Iš kur miške „išdygo“ medikamentai?

Deimantė Zailskaitė
2015-06-25
„Tai precedento neturintis atvejis“, - komentuoja apstulbę aplinkosaugininkai, Vilniaus rajono miške išvydę didžiulį kiekį išbarstytų pakuočių su neaiškiomis tabletėmis, iš pirmo žvilgsnio – vaikiškais maisto papildais.
Tai būtų verslininkų cinizmo viršūnė? O gal signalas apie susikaupusias ir viešumon lendančias medicininių atliekų tvarkymo problemas?
Iš kur miške „išdygo“ medikamentai?
Vilniaus rajone rastas miške išbarstytas didžiulis kiekis buteliukų su neaiškiomis tabletėmis.

Pradėtas tyrimas

„Gamtai neabejingas žvejys Nerijus socialiniame tinkle man parašė žinutę, kad Vilniaus rajono miške aptiko užterštą plotą. Atsiuntė nuotraukas, koordinates, tiesiog reikėjo atitinkamai sureaguoti, - pasakoja aplinkos viceministras Linas Jonauskas.
Aplinkos apsaugos departamento inspektoriai apskaičiuota, kad aplinka užteršta iki trijų šimtų kilogramų atliekų, kurias sudaro vaikiški kramtomi vitaminai iš Baltarusijos.
„Neišvengiamai tokia didelė vitaminų partija negalėjo iš kažkur atkeliauti, tikrai nebuvo kontrabanda atvežta. Net į muitinę nusiuntėme užklausimą, kas galėjo būtent šios kompanijos vitaminus importuoti iš Baltarusijos, kokios įmonės, kokie kiekiai, kokie likučiai. Labai tikiuosi, kad šis tyrimas bus perspektyvus, ir mes tikrai atrasime kaltus“, - užsidegęs kalbėjo L.Jonauskas.
Anot viceministro, reikia pasidžiaugti bent tuo, kad pakuotės yra sandarios, ir gamtai nepadaryta didesnė žala.

Beje, vitaminų galiojimas baigėsi šių metų balandžio mėnesį. Taigi, beveik neabejojama, kad platintojai, matydami, kad nepavyks realizuoti produktų, nusprendė juos išvežti į mišką ir išversti.
„Jeigu vaistų nebūtų galimybės sutvarkyti, neabejotinai tokių atvejų būtų kur kas daugiau. Netgi pamiškėse tokių atliekų būtų pilna.
Vaistus, kaip ir kitas medicinines atliekas, tikrai yra kur sutvarkyti, numatytos visos procedūros ir galimybės, bet tai kainuoja.
Aš manau, kad taip pasielgta, jog nereikėtų mokėti už atliekų tvarkymą. Iš kitos pusės galėjo atsitikti baisių dalykų. Tuos vitaminus kas nors galėjo pasiimti, nunešti į turgų ir pardavinėti.
Scenarijai galėjo būti dar baisesni“, - svarsto tyrimą pradėjęs aplinkos viceministras.
 
Atsakomybė – pardavėjui

„Maisto papildai negreit gendantis maisto produktas ir jų galiojimo terminas yra labai ilgas – dažniausiai trunkantis iki vienerių metų.
Rizika, kad jie taptų nesaugūs, mažesnė negu greit gendančių maisto produktų. Valstybinės kontrolės metu nustatome, kad pasibaigė maisto papildų tinkamumo vartoti terminas arba jie yra nesaugūs, tarkime, radome bakterijų, sunkiųjų metalų ar neleistinų dažiklių. Būtent valstybinės kontrolės metu sandėlyje yra skaičiuojami maisto papildų kiekiai, jie išimama iš rinkos, ir valstybinis maisto inspektorius surašo sprendimą, kad tas kiekis būtų saugiai sunaikinamas.
Tai yra kontroliuojama, kad jie nepakliūtų ten, kur neturi būti arba neterštų gamtos“, - sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėja, valstybinė maisto produktų inspektorė Aušra Išarienė.
„Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba tikrai turi visas priemones griežtesnei kontrolei vykdyti. Bet atsakomybė pirmiausiai turi tekti tam pardavėjui, kuris nusipirko iš gamintojo produkciją, nepardavė ir išmetė, nesilaikydamas atliekų tvarkymo taisyklių, - situaciją komentuoja A.Išarienė, paklausta, galbūt reikėtų griežtinti iš galiojimo išėjusių maisto papildų kontrolę. – Taip atsitiko ne todėl, kad mūsų tarnyba nesužiūrėjo.

Jeigu užsistovėjo didelis kiekis produktų, taigi neinformuojama Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
Ne tarnybos išmetė netinkamus produktus, o verslas išmetė, ir tai yra verslo atsakomybės klausimas.
Visuomenei tokius verslininkus reikia smerkti, viešinti ir ieškoti atsakingų asmenų, jeigu įmanoma nustatyti pardavėjus.
Pradėjome tyrimą, turime atsekamumo metodikas, išsiaiškinsime...“
 
Blogiau su termometrais ir švirkštais

„Aš galvoju, kad reikia tik daugiau sąmoningumo.
Manau, verslininkai turėtų atsakingiau žiūrėti į atliekų tvarkymą ir nedaryti tokių dalykų, pavyzdžiui, kaip miške išmetami vaistai, - sako UAB „Farmacinių atliekų šalinimo“ direktorė Rosvita Gustaitienė, kuri įsitikinusi, kad verslininkų požiūris į atliekų tvarkymą pamažu keičiasi.
„Bendrai paėmus, trūksta informacijos žmonėms, kad jie gali nemokamai priduoti vaistus į vaistines. Pavyzdžiui, kai agituojama rūšiuoti baterijas, vadinamuosius akumuliatorius, kitas atliekas, apie vaistus jokių socialinių reklamų nebuvo, - mintį tęsia R.Gustaitienė. – Kita problema, ne visos vaistinės priima. Dar pasitaiko ir šiandien tokių, kurios atsisako priimti, esą neturi vietos sandėliuoti, nėra atskiros patalpos, nėra sąlygų, - randama įvairių priežasčių ir nepriimama. Tada žmogus nuleidžia rankas ir meta šiukšles eidamas pakeliui pro miškelį.
Nors farmacijos įstatymas dabar visas vaistines įpareigoja priimti iš gyventojų vaistus neatlygintinai ir juos perduoti atliekų tvarkytojui.
Iš tikrųjų sunku „atsikratyti“ termometrais. Vaistinėje jų neprivalo priimti. Tai turėtų daryti didžiųjų atliekų surinkimo aikštelės, bet jos nelabai nori ir nelabai gali. Ir dar skambina žmonės, kurie namuose patys leidžiasi insuliną, tai irgi nelabai turi kur priduoti švirkštus. Vaistinės neįpareigotos priimti. O mes rekomenduojame nešti į tą gydymo įstaigą, kur jie prisiregistravo. Bet tokio teisės akto, kad įpareigotų tą gydymo įstaigą iš ligonių priimti panaudotus švirkštus, irgi nėra“, - atliekų tvarkymo spragas nurodo R.Gustaitienė.
 
Komentaras
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas:

- „Biznis“ turi vienus klausimus, o sveikatos apsauga – kitus. Taigi, kol tie klausimai nesueis į visumą, nieko nebus. Šiuo atveju nieko nepadarysi be valdžios, aukštesnių instancijų įsikišimo. Tuo pirmiausia turi susirūpinti Sveikatos apsaugos ministerija. O tais pavieniais atvejais nei aš domiuosi, nei ką – gyvsidabrio Lietuvoje vis dar randama kilogramais, taigi manęs nenusistebinsite.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris