3,93 euro - priemokų „lubos“ vaistams

Evelina Machova
2017-09-21
Savaitę Sveikatos apsaugos ministerija pradėjo džiugia žinia pacientams. Mat parengtas Vyriausybės nutarimo projektas, kuriame numatyta, kad priemokos už vaistus negalės būti didesnės nei 3,93 euro. Ministerija farmacininkams įves vadinamąsias „lubas“. Jei priemokos šiuo metu yra mažesnės, jos tokios ir liks, mat ši taisyklė galios tik brangininkams. „Šios „lubos“ būtų taikomos bet kuriam kompensuojamajam vaistui, nesvarbu ar jis generinis ar originalus, jei juos valstybė kompensuoja šimtu procentų“, - teigė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Vaistų gamintojams kyla klausimas, kodėl pasirinkta būtent tokia suma?
3,93 euro - priemokų „lubos“ vaistams
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovei tvirtina, jog vaistų priemokų „lubos“ būtų didelis laimėjimas, nes neretai pacientai už tam tikrus vaistus primoka kur kas daugiau. Kai kuriais atvejais - net kelias dešimtis kartų.

Pacientai kainų skaičiavimo įkaitai
Pasak A.Verygos, priemokų „lubos“ – viena priemonių vaistų kainoms mažinti. Tą daryti mūsų šaliai ne kartą rekomendavo Europos Komisija, nes Lietuvoje, palyginti su kitomis šalimis, jos per didelės ir ne kiekvienam pacientui įkandamos. Be to, ir Konkurencijos tarybos atlikto tyrimo išvadose aiškiai teigiama, jog reikia skatinti konkurenciją farmacijos rinkoje. Ministro įsitikinimu, „lubos“ būtų didelis laimėjimas, nes neretai pacientai už tam tikrus vaistus primoka kur kas daugiau. Kai kuriais atvejais - net kelias dešimtis kartų.
 
Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė tvirtino, kad keičiantis kainynams „pacientai tapdavo kainų skaičiavimo tvarkos įkaitai“, nes vaistų gamintojai galėdavo nustatyti kokias nori kainas. Pasak jos, „lubos“ nustatytos išvedus vidutinę praėjusių metų visų kompensuojamųjų vaistų kainą ir siekia 20 proc. šio vidurkio. L.S. primena, kad nuo liepos pirmosios Kompensuojamųjų vaistų kainynas šalyje tvirtinamas keturis kartus per metus, o ne kartą kaip buvo iki tol.


Kainos mažėjo ar didėjo?
A.Veryga teigė, kad gegužę pagal Vyriausybės patvirtintą tvarką daugelio kompensuojamųjų vaistų kainos nuo liepos jau sumažėjo, o spalį įsigaliosiantis naujasis Kompensuojamųjų vaistų kainynas, anot jo, padės sutaupyti dar apie 2 mln. eurų.
Vaistų gamintojų asociacijos valdybos pirmininkas Darius Sinkevičius abejoja, ar ministerijos taikoma formulė nustatant priemokų lubas yra teisinga.
 

„Kodėl 3,93 eurai? Ar tikrai teisinga skaičiuoti remiantis praėjusių metų išlaidomis? Juk yra bendra infliacija, brangsta ir visi kiti produktai. Maksimali priemoka, mano nuomone, turėtų būti nustatoma kitais būdais“, - teigė Vaistų gamintojų asociacijos valdybos pirmininkas Darius Sinkevičius.

 
Pasak valdybos pirmininko, nuo pateikus naująjį Kompensuojamųjų vaistų kainyną, dalyje vaistų grupių sumažėjo gamintojų konkurencija, tad padidėjo ir vaistų kainos, be to, esą nepasiekta planuotų rezultatų sutaupyti apie 20 mln. eurų pacientų priemokų ir valstybės kompensacijų.
„Prieš išleidžiant kainyną žadėta, kad per metus bus sutaupyta dvidešimt milijonų eurų. Pagal ministerijos paskelbtus duomenis, per mėnesį sutaupyti penki šimtai tūkstančių, taigi per metus susidarys šeši milijonai eurų. Akivaizdu, kad tiek priemokų, kiek žadėta, nesutaupoma“, - sakė jis.
Savo ruožtu Sveikatos apsaugos ministerija teigia, jog lūkesčiai pasiteisino, o tikslius rezultatus žada įvardinti jau spalį, kai nuo įsigaliojusios naujos tvarkos bus praėję trys mėnesiai.

Taupys ir investuos į naujus vaistus

Žadama, kad bus mažinamos ir vaistų kompensuojamosios kainos, t. y. keičiama tvarka, kaip nustatomos kainos monopolininko gaminamiems vaistams. Bus imamos kiekvieno bendrinio pavadinimo vaisto kainos trijose šalyse ir išvedamas vidurkis. Pasak K.Garuolienės, taip pat siūloma, jog vaistų, kuriuos gamina du gamintojai, bazinė kaina būtų nustatoma pagal to vaisto, kuris faktiškai tiekiamas Lietuvos rinkai, kainą, t.y. bus atsisakoma metodikos, kai ji buvo nustatoma atsižvelgiant į kitas šalis.
 
Tuo metu grupėse, kur to paties bendrinio pavadinimo vaistą gamina trys ir daugiau gamintojų, siūloma rengti „kainų konkursą“. „Šis pokytis leidžia ženkliai taupyti PSDF lėšas – ne tik taupyti, bet sudaryti galimybę kompensuoti pacientams naujas veikliąsias medžiagas, kurios turi ateiti į Lietuvos rinką, nes jos kompensuojamos ir kitose šalyse“, – tikino K.Garuolienė.
Pasak ministro, nekompensuojamiems receptiniams vaistams Vyriausybė siūlo nuo kitų metų sausio nustatyti 5 proc. lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą. Be to, Seime svarstomas siūlymas dėl pakuočių ne lietuvių kalba. Tai esą taip pat leistų įsigyti medikamentus pigiau didmeniniu būdu. SAM skaičiavimais, pateiktos priemonės leistų sumažinti pacientų priemokas apie 20 proc. ir sutaupyti apie 6 mln. eurų per metus.



Tarp kitko
Praėjusią savaitę Vilniuje nepriklausomi ekspertai, gydytojai, pacientų atstovai pateikė LR sveikatos apsaugos ministerijos veiklos per pastaruosius metus vertinimus. Nors, jų teigimu, nuveikta nemažai, išlieka aktualios sveikatos apsaugos sistemos opos, kurioms sprendimų kol kas nematyti.
„Pliusus ministerijai reikėtų rašyti už norą mažinti pacientų priemokas vaistams, už neseniai priimtas vaistų politikos gaires. Taip pat – už siekį įvesti lengvatinį PVM tarifą nekompensuojamiems vaistams. Tikėkimės, ministerija nepabūgs ir įgyvendins šiuos siekius, ko nesiryžo padaryti nė viena ankstesnė valdžia“, – vylėsi konferencijos organizatorė „Local American Working Group“ vadovė advokatė Rūta Pumputienė.
 
Tačiau advokatės teigimu, yra nemažai sričių, kurios bado akis. „Nors Lietuva jau daug metų yra tarp valstybių, kuriose inovatyvaus gydymo prieinamumas pacientams yra vienas blogiausių Europoje, iki šiol nėra jokių konkrečių planų ir priemonių, kokiais būdais bus didinamas tokio gydymo prieinamumas pacientams.
Iki šiol neturime ir efektyvaus biudžeto planavimo, atsižvelgiančio tiek į pacientų poreikius, tiek į situaciją rinkoje – vietoj to ir toliau planuojama gydyti pacientus taip kaip ir pernai, tai yra neturint aiškesnio vaizdo, nei kaip bus paskirstomi sutaupyti pinigai, nei ar apskritai jų reikia ir kodėl“, – vardino advokatė Rūta Pumputienė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris