Nauji metai, naujos žaidimo taisyklės farmacininkams

Evelina Machova
2015-12-21
Metus sveikatos apsaugos viceministru dirbantis Valentinas Gavrilovas (37m), sako farmacija - jautri sritis ir lengvų sprendimų čia nebūna. Netylant kalboms apie vaistų kainas, esą jos Lietuvoje gerokai didesnės nei kaimyninėse šalyse, ministerija, pasak viceministro, yra paruošusi kelis pakeitimus, kurie ne tik įneš skaidrumo, bet ir didins konkurenciją tarp farmacijos kompanijų, vaistų prieinamumą bei mažins kainas. Tiesa, parengtam projektui dar turės pritarti Vyriausybė.
Nauji metai, naujos žaidimo taisyklės farmacininkams
„Dabar galiojanti tvarka neskatina vaistų gamintojų, kad jų vaistas taptų pigiausias. Tarkim, net jei vaistas yra kompensuojamas šimtu procentų, pacientui vaistinėje vis tiek gali tekti už jį primokėti“, - sako sveikatos apsaugos viceministras Valnetinas Gavrilovas.

- Praėjusią savaitę sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė teigė, jog būtina maksimaliai sumažinti generinių vaistų kainas. Tiesa, farmacininkai teigia, kad jos ir taip nėra didelės. Kokiomis priemonėmis ketinate jas mažinti? 
- Dėl kompensuojamųjų vaistų jau dabar galioja tam tikros taisyklės, tačiau matome silpnas vietas, kurias galima pagerinti. Norint, kad generinių vaistų kainos mažėtų, reikalinga konkurencija. Dabar galiojanti tvarka neskatina vaistų gamintojų, kad jų vaistas taptų pigiausias. Tarkim, net jei vaistas yra kompensuojamas šimtu procentų, pacientui vaistinėje vis tiek gali tekti už jį primokėti. Be šio pasirinkimo, yra ir kiti, su dar didesnėmis priemokomis. Pastebėjome, kad tokiais atvejais pacientai nesirenka pigiausio tos grupės vaisto. Priežastys įvairios: psichologinis nusistatymas, gydytojų ar vaistininkų rekomendacijos. Todėl norime skatinti pacientą iš vaistų, kurių veiklioji medžiaga tokia pati, rinktis pigiausią. Planuojama pigiausią vaistą toje grupėje PSDF lėšomis dengti šimtu procentų. Pacientams neliks priemokų, tad viliamės, kad jie pirks būtent tą medikamentą, o gamintojai bus suinteresuoti mažinti kainas.
 
- Koks skirtumas, ar pacientas rinksis pigiausią ar brangesnį vaistą. PSDF biudžetas dėl to juk nenukenčia, nes kompensuojama mažiausia bazinė vaisto kaina?
- Taip, bet nauda bus pacientui. Vaistų gamintojai siektų tapti pigiausiais, jei tai lemtų didesnius jų pardavimus. Tuomet atsirastų didesnė konkurencija, mažėtų kainos. Sutaupyti gal labai daug nepavyktų, bet laimėtų pacientas. Priemokos už vaistus tokiu atveju jam bus mažesnės. Be to, kainų mažinimui pasitarnaus ir kitas mūsų siūlymas. Kainos bus lyginamos su aštuoniomis referentinėmis šalimis.

- Jei neklystu, ši taisyklė jau yra taikoma ir ne vienerius metus...
Taip, ji taikoma, referuojame su aštuoniomis šalimis - tokiomis, kaip Latvija, Estija, Čekija ir panašiai. Bet šiuo metu referuojama į tose šalyse esančių kainų vidurkius. O mes siekiame, kad būtų atsižvelgiama į referentinių šalių mažiausių kainų vidurkius. Tai leistų sutaupyti PSDF lėšas. Manau, kad toks sprendimas visai logiškas ir nepažeidžia gamintojų interesus.
 
- Sakote, kad problema, jog Lietuvoje vaistų kainos, lyginant su kaimyninėmis šalimis yra gerokai didesnės, - ne iš piršto laužta?
Sunku taip palyginti. Norėtųsi, kad pas mus vaistai būtų pigesni, bet tai toli gražu ne visais atvejais tiesa. Šiuo metu su Valstybine vaistų kontrolės tarnyba, Valstybine ligonių kasa ir Farmacijos departamentu atliekame vaistų - tiek inovatyvių, tiek generinių – kainų tyrimą. Žiūrime, kokia situacija yra svetur. Tačiau čia yra viena problema, mat palyginti kainas sunku. Dėl galimų nuolaidų vėlesniais etapai oficialios kainos dažnai neatspindi realios situacijos. Gamintojai naudojasi galimybe taikyti konfidencialias nuolaidas.
 
- Problema kaip ir aiški. Ar tam esate numatę kokių nors sprendimų?
Taip. Čia, galima sakyti, yra trečias mūsų siūlymas. Jis palies tas vaistų grupes, kur yra mažiausiai keturi pasirinkimai. Norime nustatyti, kad skirtumas tarp pigiausio ir brangiausio vaistų būtų ne daugiau nei keturiasdešimt procentų atsižvelgiant į oficialiai deklaruotą kainą. Norime įvesti tokią taisyklę, nes šiuo metu deklaruojama kaina gali būti didesnė, o gamintojai naudojasi galimybe suteikti papildomas nuolaidas, kurios deklaruojamos Valstybinei ligonių kasai.
 
- Kelių Seimo narių iniciatyva siekiama, kad nekompensuojamiems receptiniams vaistams, kainuojantiems trijų šimtų eurų, būtų taikomas lengvatinis PVM. Kaip suprantu, Sveikatos apsaugos ministerija tokiam siūlymui nepritaria?
Sveikiname žingsnį dėl palengvinamo PVM, siekiant pagerinti vaistų prieinamumą, tačiau atkreipiame dėmesį, kad toks pasiūlymas, nustatant ribą trijų šimtų eurų, gali iškreipti situaciją rinkoje. Be to, ir pačių gamintojų neskatins mažinti vaistų kainas. Gali susiklostyti situacija, kad brangesnis vaistas dėl lengvatinio PVM taps prieinamesnis, o pigesnis vaistas liks nuošaly, nes jam taikomas didesnis PVM. Yra ir kitas variantas - taikyti lengvatinį devynių procentų PVM visiems receptiniams vaistams.

- Teko girdėti, kad į Lietuvos vaistų rinką netrukus turėtų ateiti generiniai insulinai, kurie būtų kur kas pigesni. Tačiau kalbama, kad jie tiks tik nedidelei grupei sergančių diabetu žmonių, o kitiems ženkliai išaugs priemokos. Tiesa?
- Taip, yra siūlymų ar, tiksliau, norų generinius insulinus įtraukti į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą pagal kainų mažinimo PSDF taisykles. Kiek teko susipažinti, insulinai yra biologiniai vaistai, todėl generinių insulinų negalime traktuoti kaip įprastų generinių preparatų. Čia mums yra tam tikras iššūkis, nes tai susiję su grupavimu, o kalbant apie insulinus, tai nėra paprasta padaryti. Šiuo atveju teks ieškoti kitokių sprendimų, kokių, dar negaliu pasakyti.


- Maždaug prieš pusmetį buvo nuspręsta imtis kardiologinių vaistų grupavimo. Tačiau idėja dienos šviesos neišvydo... Šioms minties atsisakėte?
- Pradėkime nuo to, kad idėja apie kardiologinių vaistų grupavimą gimė, kai Kompensavimo komisija pateikė siūlymus praplėsti statinų kompensavimą. Tam, žinoma, reikalingos papildomos lėšos. Jų gauti buvo nuspręsta sugrupavus kardiologinius vaistus, nes tai leistų sutaupyti PSDF lėšas. Tačiau kilus aršioms diskusijoms, projektas grąžintas tobulinti, bet minties neatsisakyta. Juolab kad širdies ligų statistika šalyje tikrai nėra gera. Tiesa, jau patvirtintas platesnis statinų kompensavimas ir viliamės, kad į tai vaistų gamintojai sureaguos mažindami kainas.

 
Darbinė veikla
2000–2001 m. - UAB „BALT RISK‘ juristas
2001–2003 m. - AB „Vilniaus degtinė” juristas
2003–2005 m. - AB „Vilniaus degtinė“ Teisės ir administracijos departamento vadovas
2005–2006 m. - Konkurencijos tarybos teisės skyriaus vyr. specialistas
2006–2007 m. - Konkurencijos tarybos teisės skyriaus vedėjas
2007–2014 m. - AB „Vilniaus degtinė“ Teisės ir administracijos departamento vadovas
2007–2014 m. - UAB „Remiva“ direktoriaus pavaduotojas
2014 m. iki dabar sveikatos apsaugos viceministras.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris