Elektroninis receptas – galvos skausmas mažmenininkams

Gintarė Kaminskienė
2015-09-28
Naujoji Farmacijos įstatymo redakcija numato elektroninio recepto sistemos įvedimą nuo lapkričio pradžios. Deja, panašu, kad pacientai, užsukę į mažesnes vaistines, juo pasinaudoti nuo minėtos datos negalės, nes mažmenininkai pasirašinėti sutarčių dėl sistemos įdiegimo neskuba. Kodėl? Sakoma, kad tai atsieis nemažus pinigus, o aiškumo dėl finansavimo ir net dėl techninių klausimų iki šiol nėra. Galbūt esama ir prielaidų manyti, kad tokia skuba „kvepia“ didžiųjų vaistinių tinklų protegavimu.
Elektroninis receptas – galvos skausmas mažmenininkams
Popierinis receptas nuo lapkričio pradžios turėtų pamažu trauktis užmarštin.

Didesnė klientų dalis – tinklams?

Seimui pateikta nauja Farmacijos įstatymo redakcija. Įteisinus šį projektą ir įsigaliojus įstatymui, bus galima išrašyti receptus elektroninėmis priemonėmis. „Realiai visa sveikatos elektroninė sistema turėtų pradėti veikti nuo lapkričio 12 dienos. Šiuo metu jau yra pasirašytos sutartys su visais keturiais mūsų vaistinių didžiausiais tinklais dėl receptų elektroniniu būdu teikimo. Yra likusios dar kai kurios privačios nedidelės vaistinės, kurios nepriklauso tinklams“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Paklausta, ar bus užtikrinta, kad pacientai bet kurioje vaistinėje galės pasinaudoti elektroniniu receptu, ministrė teigė to užtikrinti negalinti. „Kai kurios mažos vaistinė dar nepasirašė sutarčių. Tai yra privačios, mažos, tie vadinamieji, kaip anksčiau buvo, filialai. Aš nesu įsitikinusi, ar pacientas, nuėjęs į tokią mažą vaistinę, galės elektroniniu būdu, tai yra be savo popierinio recepto, pasakyti, duokite man tokį ar tokį vaistą. Visos didžiosios pasirašė sutartis, prisijungė, pasirengusios – tiek „Gintarinė vaistinė“, „Benu vaistinė“, „Camelia“, „Eurovaistinė“. Tai sudaro per septyniasdešimt procentų mūsų vaistinių tinklo. Ir kai kurios mažosios pasirašė. Iš tikrųjų paprastas žmogus galės nueiti į bet kokią vaistinę, ir vaistnininkas elektroninėje erdvėje atsidaręs ras jo receptą ir parduos vaistus. Tai yra dar vienas būdas ir siekiamybė skaidrinti vaistų pardavimo procesą.
Pas mus nėra nustatytas konkretus terminas, iki kada visiškai visi prisijungs, nes tai priklauso nuo lėšų. Kaip tik dabar yra formuojamas biudžetas. Kad pagreitintume procesą, mums reikėtų daugiau lėšų, negu šiuo metu yra numatyta. Todėl neįvardijome konkretaus pereinamojo laikotarpio, kad paskui nebūtų taip, jog nevykdome įsipareigojimų“, – kalbėjo ministrė.
Tačiau kyla klausimas, ar sąlygų sudarymas, kai elektroniniu receptu kurį laiką pasinaudoti bus galima tik didžiuosiuose vaistinių tinkluose, užtikrina vienodas sąlygas konkurencinėje kovoje?
 
Aišku, kad niekas neaišku

Vienos mažųjų vaistinių UAB „Universiteto vaistinės“ vadovė Rima Losinskaja „Lietuvos sveikatai“ teigė, kad siekį pereiti prie elektroninės sistemos ji palaiko. Tačiau sutarties dėl jos diegimo dar nepasirašė, ir toks žingsnis, anot jos, yra gerai apgalvotas.

„Manau, kad tokia prielaida (didžiųjų vaistinių tinklų protegavimui – aut. past.) gali būti. Investicijos, kurios reikalingos tokiam projektui turės būti paimtas iš „savos kišenės“. Tai – faktas.
Dar labiau gąsdina tai, kad mus aptarnaujanti įmonė apie elektroninio recepto įdiegimą nieko nesupranta ir šiame procese nedalyvauja. Rimtesnių darbų šiuo klausimu nesame įvykdę ir sutarties dar nepasirašėme. Suprantame, kad tai padaryti turėsime, visi turės, nes nenorės tapti tik maisto papildais prekiaujančiomis parafarmacijos įmonėmis. Tačiau mūsų noras nebūti pirmiems – apgalvotas. Pasirašius viską reikės labai greitai ir vykdyti, o aiškumo nėra.
Lankiausi elektroninio recepto pristatyme, bet man kilo labai daug klausimų. Esu vaistininkė, o ne aukštųjų technologijų specialistė, todėl nelabai suvokiu, ar mūsų vaistininkai sugebės taip staiga viską įvykdyti. Juk ir šiuo metu kas šeštas receptas stringa. Pavyzdžiui, receptas dar negalioja, nes nėra įvestas į sistemą, o pacientas jau atvyko įsigyti vaistų. Ką jau kalbėti, kad gali būti prastas interneto ryšys. Perėjus į elektroninio recepto sistemą, ar turima įranga „patemps“ atsakyti taip pat negaliu. Dėl to kyla abejonių. Mane ypač gąsdina techninė dalis. Suprantu, kad didieji tinklai turi didelę IT specialistų komandą, kurie viską sutvarkys. Tačiau šiandien nesu tikra, kad mums nereikės pirkti naujų kasos aparatų ar kokių nors kitų priedų, ir sunku vertinti, ar mūsų patirtos išlaidos šiuo atveju paspartins ir palengvins darbą“, – abejonėmis pasidalijo R.Losinskaja.
 
Komentaras
Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Lina Ganatauskienė: 
- Elektroniniai receptai – tokia naujovė, kuri turėjo būti įdiegta seniai. Kodėl tai buvo vilkinama – kitas klausimas. Esant Europos Sąjungoje, sveikatos priežiūros įstaigų ir vaistinių sujungimas viena elektronine sistema, farmacinės rūpybos diegimas – būtinybė. Nuo to tik geriau pacientui. Kaip profesinės sąjungos atstovė nenorėčiau vertinti rinkos niuansų. Jeigu mažosios vaistinės išsilaikė iki dabar, išsilaikys ir toliau. Elektroninio recepto sistema, be to, būtų kur kas patogesnė vaistinių darbuotojams, nes gydytojų raštas būna neįskaitomas.
Kalbant apskritai apie naująją Farmacijos įstatymo redakciją, jau devynerius metus apie tai yra diskutuojama. Reikia pastebėti, kad mūsų šalis neturi modelio. Sunku vertinti, kai lieka neaišku, kokia linkme einame, kas turi dirbti vaistinės kolektyve ir už ką turi atsakyti. Farmacijos sektoriuje stinga aiškios valstybės pozicijos. Mano nuomone, parengtas įstatymas turėtų numatyti gaires bent dešimtmečiui, o pas mus vėl ir vėl rengiamos naujos pataisos.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris