JAV vaistų kainos per daug išpūstos?

Gintarė Kaminskienė
2015-10-23
Neseniai atliktas tyrimas atskleidė, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose, dvidešimties pasaulyje daugiausiai parduodamų vaistų kainų vidurkis yra net tris kartus didesnis nei Didžiojoje Britanijoje. Tokie tyrimų duomenys mokslininkams leidžia teigti, kad daugumos „populiarių“ ligų ir negalavimų gydymo kainos JAV yra „išpūstos“ ir neproporcingos. Tuo tarpu, vaistų gamintojai sako, kad pelnas šioje srityje yra reikalingas norint finansuoti sudėtingus tyrimus, o kainos taip pat atspindi ir vaistų ekonominę vertę.
JAV vaistų kainos per daug išpūstos?
Didžiosios Britanijos Liverpulio universiteto tyrėjai nustatė, kad vaistų kainos JAV jau seniai yra ženkliai didesnės nei Europos rinkose. Lyginant su Brazilija jos skiriasi šešis kartus, nuo šalies, kurioje medikamentų kainų vidurkis mažiausias, dažniausiai tai – Indija – net 16 kartų.

Skiriasi keliolika kartų
Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur kainas nustatyti ir kontroliuoti leidžiama atsižvelgiant į konkurencinę rinką, vaistai kainuoja daugiau nei šalyse, kuriose kainos tiesiogiai arba netiesiogiai yra kontroliuojamos vyriausybės. Tokia situacija labai naudinga farmacinėms kompanijoms. Neretai sakoma, kad būtent amerikiečiai tokiu būdu remia viso pasaulio sveikatos sistemas.

Didžiosios Britanijos Liverpulio universiteto tyrėjai nustatė, kad vaistų kainos JAV jau seniai yra ženkliai didesnės nei Europos rinkose. Lyginant su Brazilija jos skiriasi šešis kartus, nuo šalies, kurioje medikamentų kainų vidurkis mažiausias, dažniausiai tai – Indija – net 16 kartų.
Prieita prie išvados, kad dvidešimt vartojamiausių vaistų, kurie sudaro net penkiolika procentų praėjusiais metais pasaulyje pagamintų medikamentų, yra pagrindinis naudos šaltinis didžiosioms farmacijos kompanijoms.
 
Palyginimai klaidinantys
Vaistų gamintojai sako, kad pelnas šioje srityje yra reikalingas norint finansuoti sudėtingus tyrimus, o kainos taip pat atspindi ir vaistų ekonominę vertę. Pažymimas ir nemažas pasveikusiųjų nuo tokių sudėtingų ligų kaip vėžys skaičius.
Apskritai JAV Farmacijos tyrinėtojai ir gamintojai atkreipia dėmesį, kad tarptautiniai palyginimai yra klaidinantys todėl, kad nurodant kainas, neatsižvelgiama į „agresyviomis derybomis“ pasiekiamas draudikų nuolaidas. Jos gali sumažinti realią, draudimo bendrovių mokamą, kainą. Tiesa, panašios konfidencialios nuolaidos taip pat siūlomos ir dideliems Europos pirkėjams.

Kita kainos augimo priežastis pastaraisiais metais – infliacija JAV. Europos vyriausybės tuo pačiu metu „užšaldė“ kainas ar jas net sumažino. Nuo 2008 iki praėjusių metų daugiausiai parduodamų vaistų kainos išaugo 127 procentais. Palyginimui, buities prekės pabrango tik vienuolika procentų. Tuo tarpu Europoje, finansų krizės metu, pramonės vadovai buvo priversti skųstis dėl metinių kainų kritimo.
 
Kuo ilgiau rinkoje – tuo pigesni
Analizės metu nustatyta, kad kainų pokyčiai mažiau palietė sudėtingus vaistus, pavyzdžiui, kurie skirti kovai su vėžiu ar reumatoidiniu artritu. „JAV turi konkurencingą rinką, kuri dirba, kad kontroliuotų kainas, skatindama naujo gydymo vystymąsi ir plėtrą“, - sako korporacijos „PhRMA“ komunikacijos vadovė Holy Kempbel. Anot jos, tiesa, kad amerikiečiai moka daugiau už naujai pasirodžiusius vaistus, tačiau bėgant laikui ši krenta.
Panašias tendencijas pastebėjo ir prie tyrimo prisidėjęs Liverpulio universiteto vaistų kainų ekspertas Endrius Hilas. „Daugelis didžiausių skirtumų buvo akivaizdūs, kalbant apie senesnius medikamentus. Reiškia, JAV vaistų kainos reguliariai peržiūrimos kasmet“, - teigė jis. Tad kuo ilgiau vaistas sukasi rinkoje, tuo didesnė tikimybė, kad jis bus pigesnis. Be to, yra sudaroma galimybė žymiai pigiau įsigyti nepatentuotus vaistus.
Tiesa, Didžiojoje Britanijoje nepatentuoti vaistai skiriami trimis iš keturių atvejų, o kitose Europos dalyse - dar dažniau. Tuo tarpu, Jungtinės Amerikos Valstijos lėčiau kontroliuoja nepatentuotų populiariųjų vaistų „atvykimą“, kuris paaiškina tam tikrus kainų pokyčius.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris