JAV medikai reikalauja vaistų politikos reformos

Inga Markeliūtė
2016-01-11
Jungtinių Amerikos Valstijų sveikatos apsaugos sistema pripažįstama kaip viena brangiausių pasaulyje. Todėl niekam nenuostabu, kad artėjant prezidento rinkimams, šis klausimas tampa viena aktualių politinių debatų temų. Savo ruožtu JAV medikai prašo politikų didesnį spaudimą daryti farmacijos kompanijoms, nes nauji vaistai, ypač onkologinėms ligoms gydyti, daugeliui pacientų yra per brangūs.
JAV medikai reikalauja vaistų politikos reformos
Anderseno vėžio centro Hjustone Leukemijos skyriaus vadovo dr. Hagop Kantarjian nuomone, JAV farmacijos rinka dažnai išklysta iš „doros kelio“ vaikydamasi didesnio pelno, tačiau yra vilties, kad situacija gali pagerėti, jei farmacijos kompanijos sulauks pakankamo politikų spaudimo.

 
Išaugo šimtą kartų
Pasak specialistų, onkologinių ligų vaistų kainos per pastaruosius du dešimtmečius JAV išaugo daugiau nei šimtą kartų, net ir įvertinus infliacijos įtaką. Vieno onkologine liga sergančios paciento gydymas inovatyviais vaistais vidutiniškai kainuoja 120 tūkst. JAV dolerių (apie 112 tūkst. eurų) per metus.
 
Kol specialistai straipsniais ir peticijomis skatina farmacijos kompanijas keistis, kad būtų sukurtos galimybės pigesniems vėžio gydymo vaistams gaminti, nepasiturintys pacientai vis dažniau atranda sutelktinio finansavimo (crowdfunding – angl.) įrankius gydymui apmokėti. Tokie įrankiai geriau žinomi dėl finansuojamų inovatyvių technologinių startuolių ar meno projektų. Sutelktinis finansavimas jau „paleido į pasaulį“ virtualios realybės akinius „Oculus Rift“, keletą pilno metro filmų, kompiuterinių žaidimų, o vienas šmaikštus amerikietis netgi surinko 55 tūkst. JAV dolerių... bulvių salotoms gaminti.
 

Po truputį toks lėšų rinkimas kelią skinasi ir į mediciną. Pacientai ar jų artimieji internete sukuria projektą, kuriame nurodoma reikalinga suma jam įgyvendinti ir laikas, per kurį tikslas turi būti pasiektas. Visi norintieji gali prisidėti nedidelėmis sumomis mainais gaudami lipduką, ženkliuką ar ką nors panašaus. Jei per numatytą laiką suma nesurenkama, lėšos grįžta jas skyrusiems žmonėms.

Nutraukia gydymą dėl lėšų stygiaus
„Žmonės nutraukia gydymą. Jie bijo prarasti paskutinius pinigus ir atimti namus ar bet kokią gerovę iš artimųjų. Jie priversti rinktis tarp šeimos ir gydymo, kuris pailgintų gyvenimą“, - sako Anderseno vėžio centro Hjustone Leukemijos skyriaus vadovas dr. Hagop Kantarjian.
 
Gydytojas labiausiai pyksta dėl to, jog pacientai turi rūpintis gydymo finansavimu tuomet, kai susiduria su rimta liga. Jo manymu, tokiais atvejais pacientai neturėtų patirti papildomo streso dėl paslaugų apmokėjimo, o verčiau sukauptų energiją kovai su vėžiu.

Peržiūrėjus bet kurio sutelktinio finansavimo programos medicinos skiltį, galima rasti aibę pagalbos prašymų ligos gydymui finansuoti. Deja, nedaugeliui pavyksta surinkti reikiamą pinigų sumą. „Taip neturėtų būti. Sveikatos apsauga yra žmogaus teisė: tai ne dovana ar labdara. Niekas neturėtų prašyti pinigų gydymo išlaidoms apmokėti, lyg išmaldos“, - sako dr. H.Kantarjianas.

„Daugelis pacientų uždirba pakankamai pinigų, kad nepakliūtų tarp labdaros gavėjų, tačiau nepakankamai, kad galėtų apmokėti sudėtingo gydymo paslaugas“, - sako prof. profesorė Wendy Stock, vadovaujanti leukemijos programai Čikagos universitete. Ji teigia visada rekomenduojanti geriausią įmanomą gydymo kelią pacientams, tačiau labai dažnai yra priversta leistis į kompromisą, kuris palankus paciento kišenei, bet ne sveikatai.

Kviečia reformuoti vaistų politiką

Kai gydymo kaštai tokie dideli, nenuostabu, kad rinkimų kampanijose vis garsiau prabylama apie būtinybę reformuoti JAV vaistų politiką. Prieš mėnesį „New York Times“ išspausdino straipsnį, kritikuojantį farmacijos kompanijas, kurios be pagrindo išpūtė vaistų, ypač vėžiui gydyti, kainas.
 
„Situacija blogėja, nes naujausi ir efektyviausi chemoterapiniai vaistai kainuoja pernelyg daug“, - sako prof. W.Stock. Jos vadovaujama įstaiga turi praleisti itin daug laiko, kad atrastų papildomus mechanizmus vaistams, reikalingiems pacientų gydymui, apmokėti. Labdaros fondai padengia dalį išlaidų, tačiau dažnai jais pasinaudoti galima tik ypač sunkai besiverčiantys pacientai.

Daktaro H.Kantarjian nuomone, farmacijos rinka dažnai išklysta iš „doros kelio“ vaikydamasi didesnio pelno, tačiau yra vilties, kad situacija gali pagerėti, jei farmacijos kompanijos sulauks pakankamo spaudimo.
 

Atliktas tyrimas
Neseniai atliktas tyrimas atskleidė, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose dvidešimties pasaulyje daugiausiai parduodamų vaistų kainų vidurkis yra net tris kartus didesnis nei Didžiojoje Britanijoje. Šis faktas mokslininkams leidžia teigti, kad daugumos „populiarių“ ligų ir negalavimų gydymo kainos JAV yra „išpūstos“ ir neproporcingos.
 
Savo ruožtu vaistų gamintojai sako, kad pelnas šioje srityje yra reikalingas norint finansuoti sudėtingus tyrimus, o kainos taip pat atspindi ir vaistų ekonominę vertę.

JAV farmacijos tyrinėtojai ir gamintojai atkreipia dėmesį, kad tarptautiniai palyginimai yra klaidinantys todėl, kad nurodant kainas, neatsižvelgiama į „agresyviomis derybomis“ pasiekiamas draudikų nuolaidas. Jos gali sumažinti realią, draudimo bendrovių mokamą, kainą. Analizės metu nustatyta, kad kainų pokyčiai mažiau palietė sudėtingus vaistus, pavyzdžiui, kurie skirti kovai su vėžiu ar reumatoidiniu artritu.
 
„JAV turi konkurencingą rinką, kuri dirba, kad kontroliuotų kainas, skatindama naujo gydymo plėtrą“, - sako korporacijos „PhRMA“ komunikacijos vadovė Holy Kempbel. Anot jos, tiesa, kad amerikiečiai moka daugiau už naujai pasirodžiusius vaistus, tačiau bėgant laikui kaina krenta.

 
Tarp kitko
2012-aisiais žymi vėžio gydymo klinika JAV „Memorial Sloan Kettering“ atsisakė skirti naują vėžio gydymo preparatą „Zaltrap“ dėl labai didelės kainos ir menkų įrodymų, jog vaistas yra gerokai geresnis nei alternatyvos. Preparato gamintojai, „Sanofi-Aventis“, dėl šių veiksmų sumažino „Zaltrap“ kainą perpus.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris