Farmacinė rūpyba – ilgai lauktas žingsnis pirmyn

Ana Daukševič
2014-05-20
Farmacinė rūpyba Vakarų Europos šalyse – jokia naujovė. Tačiau Lietuvoje kol kas tik nedaugelis suvokia jos esmę ir teikiamą naudą tiek pacientui, tiek ir medikų bendruomenei. Tuo tarpu specialistai įsitikinę – farmacinė rūpyba neišvengiama siekiant geresnės gydymo kokybės.
Farmacinė rūpyba – ilgai lauktas žingsnis pirmyn

Pacientai nesilaiko gydymo plano
„Farmacinė rūpyba - atsakingas gydymas vaistais, kurio tikslas – pasiekti neabejotinų rezultatų, pagerinančių paciento gyvenimo kokybę. Pacientui šios paslaugos teikia daug papildomos naudos, nes jis gauna profesionalias individualiai teikiamas farmacijos specialisto konsultacijas, jo sveikatos būklė yra nuolatos stebima ne tik gydymo įstaigoje, bet ir vaistinėje. Tai yra vaistininko, paciento ir gydytojo bendras darbas, kuriuo siekiama maksimalios naudos paciento sveikatai. Farmacinės rūpybos tikslas – pasiekti maksimalų farmakoterpinį efektą kuo mažesnėmis ekonominėmis sąnaudomis“, - sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros dr. Vaidas Skyrius.
Kodėl gi būtina į paciento gydymą aktyviai įtraukti ir vaistininkus, kurie galėtų individualiai prižiūrėti kiekvieną vartojantįjį medikamentus? Kaip skelbia PSO duomenys, iki 50 proc. pacientų nesilaiko gydymo plano, tai yra vartoja vaistus neteisingai, kai kada jų iš viso nusprendžia nevartoti, nes, pavyzdžiui, jiems pasireiškia šalutinis vaisto poveikis. „Dėl to lėtinė liga yra prastai kontroliuojama, paskirtas gydymas neveikia, pacientai patenka į gydymo įstaigą, kai jų būklė tampa kritinė. Vaistininko suteikiamos farmacinės rūpybos dėka pacientų gydymas geriau prižiūrimas: su vaistų vartojimu susijusios problemos pastebimos ankščiau, mažėja nedarbingų dienų, hospitalizacijų skaičius, gerėja pacientų gyvenimo kokybė ir trukmė, sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas. Lėtinės ligos diagnozuojamos anksčiau, atsiranda galimybė anksčiau paskirti tinkamą gydymą“, - aiškina buvusi Europos Sąjungos Farmacijos grupės farmacijos ir profesinių reikalų patarėja Jūratė Švarcaitė.
 

Palengvintų mediko darbą
Pasak pašnekovų, tiesioginę naudą įgyvendinus farmacinę rūpybą pajustų ir medikai. „Vaistininkas padeda gydytojui realizuoti gydymo planą, prižiūri pacientą vaistų vartojimo procese bei vertina jo sveikatos būklės pokyčius ir informuoja gydytoją apie gydymo eigą. Tokio pobūdžio paslaugos yra naujas reiškinys Lietuvos sveikatos sistemoje, nes vaistininkas ir gydytojas iki šiol kaip vienos komandos nariai konkretaus paciento sveikatos labui nebendradarbiaudavo“, - sako V.Skyrius. Specialisto įsitikinimu, farmacinė rūpyba yra ir būdas gydymo įstaigose mažinti pacientų eiles: „Lėtinės ligos atveju, kuomet vaistas yra skirtas ilgalaikiam gydymui, pacientas pas gydytoją gali neateiti net 6 mėnesius. Tuo metu gydytojai daugiau dėmesio gali skirti kitiems ūmiai susirgusiems pacientams, o lėtinėmis ligomis sergančius pacientus tarp apsilankymų pas gydytoją, galėtų atidžiau stebėti vaistininkas.“
Tuo tarpu J.Švarcaitė pabrėžia, jog farmacinės rūpybos ir didesnio vaistininko indėlio į paciento gydymą nereikėtų suprasti kaip „kišimosi“ į medikų darbą. „Yra didelė rizika, kad gydytojai farmacinę rūpybą suvoks kaip vaistininkų kišimąsi ne į savo daržą. Tačiau noriu nuraminti: pagal kitų šalių pavyzdį vaistininkai tik prižiūri gydytojų paskirtą gydymą: ar jo teisingai laikomasi, ar sveikatos rodikliai gerėja. Atsiranda galimybė pastebėjus pirmuosius pavojaus signalus tokius pacientus anksčiau nukreipti gydytojo konsultacijos.“
 
Galėtų atsirasti netrukus
Farmacinės rūpybos paslaugos pacientams Lietuvoje kol kas dar nėra teikiamos, tačiau, kaip sako specialistai, jau kitąmet galime tikėtis pirmųjų projektų, kurie bus neabejotinai naudingi visiems šių paslaugų pageidaujantiems pacientams. „Tokių paslaugų teikimą reikia reglamentuoti teisiškai, nustatyti paslaugos vertinimo kriterijus, suorganizuoti specialistų kvalifikacijos kėlimą, apibrėžti reikalavimus vaistinių patalpoms ir pradėti teikti šias paslaugas. Manau, kad viską galima suorganizuoti ir parengti pirmuosius specialistus, gebančius teikti tam tikras farmacinės rūpybos paslaugas jau kitais metais. Juolab kad tuomet laukiame ir elektroninio recepto, ir elektroninės sveikatos sistemos, kurie labai palengvins ir farmacinės rūpybos paslaugų diegimą praktinėje vaistinių veikloje“, - įsitikinęs V.Skyrius. Be to, reikėtų nepamiršti, jog farmacinės rūpybos paslaugas gali teikti tik aukštos kvalifikacijos, specialiai tam paruošiami vaistininkai, todėl jų teikiama pagalba pacientui – kvalifikuota.
Dar viena priežastis, kodėl Lietuvai reikėtų farmacinė rūpybos – ji neabejotinai sumažina PSDF biudžeto išlaidas. „Atliktas ne vienas tyrimas, įrodantis farmacinės rūpybos teikiamą naudą. Atidesnis dėmesys paciento sveikatos būklei leidžia išvengti nepageidaujamų reakcijų, su netinkamu vaistų vartojimu susijusių hospitalizacijų skaičių, žmogus išlieka ilgiau darbingas ir taip teikia naudą valstybei, nes moka mokesčius ir kuria pridėtinę vertę“, - argumentus išsako LSMU docentas.
 

Kaip veikia farmacinės rūpybos sistema?
Vaistininko, teikiančio farmacinės rūpybos paslaugas, darbas yra pradedamas nuo problemos susijusios su vaisto(ų) vartojimo identifikavimo. Identifikavęs esamą ar potencialią problemą vaistininkas gali pasiūlyti farmacinės rūpybos paslaugas pacientui. Identifikavus problemą ir pasiūlius farmacinės rūpybos paslaugą pacientui, jie sutaria bendromis jėgomis siekti geriausio rezultato paciento sveikatos būklei. Bendradarbiaujant su pacientą gydančiu gydytoju yra nustatomas tikslas, kurio bendromis pastangomis yra siekiama, sukuriamas individualus planas, kaip tikslo bus siekiama. Pacientas pradeda gydytis pagal nustatytą planą, o vaistininkas nuolatos prižiūri procesą, aprūpina pacientą visomis reikiamomis priemonėmis, tame tarpe ir vaistais. Sutartu metu pacientas lankosi vaistinėje, gauna individualias konsultacijas, įvertinami jo sveikatos būklės pokyčiai ir vertinama, kaip sekasi siekti užsibrėžtų tikslų. Jei kažkas negerai ar sukurtas planas neduoda pageidaujamų rezultatų, planas kartu su gydytoju peržiūrimas, keičiamas ir gydymas tęsiamas toliau.
 
Farmacinė rūpyba ES šalyse
Farmacinė rūpyba įgyvendinta daugumoje ES šalių senbuvių diegiant įvairias farmacinės rūpybos paslaugas, iš kurių geriausiai apibrėžta ir reglamentuota –paciento vartojamų vaistų peržiūra ir lėtinėmis ligomis sergančių pacientų priežiūra, t.y. diabeto, hipertenzijos, astmos ir kitų ligų gydymo priežiūra sudarant individualų paciento gydytojo paskirto gydymo priežiūros planą ir teikiant pagalbą jo laikantis. Vaistinėje yra galimybė atlikti tam tikrus matavimus, tokius kaip gliukozės, cholesterolio kiekio kraujyje nustatymas kas leidžia vaistininkui stebėti farmacinės rūpybos plano efektyvumą. Vaistininkas peržiūri ir visus paciento vartojamus vaistus. Tokios paslaugos teikiamos pacientams esantiems šalyje nustatytose rizikos grupėse pvz., vartojantiems keturis ir daugiau lėtinių lygų gydymui skirtų vaistų, žmonėms, vyresniems nei 65 metai, tam tikromis lėtinėmis ligomis sergantiems, privalomai bent kartą per metus. ES šalyse vaistininkai taip pat aktyviai dalyvauja prevencinėse visuomenės sveikatos programose.

 
Komentaras
SAM Farmacijos departamento direktorė Gita Krukienė:

- Vaistinėms pradėjus teikti farmacinės rūpybos paslaugas pacientai vartotų vaistus racionaliau. Ypač tai pajustų pagyvenę, lėtinėmis ligomis sergantys pacientai, kurie vartoja daug įvairių vaistų. Mūsų vaistininkai yra aukštos kvalifikacijos specialistai, turintys pakankamai farmakologinių žinių apie terapinį vaistų poveikį bei farmakologines savybes. Tačiau farmacinė rūpyba - tai platesnio pobūdžio vaistininko veikla, reikia parengti specialias papildomas farmacinės rūpybos mokymų programas. Ir tik tie, kurie baigs jas, turės teisę vykdyti farmacines rūpybos paslaugas.
Labai svarbu farmacijos rūpybos elementas - glaudus vaistininko bendradarbiavimas su gydytoju. Galbūt vertėtų perimti Nyderlandų patirtį ir nustatyti prievolę vaistininkams ir šeimos gydytojams jungtis į teritorines grupeles, kurios turėtų periodiškai rinktis ir aptarti įvairias bendras su vaistais susijusias problemas. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris