Margesnė kompensuojamųjų vaistų komisija

Darius Matas
2015-07-20
Kitąmet lietuviams žada daugiau inovatyvių vaistų. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Farmacijos įstatymo pataisas, kuriomis siekiama užtikrinti skaidresnį kompensuojamųjų vaistų sąrašo sudarymą. Sprendimų priėmimui įtakos turės ir pacientų atstovai.
Margesnė kompensuojamųjų vaistų komisija
Farmacijos įstatymo pataisos užkerta kelią sprendimų dėl vaistų kompensavimo vilkinimui ir įtvirtina prievolę komisijoms sprendimus priimti ne vėliau kaip per 6 mėnesius, o išskirtiniais atvejais, kai pacientą būtina nedelsiant gydyti, ne vėliau kaip kitą darbo dieną.

Tikrins kvalifikaciją

Pagal inovatyvių vaistų prieinamumą pacientams Lietuva yra priešpaskutinėje vietoje Europos Sąjungoje.
Politikai tikisi, kad pakeitus uždarą ir sustabarėjusią vaistų kompensavimo sistemą, bus sumažintos korupcijos rizikos ir sudarytos sąlygos Lietuvos žmonėms gydytis moderniais vaistais.

„Siekiame didinti skaidrumą ir operatyvumą dėl vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų vaistų sąrašus. Dabar yra viena komisija vietoje buvusių dviejų, ji renkasi du kartus per mėnesį ir sprendžia dėl vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų vaistų sąrašus. Taip pat sprendžiame kainodaros klausimą – skatiname kuo pigesnių vaistų atsiradimą rinkoje“, – teigia sveikatos apsaugos viceministras Valentinas Gavrilovas.
Farmacijos įstatymas numato, kad komisija, priimanti sprendimus dėl vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų sąrašus, turi būti sudaroma iš ne mažiau kaip trijų Sveikatos apsaugos ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Finansų ministerijos ir (ar) viena kitai bei šioms ministerijoms nepavaldžių institucijų atstovų ir ne mažiau kaip trijų skirtingų nevyriausybinių organizacijų, asociacijų, pacientų, akademinės bendruomenės narių ir atstovų, atitinkančių sveikatos apsaugos ministro nustatytus kvalifikacijos ir patirties reikalavimus. Taip pat paskiriamas komisijos pirmininkas. Komisijos narių kadencijos trukmė bus 2 metai, vyks narių rotacija. Taip pat įstatymas įtvirtina kvalifikacinius reikalavimus komisijos nariams, apibrėžia jų atsakomybę ir įpareigoja tinkamai motyvuoti priimamus sprendimus. Numatoma, jog turi būti daromi ir viešai skelbiami komisijos posėdžių garso įrašai.
 
Greitesni sprendimai
Iki šiol už visus sprendimus dėl vaistų kompensavimo buvo atsakinga tik Sveikatos apsaugos ministerija. Klausimus dėl vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų sąrašus svarstė atskiros komisijos, kurių veikloje nariai dalyvaudavo net iki dešimties metų, jiems nebuvo keliami kompetencijos ir kvalifikacijos reikalavimai, todėl susikūrė neskaidri, neobjektyvi ir neefektyvi sistema.
Įstatymo pataisos taip pat užkerta kelią sprendimų dėl vaistų kompensavimo vilkinimui ir įtvirtina prievolę komisijoms sprendimus priimti ne vėliau kaip per šešis mėnesius, o išskirtiniais atvejais, kai pacientą būtina nedelsiant gydyti, ne vėliau kaip kitą darbo dieną. Iki šiol naujo vaisto kompensavimo šalies gyventojams kartais tekdavo laukti net iki trejų ar dešimties metų. Komisija privalo rinktis į posėdžius ne rečiau kaip du kartus per mėnesį.
Įstatymas taip pat aiškiau apibrėžia medikamentų, skirtų gydyti retoms ligoms, kompensavimo sąlygas ir numato greitesnį sprendimų priėmimą tokiais atvejais. Retų ligų komisijos posėdžiai vyks ne rečiau kaip kartą per mėnesį, o skubiais atvejais komisija turės susirinkti nedelsdama, kai tik bus gautas prašymas. Sprendimai dėl sunkiai sergančio paciento gydymo išlaidų kompensavimo turės būti priimami ne vėliau kaip per dešimt darbo dienų, o skubiais atvejais ir per vieną darbo dieną.
 
Dėmesys retoms ligoms
Dar įstatymo projekto svarstymo metu daugybę kartų kilo diskusijos dėl retos ligos ar būklės termino. Lyg šiol šis apibrėžimas nebuvo iki galo aiškus, nes pacientas gali sirgti liga, kuri nėra reta, tačiau jos būklė – yra. Papildytame įstatyme įtvirtinta nuostata, kad labai reta liga laikomas toks susirgimas, kuris naujai diagnozuotas vienam iš 200 tūkst. Lietuvos gyventojų per metus. Atitinkamai, žmogaus sveikatos būkle laikoma gyvybei gresiantis ar žymų nuolatinį neįgalumą sukeliantis sveikatos sutrikimas, kuriam gali būti taikomas efektyvus ligos atsiradimą ar klinikinę ligos eigą veikiantis gydymo būdas. Kai išlaidos šiai labai retai būklei gydyti kitais būdais nekompensuojamos, tačiau gali pailginti paciento išgyvenamumą ar sumažinti neįgalumą. Labai retos būklės atvejų skaičius nustatomas remiantis Lietuvos Respublikos teisės aktuose numatytų registrų ar elektroninių stebėsenos sistemų duomenimis, o tais atvejais, kai tokių duomenų nėra ar jie netikslūs, vadovaujantis tarptautine moksline literatūra, kiek tai įmanoma atsižvelgiant į Lietuvos ypatumus.

Farmacijos įstatymas įsigalios nuo 2016 m. sausio 1 dienos.
 
Tarp kitko
Prieš beveik du mėnesius LR Konkurencijos taryba pradėjo kompensuojamųjų vaistinių preparatų rinkos tyrimą. „Šiuo tyrimu, pirmiausia, siekiame išsiaiškinti, ar šiuo metu galiojantys vaistų įtraukimo į Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną apribojimai yra pagrįsti, ar yra sudarytos visos prielaidos veiksmingai konkurencijai,“ – sako Šarūnas Keserauskas, Konkurencijos tarybos pirmininkas.
Taryba, suprasdama kompensuojamųjų vaistinių preparatų rinkos svarbą vartotojams, sieks identifikuoti galimai joje egzistuojančias konkurencijos problemas ir pasiūlyti galimus šių problemų sprendimo ir veiksmingos konkurencijos užtikrinimo būdus. Tyrimo metu bus skiriamas dėmesys ir ES šalių patirčiai. Tyrimo eiga priklausys nuo kitų institucijų įsitraukimo. Planuojama, kad tyrimas bus atliktas iki šių metų pabaigos.


 
Komentaras
Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos valdybos pirmininkė Jūra Smilgaitė:

- Visi veiksmai, nukreipti į inovatyvaus gydymo prieinamumo gerinimą ir kurių imamasi ne tik ministerijos, bet ir valstybės lygmenyje – sveikintini. Manome, kad šis konkretus atvejis, kuomet keičiami vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų vaistų sąrašą procesai bei keliama komisijos narių kompetencija, labiausiai prisidės prie sprendimų priėmimo procedūrų aiškumo verslui ir visuomenei.
Vis gi ribotą inovatyvaus gydymo prieinamumą lemia ne tik vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų vaistų sąrašą procedūros, bet pirmiausia – nepakankamas sveikatos sistemos finansavimas. Remiantis Statistikos departamento duomenimis, 2014 m. Lietuvos visuomeninės išlaidos sveikatai siekė 3,7 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), palyginimui – Europos Sąjungos šalyse dar 2011 m., remiantis Eurostat duomenimis, vidutinės visuomeninės išlaidos sveikatai buvo 7,3 proc. nuo BVP.
Pernai Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžete buvo numatytas atskiras biudžetas inovatyviems vaistams.
Tikimės, kad šiais metais, įgyvendinant naujai patvirtintas Farmacijos įstatymo nuostatas, biudžetas inovatyvių vaistų kompensavimui bus didinamas, o tai reiškia, kad pacientai turės galimybę gauti jiems reikalingą modernų ir efektyvų gydymą.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris