Kanados chemikai stoja į kovą su vaistų klastotėmis

Paulius Zanevičius
2014-05-30
Monrealio universiteto mokslininkai tikina atradę greitesnį ir efektyvesnį cheminės analizės būdą, skirtą padirbtiems vaistams aptikti. Metodą sukūrė Chemijos katedros tyrėjai Filipo Lebelio, Aleksandro Furtos ir Karen Waldron. Jis identifikuoja ir kiekybiškai įvertina įvairius medikamentuose esančius junginius per penkis kartus trumpesnį laiką, nei tai padarytų valstybinės tarnybos.
Kanados chemikai stoja į kovą su vaistų klastotėmis

Klastoja „Viagrą“
F.Lebelio tvirtinimu, suklastoti vaistai yra opi visuomenės sveikatos problema. Gydymo priemonių kopijavimas iš smulkaus masto veiklos pamažu virto nusikalstama industrija. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pasaulinis padirbtų medikamentų pardavimas 2010 metais pasiekė 75 mlrd. dolerių. Sildenafilio citratas, geriau žinomas prekiniu vardu „Viagra“, bei kiti preparatai nuo erekcijos sutrikimų, tokie kaip „Cialis“ ir „Levitra“, yra tarp dažniausiai klastojamų medikamentų.
Vyrai, kurie kenčia nuo erekcijos sutrikimų, neretai vengia apie tai kalbėtis su gydytojais ir perka vaistus internetu. „Internete jiems nereikia konsultuotis su profesionalais ar dalyvauti gėdinguose pokalbiuose, - teigia A.Furtos, pridurdamas, jog padirbtą „Viagrą“ galima įsigyti net 15 kartų pigiau nei tikrą.

Pirkėjas, įsigydamas medikamentus internetu, nėra apsaugotas nuo rimtų pavojų sveikatai. „Šie vaistai dažnai gaminami prastų sanitarinių sąlygų patalpose. Jie gali būti silpnesni ar net visai neturėti veikliosios medžiagos“, - tvirtina K.Waldron. Jos teigimu, tokių medikamentai sudėtyje neretai yra šalutinį poveikį sukeliančių medžiagų. „Bendras klastočių sukeltų mirčių skaičius nežinomas, tačiau atsižvelgiant į prekybos mastą, galime manyti, kad rizika yra didelė“, - svarsto mokslininkė.
 
Pažangesnis metodas
Monrealio universiteto spektrometrijos laboratorijoje tarp 2012 ir 2013 metų chemikas F.Lebelis sukūrė analitinį metodą, skirtą atpažinti 80 medžiagų, kurios galimai naudojamos kaip veikliųjų medžiagų pakaitalas trijuose erekcijos disfunkcijas gydančiuose vaistuose: „Viagroje“, „Cialyje“ ir „Levitroje“. Trisdešimt farmacinių bei natūralių produktų, kurių dalis konfiskuota prie Kanados sienos, buvo analizuojami, siekiant išbandyti ir įrodyti metodo potencialą. A.Furtos tvirtinimu, šis metodas originalus tuo, jog gali patikrinti ne tik vaistų veikliąsias medžiagas. Pasitelkiant skenavimo technologiją, jis taip pat aptinka ir kitus junginius, kurių dalis yra sintetiniai veikliųjų medžiagų analogai.
Tyrimo rezultatai atskleidė, kad Monrealio universiteto mokslininkų atlikta analizė sutapo su prieš tai „Health Canada“ senesniu metodu atliktais tyrimais. Nors atskirti tikrą ir suklastotą produktą įmanoma abiem metodais, mokslininkų teigimu, naujoji technologija yra efektyvesnė. „Mūsų analizė atliekama per dešimt minučių, kai ankstesnė užtrukdavo iki penkiasdešimties. Be to, naujas metodas identifikuoja mažesnės koncentracijos medžiagas bei junginius, kurie nebuvo nustatomi anksčiau“, - sako F.Lebelis. Apie metodo perspektyvumą byloja ir tai, kad „Health Canada“ jį įtraukė į vykdomas padirbtų medikamentų stebėjimo procedūras. Mokslininkų nuomone, ši inovacija kovoje su preparatų klastojimu bei dopingo naudojimu galėtų pasauliui tapti pavyzdžiu.
 

Svarbiausia - sąmoningumas
Nors suklastotų medikamentų grėsmė nėra nauja, elektroninės prekybos plėtra ją padarė dar aktualesnę. Prekyboje pagausėjo įvairių etinių bei generinių gydymo priemonių. Kanados chemikai pažymi, jog generiniai ir suklastoti vaistai nėra tas pat. Generiniai vaistai yra legalios kopijos, pagamintos pasibaigus originalaus produkto patentui. Jiems taikomi tokie patys saugos ir kokybės reikalavimai kaip ir patentus turinčioms gydymo priemonėms. Pasak F.Lebelio, visa problema kyla dėl to, kad medikamentais prekiaujama už vaistinių ribų. „Mes neturime informacijos apie realią šių produktų kilmę, jų laikymo sąlygas, sudėtį, stiprumą ar toksiškumą“, - nuogąstavo mokslininkas.
Didžiąją dalį vaistų klastočių platina Indija bei kitos Azijos valstybės, tačiau jų galima įsigyti visame pasaulyje. Be to, klastotojai jau pagarsėjo didžiuliu kūrybingumu, imituodami tikrus produktus ir išvengdami atsakomybės. „Muitinės pareigūnai jų dažnai randa pliušiniuose žaisluose, natūraliuose produktuose ar ryžių viryklėse“, - pažymi A.Furtos.
Žmonės ne visuomet supranta, jog įsigijo klastotę. Pakuočių išvaizda neretai būna labai panaši į originalų gaminį, tačiau jų turinys - toli gražu ne toks pat. „Mūsų metodas gali greičiau ir efektyviau nustatyti padirbtus vaistus, tačiau saugumo pagrindas turi būti visuomenės informavimas“, - apibendrina K.Waldron.
 
Tarp kitko:
2008 metais Singapūre 150 pacientų buvo paguldyta į ligoninę dėl sunkios hipoglikemijos, sukeltos staigaus cukraus kiekio kraujyje sumažėjimo. Keturi iš jų mirė, o penki patyrė smegenų pažeidimus. Visi pacientai vartojo suklastotus erekciją skatinančius vaistus, kurie turėjo gliburido - vaisto, gydančio diabetą.
2009 metais atliktame Olandijos moksliniame tyrime buvo nustatyta, kad iš 370 muitinėje konfiskuotų „Viagros“ pavyzdžių, tik 10 buvo nesuklastoti.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris