėje, įsivaizuoja, kad tokia priemonė turės gydomąjį poveikį. Deja, taip nėra.
 
„Tokios aplinkybės ne tik klaidina vartotojus, bet ir sukuria nelygias konkurencijos sąlygas kosmetikos gaminių rinkoje. Kosmetikos gaminiams taikomi griežti saugos reikalavimai, nustatyti Europos Parlamento ir Tarybos reglamente. Išduodant leidimą-higienos pasą įvertinamos gamybos sąlygos: įranga, pakavimo medžiagos, gaminių ir žaliavos laikymas. Gamyba neturint šio dokumento neužtikrina saugių gamybos sąlygų, kartu ir saugių produktų. Be leidimo-higienos paso pagaminta kosmetika gali būti iš netinkamų žaliavų ar jose panaudotos draudžiamos ar ribojamos medžiagos, žaliavos gali būti užterštos ir panašiai“, – teigia A.Razmienė.
 
Informavo seniai
Pasirodo, dar prieš šešerius metus visoms gaminančioms vaistus pagal receptus vaistinėms buvo išsiuntinėti raštai, kuriuose nurodyta, kad, norėdamos gaminti kosmetikos priemones, tokiai veiklai jos turi gauti leidimą-higienos pasą, o gaminiai privalo atitikti kosmetikos reglamento reikalavimus. 
 
„Niekas tuomet į mus nesikreipė. Viena vaistinė net atrašė, kad nieko panašaus negamina, nors dabar pasižiūrėjome, kad yra atvirkščiai“, – apgailestauja Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja.
Tad nors vaistinės buvo informuotos apie naujus reikalavimus, nuslėpti kosmetikos gamybos faktą, matyt, patogiau.
 
Nuo balandžio – apynasris
Iki šiol Administracinių teisės pažeidimų kodekse nebuvo numatytas baudų skyrimas už kosmetikos produkcijos gaminimą ar išpilstymą vaistinėse be higienos paso, o štai nuo balandžio pirmos jau grės rimtos sankcijos. „Dabar po truputį pradėjome žvalgytis. Į mus jau kreipėsi Universiteto vaistinė, kuri kosmetiką gamino be leidimo. 
 
Tačiau jis buvo neišduotas dėl esminių trūkumų. Po balandžio pirmos dienos, kai įsigalios Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisos, planuojame atlikti operatyviąją kontrolę. Jei vaistinės ir toliau gamins bei pilstys kosmetikos produkciją be leidimo-higienos paso, tuomet grės ir baudos, ir veiklos stabdymas“, – perspėja A.Razmienė.

Nuomonės
LSMU vaistinės direktorius Rimantas Pečiūra:
- Leidimas – higienos pasas – būtinas dalykas ir ne nuo balandžio mėnesio. Jis reikalingas jau dvidešimtmetį. Mūsų vaistinė turi visuomenės sveikatos centro patvirtintą leidimą su teise platinti gaminius po visą Europos Sąjungą. Deja, vaistinėse jau šimtmečius vyrauja praktika gaminti vaistus ektemporaliai – ne ypatingomis švaros sąlygomis. 
 
- Tačiau tuomet vaistui uždedamas labai trumpas galiojimo laikas: sunaudoji, kol nespėjo sugesti. Matyt, panašiai ir su kosmetika. Tačiau, kai į rinką tiekiami kosmetikos gaminai, kurių galiojimo laikas dveji metai ar daugiau, būtina išvengti užteršimo. Kodėl kolegos nepaiso reikalavimų, sunku pasakyti.
 
UAB Vaistinė „Valerijonas“ vedėja Almyra Girdenienė:
- Mūsų vaistinėje gaminamos kosmetikos priemonės. Turime oficialų visuomenės sveikatos centro leidimą, jau trejus metus gaminame kremus ir registruojame pagal Europos Sąjungos reikalavimus, buvome praėjusiais metais tikrinti ir reikalavimus atitinkame. Iš tiesų, jie – didžiuliai. Tačiau sakyčiau, kad jie tokie ir turėtų būti. Kolegų vaistinių, kuriose gaminamos kosmetikos priemonės, tačiau jie dar nėra susitvarkę leidimo-higienos paso, neteisiu ¬ jų sąlygų ir gamybos negalime lyginti su privatininkų. 
 
- Tarkime, tomis kosmetikos priemonėmis, kurios pardavinėjamos įvairiose mugėse, kurios vargu ar dokumentais patvirtintos ir registruotos. Vaistinė ta vieta, kur viskas atliekama sąžiningai ir tinkamai. Todėl noriu tikėti, kad šiuo metu be leidimų gaminančios kosmetikos gaminius vaistinės, reikiamus dokumentus susitvarkys.
 
Savarankiškų vaistinių asociacijos direktorius Valerijus Kazilevičius:
- Kurios vaistinės užsiima kosmetikos priemonių gamyba, tos ir domisi keliamais reikalavimais. Manau, kad mūsų šalyje visko sugalvota, kad vienam būtų geriau, o kitam – blogiau. Deja, už to dažnai neaiškūs pragmatiški nusistatymai slypi. Lietuva niekuo manęs nebestebina. 
 
Vienu atveju kiekvienoje degalinėje ar prekybos centre nori prekiauti vaistais, kitu ¬ vėl naujiena. Nežinau, kiek metų vaistinės gamina tuos kosmetinius produktus. Kita vertus, dabar visi sveikai gyvena, kosmetiką gamina, kuri neturi jokio gydomojo poveikio. Apskritai, kas yra kosmetika? Iliuzijos menas. Turbūt gyvenimas gerėja, todėl nesąmonėmis ir užsiimama.
 
Vaistinių asociacijos pirmininkė Elena Kvedarienė:
- Dėl kosmetikos produktų gamybos vaistinėse negaliu nieko pasakyti. Šiuo klausimu plačiai nesidomėjome, nes gamybinių vaistinių praktiškai nėra. Vienas mūsų asociacijos narys tarsi juos ir gamina, tačiau leidimus, mano žiniomis, turi. Manau, kad tuo užsiima mažai vaistinių, todėl problemos nematau.
 
UAB „Universiteto vaistinės“ direktorė Rima Losinskaja:
- Kreipėmės dėl leidimo-higienos paso ir dirbame ties tuo klausimu. Koks bus rezultatas – nežinau. Buvo aptikta trūkumų, kuriuos jau pašalinome. Tad tai, kad jo reikalaujama, kai tai yra susiję su žmogaus sveikata, savaime suprantama. Galbūt buvo klaida tuomet, kai šis dokumentas buvo vaistinėms eliminuotas. Kita vertus, tai, kad esame traktuojami kaip visiškai pašaliniai veiklai (kosmetikos gamybai – aut.past.) žmonės, kyla nerimas. 
 
Kosmetikos gaminių standartuose parašyta, kad įvertinimą gali atlikti vaistininkas, tad ši veikla mums nėra svetima. Jei vaistininkas gali sumaišyti tikruosius vaistus, kurie geriami į vidų, lašiniami, nemanau, kad kosmetikos gaminimas reikalauja labiau ypatingų veiksmų, kurie būtų mums nesuprantami.
 
Klaipėdos Debrecino vaistinės vedėja Rūta Bielienė:
- Mes gaminame pagal gydytojų išrašytus receptus. Tai gali būti ir vaistai, tačiau, jei gydytojas išrašo ką nors, kas nėra vaistas, mes taip pat gaminame. Yra, pavyzdžiui, kremas su vitaminais, tai – ne vaistas, bet gaminame ir tokius. Apie leidimą-higienos pasą nieko negirdėjomė, tačiau tikrai išsiaiškinsime. Nežinau, kaip galime traktuoti, jei gydytojas išrašo, mes ir pagaminame.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris