Paskelbta, kiek ir kokių vaistų pernai suvartojome daugiausia

Violeta Bučiūtė
2016-04-11
Prieš porą dienų Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) paviešino pernai suvartotų vaistų ataskaitą. Joje lyginami praėjusių ketverių metų duomenys. Gauti rezultatai parodė, kad auga antinavikinių, vaistų nuo infekcijų, antiparazitinių preparatų suvartojimas. Nežymiai kinta medikamentų pakuočių pardavimai. O vartotojai pernai vaistus dažniau pirko didesnėse pakuotėse, taip pat tokius, kurių stiprumas yra didesnis.
Paskelbta, kiek ir kokių vaistų pernai suvartojome daugiausia
Nors vaistų nuo širdies ir kraujagyslių ligų pernai suvartojome šiek tiek mažiau nei ankstesniais metais, teigti, kad sergamumas jomis sumažėjo, pasak kardiologų, dar anksti.

Sergamumas nemažėja
Remiantis statistika, kasmet daugiausiai suvartojama širdies ir kraujagyslių sistemą veikiančių vaistų. Nors šių preparatų per praėjusius metus buvo suvartota 2,7 proc. Mažiau negu prieš tai, teigti, kad sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis sumažėjo, negalima.
 

„Sergamumas širdies ligomis Lietuvoje kol kas išlieka aukštas. Gali būti, kad žmonės racionaliau vartoja medikamentus, tačiau tam, kad galėtume daryti prielaidą apie mažėjantį sergamumą minėtomis ligomis, reikėtų atlikti išsamesnę analizę. Galvoju, kad nežymiam duomenų kitimui įtakos turi ir vaistų kainos, ir įvairių vaistų grupių vartojimas“, - sako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų kardiologas profesorius Pranas Šerpytis.
 
Nervų sistemą veikiančių vaistų pardavimai auga
Ataskaitoje visi vaistai yra suskirstyti pagal ligų grupes, ATC kodus. VVKT vadovo Gintauto Barcio teigimu, jos labai apibendrintos, kadangi tam tikrose ligų grupėse gali būti dešimtys ar šimtai skirtingų preparatų. Surinkti detalesnę analizę būtų beveik neįmanoma.
 
Daugiausiai parduodamų medikamentų sąraše – nervų sistemą veikiantys vaistai. Kasmet jų (vaistų nuo migrenos, epilepsijos, Parkinsono ligos, taip pat psicholeptikų, migdomųjų ir raminamųjų, antidepresantų ir kt.) suvartojimas auga.
„Aplinka daro didelę įtaką žmogaus psichikos sveikatai. Dažniausiai susiduriama su kraujagyslių ligomis, tokiomis kaip insultas, praeinantis smegenų išemijos priepuolis. Kadangi šių ligų prevencijai yra skiriamas didelis dėmesys, tai gali lemti ir didesnį vaistų pardavimą“, - sako Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Neurologijos centro gydytojas prof. Dalius Jatužis.


 
Komentaras
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas Gintautas Barcys:

- Iš parengtos praėjusių metų vaistų suvartojimo ataskaitos daryti išvadą, kad sumažėjo širdies ir kraujagyslių ligų susirgimų skaičius, negalima. Norint tai teigti, reikėtų atlikti išsamesnes analizes. Vaistų suvartojimą lemia daug veiksnių: gyventojų skaičius, jų gyvenimo trukmė, pensinio amžiaus žmonių skaičius, perkamoji galia ir panašiai.
 
Baltijos šalyse vaistų suvartojimas yra labai panašus. Latvijoje kiek mažesnis, kadangi ten prasčiau išvystyta kompensavimo sistema. Jeigu lyginsime su kitomis Europos Sąjungos šalimis, matysime, kad Slovėnijoje vaistų suvartojimas yra pusantro karto didesnis, o Norvegijoje – apie du su puse karto. Taip yra ir su receptiniais, ir su nereceptiniais vaistais. Kasmet girdžiu kalbas, kad lyginant su užsienio šalimis, Lietuvoje vaistų yra suvartojama labai daug – nesuprantu, iš kur gimsta toks teiginys, jis nėra teisingas.
 
Ataskaitoje matomas ir nežymus pakuočių pardavimų augimas. Reikia nepamiršti, kad visos pakuotės yra skirtingos, vaistų jose gali būti daugiau arba mažiau, vienų veikliosios medžiagos stipresnės, kitų - atvirkščiai. Tai priklauso ir nuo to, kaip racionaliai vaistai yra vartojami, nes dalis jų kartais yra išmetami.
Rezultatai parodė, kad vaistų suvartojimo tendencijos išlieka tokios pat. Nežymus augimas matomas ne vienerius metus. Pastaruoju metu didėja antinavikinių preparatų suvartojimas, nes medicina tobulėja ir atsiranda vis naujų vaistų nuo vėžio.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris