Metams baigiantis – geros kompensavimo naujienos

Ana Daukševič
2014-12-08
„Pradėjome eiti teisinga linkme. Lygiomis teisėmis bendraujame tiek su vaistų gamintojais, tiekėjais, tiek ir su pacientų organizacijomis, kurios išsako, kokių vaistų labiausiai jiems reikia“, - teigia sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė. Naujų žingsnių tikrai nemažai – jau netrukus į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą bus įtrauktas ne vienas naujas medikamentas, mažės priemokos, keisis ir vaistų kompensavimo sistema.
Metams baigiantis – geros kompensavimo naujienos
Naujieji metai pokyčius atneš ne tik į Kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašą, bet ir į jų sudarymo procesą.

Atpigs
„Pacientų organizacijos taip pat aktyviai įsitraukia į šį procesą. Jos tikrai žino, ko labiausiai reikia. Tokiu būdu prieinamumas ir galimybės kompensuoti tikrai gerėja“, - teigia R.Šalaševičiūtė. Lapkričio mėnesį patvirtinti trys ministro įsakymų pakeitimai, užtikrinantys regos neįgaliesiems, sergantiesiems cukriniu diabetu, ir asmenims, neturintiems regos negalios, būtinų priemonių - diagnostinių juostelių gliukozės kiekiui kraujyje nustatyti - įsigijimą lygiavertėmis sąlygomis.
Iki įsakymų pakeitimų, diagnostinės juostelės gliukozės kiekiui kraujyje nustatyti, nepriklausomai nuo to, ar jos tinkamos įprastiems aparatams ar su balso pranešimo funkcija, jų bazinei kainai nustatyti buvo grupuojamos kartu. Kadangi diagnostinės juostelės, tinkančios aparatams su balso pranešimo funkcija, yra brangesnės negu diagnostinės juostelės, skirtos įprastiems aparatams, o bazinė (valstybės kompensuojamoji) kaina yra apskaičiuojama pagal grupėje esančios pigiausios diagnostinės juostelės kainą, regos negalią turintys asmenys dažnai turėdavo sumokėti žymiai didesnę priemoką už jiems reikiamas diagnostines juosteles negu asmenys, neturintys regos negalios.
Padarius įsakymų pakeitimus ir išskyrus nurodytas diagnostines juosteles į atskirą grupę, jų bazinė (kompensuojamoji) kaina bus skaičiuojama tik pagal šiai grupei priklausančių juostelių mažiausią kainą ir pacientams bus sudaryta galimybė įsigyti šių juostelių, sumokant mažiausią galimą priemoką. Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių kainyno pakeitimas, kuriame į naują grupę įrašytos dvi priemonės (diagnostinės juostelės, tinkančios aparatams su  balso pranešimo funkcija) įsigalios jau kitą savaitę. Nuo šios dienos paciento priemoka už pakuotes bus 2,36 ir 8,96 Lt. Vietoj buvusių atitinkamai 23,22 ir 29,82 Lt.

 
Daugiau naujovių
Jau netrukus ir daugiau gerų žinių gali pasiekti šalies pacientus. Mat praėjusį mėnesį priimtas sprendimas net dėl kelių medikamentų kompensavimo, skirtų tokioms ligoms, kaip prostatos vėžys, išsėtinė sklerozė ar hepatitas gydyti. Galutinį žodį dar turi tarti Privalomojo sveikatos draudimo taryba. Jei pastaroji siūlymams pritars, išsėtine skleroze sergantiems pacientams bus pradėtas kompensuoti modernus medikamentas natalizumabas. Prostatos vėžiu sergantys sulauks dar vieno vaisto kompensavimo. Taip pat atsiras dar vienas vaistas lėtiniam virusiniam hepatitui C gydyti.
Sveikatos apsaugos ministerija, anksčiau sulaukusi nemažai priekaištų dėl priemokų insulinui, taip pat „susiėmė“. „Lapkričio viduryje įvyko mūsų susitikimas su kompanija „Eli Lilly“. Vėliau skubos tvarka Derybų komisija organizavo susitikimą su „Eli Lilly“ dėl gydymo prieinamumo gerinimo bei rizikos pasidalijimo sutarčių su Valstybine ligonių kasa peržiūrėjimo. Siekiame, kad pacientams nereikėtų iš viso primokėti už šios kompanijos tiekiamus insulinus“, - paaiškina sveikatos apsaugos ministrė R.Šalaševičiūtė. Šią informaciją patvirtino ir Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė: „Šią savaitę Derybų komisija susitarė su „Eli Lilly“ dėl insulino kainų. Nuo sausio pradžios priemokų jiems nebebus, nes jas įsipareigojo dengti pati kompanija.“
 
Kompensuos greičiau
Naujieji metai pokyčius atneš ne tik į Kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašą, bet ir į jų sudarymo procesą. Dar prieš kurį laiką tiek sveikatos apsaugos ministrė, tiek ir kiti politikai svarstė, kaip būtų galima šį procesą paversti skaidresniu bei labiau suprantamu pacientui. „Vaistų ir medicinos pagalbos priemonių įtraukimo į kompensavimą procesas taps skaidresnis, nes kaip tik šiuo metu yra parengti tam skirti teisės aktų projektai. Juose numatoma sujungti dvi Komisijas (Vertinimo ir Kompensavimo – red. past.) į vieną. Taip pat nustatyta komisijos narių rotacija, kvalifikaciniai reikalavimai komisijos pirmininkui. Sudarytos galimybės pareiškėjui dalyvauti posėdžiuose. Nuolat stengiamės, kad vaistų kompensavimas būtų kuo skaidresnis. Viešiname visus sprendimus, protokolus. Siūlymus ir pastabas mums teigia tiek inovatyvios farmacijos asociacijos, tiek ir generikų gamintojai. Aktyviai dirba Farmacijos departamentas, Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba. Dažnai susitinkame, tariamės ir tik tada priimame sprendimus. Visa tai sudaro sąlygas, kad greičiau būtų priimami sprendimai dėl medikamentų kompensavimo galimybių. Lietuva tarp Europos Sąjungos valstybių užima ketvirtą vietą pagal kompensuojamų vaistų kiekį. Tai vertinama pozityviai. Esame prie pirmaujančiųjų ir kuomet kalbame su kitų valstybių ministrais mūsų patirtis jiems yra labai svarbi. Todėl manau, einame teisinga linkme“, - naujoves vardina R.Šalaševičiūtė. 
„Siekiame sutrumpinti kompensavimo procesą bei padidinti jo skaidrumą. Atsižvelgėme į pastabas, kurias išsakė Specialiųjų tyrimų tarnyba dėl komisijos narių rotacijos, kvalifikacijos reikalavimų jiems. Be to, į komisiją bus įtraukti papildomi ekspertai „iš šalies“ – universitetų. Taip pat siekiame, kad jų priimti sprendimai būtų labiau viešinami. Ratas suksis greičiau, nes pagal dabar esamas procedūras pirmiausia paraiška dėl vaisto kompensavimo pateikiama Vertinimo komisijai. Ji gali prašyti pareiškėjo papildomos informacijos apie medikamentą. Tik tuomet, kai Vertinimo komisija priimta teigiamą sprendimą dėl vaisto kompensavimo, savo darbą pradeda Kompensavimo komisija. Ji dar kartą papildomai sprendžia paraišką. Dabar naikinamų papildomų biurokratinių procesų naudą pajus tiek pacientai, tiek ir vaistų gamintojai.

Šis projektas derinamas Sveikatos apsaugos ministerijoje. Tikimės, kad jis bus patvirtintas dar šiemet arba kitų metų pradžioje“, - antrina ir G.Krukienė.
 
Laukia daug darbų
Sveikatos apsaugos ministrė įsitikinusi – laukia dar daug darbų, nes svarbu ne tik užtikrinti tinkamą vaistų prieinamumą, bet ir racionalų jų vartojimą. „Parengėme Skatinimo racionaliai vartoti vaistus 2015–2017 m. priemonių plano“ projektą, kuris artimiausiu metu bus patvirtintas. Siekiame skleisti gyventojams informaciją apie racionalų vaistų vartojimą, skatinti rinktis pigesnius generinius vaistus, gilinti gydytojų ir farmacijos specialistų žinias apie racionalų vaistų skyrimą ir vartojimą. Taip pat plėtosime kompensuojamųjų vaistų skyrimo stebėsenos sistemą, skatinsime racionalų priešmikrobinių vaistų skyrimą ir vartojimą“, - sako R.Šalaševičiūtė. Kodėl tai aktualu? „Iki šiol nebuvo kryptingo ir nuoseklaus požiūrio į racionalų vaistų vartojimą, nors apie tai buvo kalbėta daug. Atėjo laikas teisės akte apibrėžti, kas yra racionalus vaistų vartojimas ir kaip jo siekti. Jei bus patvirtintas šis planas, Ministerija ir jos pavaldžios institucijos kryptingai vykdys plane numatytas priemones.
Lietuvai tai ypač aktualu. Pacientai dažnai nežino, kad yra galimybė gydytis pigiau ir renkasi brangesnius vaistus. Ne paslaptis, kad farmacinės kompanijos stengiasi gauti kuo didesnį pelną, ir siekia, kad žmonėms būtų skiriami jų kompanijos platinami vaistai. Kartais sulaukiame pacientų skambučių su klausimais, kodėl pabrango jų vartojami vaistai. Kai įsigiliname į situaciją, paaiškėja, jog pacientas pirko patį brangiausią. Jis nė nežinojo, kad galėjo rinktis kito gamintojo pigesnį vaistą“, - paaiškina G.Krukienė.
 
Tarp kitko
Naujame Kompensuojamų medicinos pagalbos priemonių (MPP) kainyne taip pat atsiras du nauji insulino pompų komplektai, kurių sudėtyje yra trumpesnės adatos. Šios adatos ypač reikalingos liekno kūno sudėjimo vaikams. Jų ilgis yra 6 mm, todėl jos yra trumpesnės negu kitos šiuo metu kompensuojamos adatos. Kadangi šios adatos automatiškai įvedamos, taip pat palengvinama vaikų psichologinė adatos baimė. Šių MPP kompensavimui per mėnesį skiriama 300 Lt ir pacientui už jas primokėti nereikia. MPP kainyno įsigaliojimo data numatyta gruodžio 8 d.
Taip pat siūloma papildyti Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąraše nustatytas tvarsčių skyrimo sąlygas nauja skyrimo sąlyga, nustatant, kad tvarsčiai skiriami vaikų nudegimams gydyti nuo diagnozės nustatymo dienos. Ligi šiol vaikų nudegimų ambulatoriniam gydymui reikalingi tvarsčiai nebuvo kompensuojami. Šis sprendimas taip pat bus teikiamas svarstyti artimiausiame PSDT posėdyje.
PSDT taip pat svarstys pasiūlymą dėl į Kainyną įrašytų maisto produktų su sumažintų baltymų ir fenilalanino kiekiu, grupavimo atskirai. Pritarus šiam siūlymui, dėl sumažėjusių paciento priemokų gerėtų specialių maisto produktų prieinamumas vaikams, sergantiems fenilketonurija.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris