Pa­vė­luo­tai skir­da­mi vais­tus ne tau­po­me, o švais­to­me lė­šas

Evelina Machova
2017-11-20
Me­di­kai sa­ko, jog džiu­gu, kad į rin­ką at­ei­na ino­va­ty­vūs vais­tai, pa­si­rin­ki­mas ti­krai pla­tus. Pro­ble­ma tik ta, kad dau­ge­lį jų gy­dy­to­jai ga­li skir­ti tik kaip tre­čio pa­si­rin­ki­mo vais­tą, kuo­met ma­ža pras­mės, nes kom­pli­ka­ci­jos pro­gre­suo­ja. Me­di­kai ra­gi­na val­džią, at­kreip­ti dė­me­sį ne tik į me­di­ka­men­tų kai­ną, bet ir į pa­cien­to gy­ve­ni­mo ko­ky­bę.
Pa­vė­luo­tai skir­da­mi vais­tus ne tau­po­me, o švais­to­me lė­šas

Apie tai dis­ku­tuo­ja Lie­tu­vos en­dok­ri­no­lo­gų drau­gi­jos pir­mi­nin­kas prof. An­ta­nas Nor­kus, Vil­niaus uni­ver­si­te­to li­go­ni­nės San­ta­ros kli­ni­kų En­dok­ri­no­lo­gi­jos cen­tro va­dė doc. Žyd­rū­nė Vi­soc­kie­nė, LSMU En­dok­ri­no­lo­gi­jos kli­ni­kos Cuk­ri­nio dia­be­to la­bo­ra­to­ri­jos va­do­vė doc. Džil­da Veličkienė, LSMU En­dok­ri­no­lo­gi­jos kli­ni­kos gy­dy­to­jas en­dok­ri­no­lo­gas dr. Jo­nas Če­po­nis.
 
- Kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų ap­ra­šas ne­ati­tin­ka tarp­tau­ti­nių gi­dų stan­dar­tų. Ar tai reiš­kia, kad Lie­tu­vo­je pa­cien­tams rei­ka­lin­gi vais­tai nė­ra pri­ei­na­mi, ar tie­siog vais­tų kom­pen­sa­vi­mo sis­te­ma nė­ra tin­ka­ma?

Prof. An­ta­nas Nor­kus:

- Džiu­gu tai, kad ino­va­ty­vūs vais­tai dia­be­tui gy­dy­ti, pa­si­žy­min­tys hi­pog­li­ke­mi­zuo­jan­čiu po­vei­kiu ir tei­gia­mai vei­kian­tys šir­dies ir krau­ja­gys­lių sis­te­mą – ma­ži­nan­tys kar­dio­vas­ku­li­nę ri­zi­ką, ma­ži­nan­tys ri­zi­ką mir­ti nuo kar­dio­vas­ku­li­nių įvy­kių, yra įtrau­kia­mi į Kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų są­ra­šą. Ta­čiau čia spren­džia­ma tik vie­na klau­si­mo pu­sė. Pa­gal SAM įsa­ky­mą Nr. V-159 šiuos pre­pa­ra­tus ga­li­ma skir­ti tik kaip tre­čio pa­si­rin­ki­mo vais­tus, kai ne­re­tai jau bū­na pasireiškusios kom­pli­ka­ci­jos, su­ke­lian­čios ne tik or­ga­nų pa­žei­di­mą, bet ir funk­ci­jos su­tri­ki­mus. Tai­gi, ko­kia pras­mė juos skir­ti tuo­met? Tai yra lė­šų švais­ty­mas. Šiuo­lai­ki­niai ino­va­ty­vūs vais­tai tu­ri bū­ti ski­ria­mi sa­va­lai­kiai, kai nė­ra kom­pli­ka­ci­jų ar­ba pra­di­nės jų sta­di­jos. Ži­no­ma, jie yra bran­gūs. Tad gal svars­ty­ki­me jų sky­ri­mą, at­si­žvelg­da­mi į kar­dio­vas­ku­li­nės ri­zi­kos sun­ku­mą, pa­vyz­džiui, esant di­de­lei kar­dio­vas­ku­li­nei ri­zi­kai skir­ki­me juos kaip an­tro pa­si­rin­ki­mo vais­tą, o esant ma­žes­nei ri­zi­kai – kaip tre­čio.

Doc. Žyd­rū­nė Vi­sockie­nė:

- Tarp­tau­ti­niai gi­dai re­ko­men­duo­ja 2 ti­po cuk­ri­nį dia­be­tą gy­dy­ti pa­ren­kant in­di­vi­du­a­lią, la­biau­siai pa­cien­tui tin­ka­mą te­ra­pi­ją. Ame­ri­kos dia­be­to aso­cia­ci­jos ir Eu­ro­pos cuk­ri­nio dia­be­to ty­ri­mų aso­cia­ci­jos su­ta­ri­mas aiš­kiai api­brė­žia tik pir­mo pa­si­rin­ki­mo vais­tą, o vė­liau, jei­gu gy­dy­mas vie­nu vais­tu ne­efek­ty­vus, re­ko­men­duo­ja pri­dė­ti bet ku­rį iš ki­tų pen­kių vais­tų kla­sių, ne­skai­tant in­su­li­no. To­kios pa­čios tak­ti­kos re­ko­men­duo­jama lai­ky­tis ir ski­riant tri­jų vais­tų kom­bi­na­ci­ją. Mes tu­ri­me tik­rai pla­tų vais­tų, skir­tų cuk­ri­niam dia­be­tui gy­dy­ti pa­si­rin­ki­mą ir ga­li­my­bė juos kom­bi­nuo­ti pa­gal kiek­vie­no pa­cien­to po­rei­kius, ir pa­siek­ti ge­riau­sią efek­tą.
Lie­tu­vo­je kom­pen­suo­ja­mos vi­sos vais­tų kla­sės, ta­čiau už­de­da­mi ap­ri­bo­ji­mai, ko­kiu ei­liš­ku­mu vais­tai ga­li bū­ti ski­ria­mi. Tai­gi, aiš­kiai api­brėž­ti ne tik pir­mo pa­si­rin­ki­mo vais­tai, kas ati­tin­ka tarp­tau­ti­nių gi­dų re­ko­men­da­ci­jas, bet reg­la­men­tuo­ja­ma ir to­les­nė gy­dy­mo tak­ti­ka, ant­ro­je vie­to­je pa­lie­kant tik vie­ną vais­tų kla­sę be jo­kio pa­si­rin­ki­mo. Savo ruožtu tarp­tau­ti­nės gai­rės lei­džia rink­tis iš pen­kių, o tre­čio­je - ga­li­my­bę kom­bi­nuo­ti įvai­rias vais­tų kla­ses, ta­čiau su ne­ma­žais ap­ri­bo­ji­mais. Tai­gi, Lie­tu­vo­je kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų ap­ra­šas stip­riai su­ma­ži­na adek­va­taus cuk­ri­nio dia­be­to gy­dy­mo pri­ei­na­mu­mą ir ne­lei­džia iš­nau­do­ti vi­sų vais­tų pri­va­lu­mų, nes pa­sky­rus per vė­lai jie daž­nai bū­na ne­pa­kan­ka­mai efek­ty­vūs.

- Kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų są­ra­šas da­bar per­žiū­ri­mas kas ket­vir­tį, o kas kiek lai­ko yra per­žiū­ri­mi vais­tų ap­ra­šai?

Doc. Žyd­rū­nė Vi­sockie­nė:


- Ne­ži­nau, ar ra­cio­na­lu Kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų są­ra­šą per­žiū­rė­ti kas ket­vir­tį ir bū­tų tik­rai la­bai ge­rai, jei­gu kar­tu bū­tų per­žiū­ri­mi ir am­bu­la­to­ri­nio gy­dy­mo kom­pen­suo­ja­mai­siais vais­tais ap­ra­šai. De­ja, čia yra su­si­da­riu­si pa­ra­dok­si­nė si­tu­a­ci­ja - am­bu­la­to­ri­nio gy­dy­mo kom­pen­suo­ja­mai­siais vais­tais ap­ra­šus pa­pras­tai per­žiū­ri dar­bo gru­pės, į ku­rias kvie­čia­mi ir gy­dy­to­jai spe­cia­lis­tai, o spren­di­muo­se vais­tus įtrauk­ti į Kom­pen­suo­ja­mų­jų są­ra­šą spe­cia­lis­tai ne­da­ly­vau­ja. Cuk­ri­nio dia­be­to gy­dy­mo kom­pen­suo­ja­mai­siais vais­tais ap­ra­šą ban­do­me su­de­rin­ti jau dau­giau ne­gu dvejus me­tus, ta­čiau nie­kaip ne­pa­vyks­ta ras­ti su­ta­ri­mo. Tai­gi, ne­paisant vais­tų įtrau­ki­mo į Kom­pen­suo­ja­mų­jų są­ra­šą, Lie­tu­vo­je dar vis ga­lio­ja  2012 me­tais pa­tvir­tin­ta CD prie­žiū­ros tvar­ka.

Jo­nas Če­po­nis:

- Žai­džia­me dvi­gu­bą žai­di­mą. Vais­tai dia­be­tui gy­dy­ti kom­pen­suo­ja­mi šim­tu pro­cen­tų, ta­čiau tai ne­reiš­kia, jog nė­ra prie­mo­kų. Tie­sa, yra vais­tų gru­pių ar jų de­ri­nių, ku­rie ne­kom­pen­suo­ja­mi, ar­ba pra­dė­ti kom­pen­suo­ti vi­sai ne­se­niai, nors dau­ge­ly­je ki­tų ša­lių šie vais­tai ma­žiau­siai pen­ke­rius me­tus tam tik­roms žmo­nių gru­pėms yra auk­si­nis stan­dar­tas. Vals­ty­bė Li­go­nių ka­sos vaid­me­ny­je  iš­si­ren­ka vie­na skai­čiu­ką, pa­gal ku­rį vis­ką spren­džia: pa­vyz­džiui,  cuk­ri­nio dia­be­to gy­dy­mo efek­ty­vu­mas ver­ti­na­mas pa­gal gli­ko­zi­lin­to he­mog­lo­bi­no ro­dik­lį, pa­gal ku­rį, jei pa­ten­ki į nu­ma­ty­tas ri­bas, pui­ku, jei ne­pa­ten­ki – blo­gai. Neat­si­žvel­gia­ma į gy­dy­mo sau­gu­mą ir pa­cien­to gy­ve­ni­mo ko­ky­bę. O di­džiau­sias pa­ra­dok­sas, kal­bant apie vais­tus, jei pa­cien­tas var­to­jo ne­kom­pen­suo­ja­mą vais­tą ir jo dė­ka pa­sie­kė gy­dy­mo tiks­lus, da­bar jau ne­be­ga­li  skir­ti ino­va­ty­vaus vais­to, ka­dan­gi tai ne­ati­tin­ka ap­ra­šo rei­ka­la­vi­mų. Svar­bu ži­no­ti, ką ver­ti­na vals­ty­bė. Dau­ge­ly­je ša­lių tai aiš­kiai api­brėž­ta svei­ka­tos prie­žiū­ros stra­te­gi­jo­je. Daž­niau­siai pri­ori­te­tas ski­ria­mas ko­ky­biš­kam gy­ve­ni­mui, at­si­žvel­giant į žmo­nių am­žių. Ta­čiau Lie­tu­vo­je su­si­da­ro įspū­dis, kad jei kal­ba­me apie pen­si­nin­ką, vals­ty­bė gal­vo­ja, kad jo ko­ky­biš­ko gy­ve­ni­mo me­tai yra nuos­to­lin­gi: rei­kia jam ir pen­si­ją mo­kė­ti, dar ga­ran­tuo­ti bran­gų gy­dy­mą – jis tam­pa naš­ta. Skai­čia­vi­mai, ku­rie vei­kia iš­si­vys­čiu­sio­se ša­ly­se, pas mus ig­no­ruo­ja­mi.

- Ar ver­ti­nant tai, kad at­ei­na nau­ji vais­tai į rin­ką, yra skai­čiuo­ta, kaip tar­kim, pa­ge­rė­jo li­gos kon­tro­lė Lie­tu­vo­je?

Dr. Džil­da Ve­lič­kie­nė:


- Šiuo me­tu Lie­tu­vo­je yra pri­ei­na­mi prak­tiš­kai vi­si nau­jau­si me­di­ka­men­tai cuk­ri­niam dia­be­tui gy­dy­ti. Pas­ku­ti­niai ke­leri me­tai bu­vo ypač sen­sa­cin­gi dia­be­to­lo­gi­jo­je: ne tik dėl to, kad į prak­ti­ką at­ėjo ke­lios nau­jos vais­tų kla­sės, bet ir  pa­si­bai­gus ke­liems di­de­lės ap­im­ties ty­ri­mams pa­aiš­kė­jo, kad kai ku­rie vais­tai nuo diabeto gre­ta ti­kė­ti­no gli­ke­mi­ją ma­ži­nan­čio po­vei­kio tu­ri pa­pil­do­mas nau­das – žy­miai ma­ži­na  šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų bei mir­ties nuo jų ri­zi­ką. De­ja, pa­gal šiuo me­tu ga­lio­jan­tį Lie­tu­vo­je cuk­ri­nio dia­be­to gy­dy­mo kom­pen­suo­ja­mai­siais vais­tais ap­ra­šą, pa­tvir­tin­tą dar 2012 m., vais­tų kai­na, o ne efek­ty­vu­mo ir sau­gu­mo įro­dy­mai yra svar­biau­si veiks­niai, pa­ren­kant vais­to vie­tą kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų gy­dy­mo al­go­rit­me, iš­sky­rus pir­mo pa­si­rin­ki­mo vais­tą - met­for­mi­ną. Vi­si nau­jie­ji me­di­ka­men­tai šiuo me­tu yra ski­ria­mi kaip tre­čio pa­si­rin­ki­mo vais­tai, kai dau­ge­liu at­ve­jų jų sky­ri­mas yra pa­vė­luo­tas, ži­nant li­gos vys­ty­mo­si me­cha­niz­mus.
Ar ga­lim mes pa­teik­ti eko­no­mi­nės nau­dos skai­čia­vi­mus, jei bū­tų ko­re­guo­tas  gy­dy­mo al­go­rit­mas ir ski­ria­mos nau­jos vais­tų kla­sės anks­čiau, nei iš­sen­ka ka­sos funk­ci­ja, de­ja atsakymas yra nei­gia­mas, nes nei gy­dy­to­jai, nei moks­li­nin­kai ne­val­do duo­me­nų ir ne­tu­ri pa­kan­ka­mos kom­pe­ten­ci­jos to­kiems skai­čia­vi­mams at­lik­ti. To­kius Lie­tu­vo­je kau­pia VLK ir Sod­ra ir la­bai pra­vers­tų far­ma­ko­e­ko­no­mi­niai skai­čia­vi­mai, priimant spren­di­mus. Eko­no­miš­kai stip­rios ša­lys įtrau­kė nau­jas vais­tų kla­ses kaip an­tro pa­si­rin­ki­mo vais­tus dar iki nau­jau­sių re­zul­ta­tų apie pa­pil­da­mas GLP1 ana­lo­gų ir SGLT2 in­hi­bi­to­rių nau­das, rem­da­mie­si pa­to­ge­ne­zi­niais vei­ki­mo me­cha­niz­mais, vais­tų sau­gu­mu ir efek­ty­vu­mu, o far­ma­ko­e­ko­no­mi­nius skai­čia­vi­mus at­lie­ka ly­gin­da­mi nau­jų­jų kla­sių nau­dą ne­be su se­nos kar­tos vais­tais, bet ly­gin­da­mi nau­ją­sias kla­ses ar skir­tin­gus nau­jų­jų vais­tų kla­sių at­sto­vus tar­pu­sa­vy­je.

- Kaip su­pran­tu, gy­dy­to­jai en­dok­ri­no­lo­gai prieš ke­le­rius me­tus jau yra pa­ruo­šę nau­ją ser­gan­čių­jų dia­be­tu gy­dy­mo al­go­rit­mą, ta­čiau vis dar nau­do­ja­mės se­nuo­ju, su­kur­tu prieš pen­ke­rius me­tus. Ko­kie ar­gu­men­tai jo ne­keis­ti?

Prof. An­ta­nas Nor­kus:


- „Cuk­ri­nio dia­be­to am­bu­la­to­ri­nio gy­dy­mo kom­pen­suo­ja­mai­siais vais­tais tvar­kos ap­ra­šo“ pro­jek­tas ne­ju­da iš vie­tos, mo­ty­vuo­jant tuo, kad šiuo­lai­ki­nių ino­va­ty­vių vais­tų sky­ri­mo są­ly­gų ir ei­liš­ku­mo pa­kei­ti­mas di­dins Pri­va­lo­mo­jo svei­ka­tos drau­di­mo fon­do biu­dže­to iš­lai­das. Bet nai­vu ti­kė­tis, kad iš­lai­dos ne­di­dės, nes ser­gan­čių­jų dia­be­tu skai­čius kas­met au­ga, taip pat dau­gė­ja dia­be­ti­kų, ku­riems pa­si­reiš­kia kom­pli­ka­ci­jos, o tai gy­dy­mo iš­lai­das di­di­na net ke­le­tą kar­tų. Lai­ku ski­riant ino­va­ty­vius vais­tus ga­li­ma iš­veng­ti kom­pli­ka­ci­jų pro­gre­sa­vi­mo, žy­miai su­ma­žin­ti mir­tin­gu­mą, ne­ken­tė­tų pa­cien­tų gy­ve­ni­mo ko­ky­bė.

Jo­nas Če­po­nis:

- Kai ku­rie nau­ji vais­tai pradėti kom­pen­suo­ti, bet jų nė­ra ta­me al­go­rit­me. Nors tai ne­reiš­kia, kad ne­ga­li­ma šių vais­tų var­to­ti, jų sky­ri­mo gai­rės nė­ra api­brėž­tos, ir tu­ri­me spė­lio­ti, ar skir­da­mi gy­dy­mą taip, kaip lai­ko­me esant rei­ka­lin­ga (ar­ba kaip tai da­ro­ma li­ku­sia­me pa­sau­ly­je), ne­pa­žei­si­me ko­kių nors kaž­kie­no su­si­kur­tų tai­syk­lių. Gai­la, kad jas nu­sta­to ne spe­cia­lis­tai, o kler­kai ir jų žo­dis svar­biau­sias. Sa­ko­ma, kad ieš­ko­ma eko­no­mi­nio pa­grin­di­mo, ta­čiau žiū­ri­ma tik į kaš­tus, ne­paisant ki­tų, ne­re­tai daug svar­bes­nių svei­ka­tos eko­no­mi­kos ro­dik­lių.
Gy­ve­na­me mi­tu, kad me­di­ci­na yra ne­mo­ka­ma. Ma­tai, kad pa­cien­tui tik­tų nau­jas vais­tas, bet jo nė­ra al­go­rit­me, va­di­na­si, kaip ir ne­ga­li jo skir­ti. Dar blo­giau, kad daž­nu at­ve­ju skir­da­mi net ir bran­giau­sius vais­tus, ne­pa­sie­kia­me už­si­brėž­tų tiks­lų, la­bai daž­nai dėl to siau­ro far­ma­ko­cen­tri­nio po­žiū­rio. Pa­mirš­ta­me, kad me­di­ka­men­ti­nio gy­dy­mo efek­ty­vu­mas sie­kia ma­žiau nei treč­da­lį kom­plek­si­nio gy­dy­mo efek­ty­vu­mo.

Komentaras:
 
Svei­ka­tos ap­sau­gos vi­ce­mi­nist­rė Kris­ti­na Ga­ruo­lie­nė:

 
- Lie­tu­vo­je, kaip ir ki­to­se ES ša­ly­se dia­be­tu ser­gan­tiems žmo­nėms yra kom­pen­suo­ja­mi vi­sų veik­lių­jų me­džia­gų vais­tai, ku­rie yra gy­vy­biš­kai svar­būs. Ir są­ly­gos ser­gan­tiems žmo­nėms yra nuo­la­tos ge­ri­na­mos, įtrau­kiant į są­ra­šus vis nau­jų vais­tų.
Pas­ta­ruo­ju me­tu į Li­gų ir kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų joms gy­dy­ti są­ra­šą (A są­ra­šą) įra­šy­ti vais­tai  Da­pag­lif­lo­zi­num ir Em­pag­lif­lo­zi­num, skir­ti pa­cien­tams ser­gan­tiems 2 ti­po cuk­ri­niu dia­be­tu. Vais­tai ski­ria­mi tri­gu­bo­je te­ra­pi­jo­je kaip pa­si­ren­ka­ma­sis gy­dy­mas de­ri­niuo­se su met­for­mi­nu ir sul­fa­nil­kar­ba­mi­do de­ri­niais ir kom­pen­suo­ja­mi 100 pro­cen­tų. Šiuo me­tu mi­nė­ti vais­tai yra ski­ria­mi pa­gal  A są­ra­še nu­sta­ty­tas sky­ri­mo są­ly­gas. SAM spe­cia­lis­tai ir gy­dy­to­jai en­dok­ri­no­lo­gai ar­ti­miau­siu me­tu šiuos vais­tus įtrauks į Cuk­ri­nio dia­be­to am­bu­la­to­ri­nio gy­dy­mo kom­pen­suo­ja­mai­siais vais­tais tvar­kos ap­ra­šą.


 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris