Žmonių, atsidėkojančių gydytojams dovanomis ar pinigais mažėja

www.lsveikata.lt
2017-10-16
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užsakymu „Spinter tyrimų“ atliktas visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad žmonių, atsidėkojančių gydytojams dovanomis ar pinigais, lyginant su praėjusiais metais, sumažėjo 5 procentais. Tačiau smulkiosios korupcijos apraiškos pasireiškia vis dar itin dažnai, žmonėms trūksta žinių korupcijos prevencijos srityje.
Žmonių, atsidėkojančių gydytojams dovanomis ar pinigais mažėja
Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, penktadalis gydymo įstaigose apsilankiusių respondentų teigė vienaip ar kitaip neoficialiai atsiskaitę su gydytoju ar kitu medicinos darbuotoju: 13 proc. neoficialiai davė pinigų (2016 m. tokių žmonių buvo 19 proc.), 7 proc. davė kitokių dovanų (2016 m. – 5 proc.).

Ministro patarėjos Nendrės Černiauskienės teigimu, siekiant užkirsti kelią korupcijai ir formuoti nepakantumą jai, į pagalbą pasitelkiamas galingas įrankis – viešumas. „Viešinamos iniciatyvos, geri pavyzdžiai, ypač – blogi, apie kuriuos turi žinoti visuomenė. Juk sveikatos sistema išlaikoma iš mokesčių mokėtojų pinigų. Taip pat daug dėmesio skiriama korupcijos prevencijai, kurios tikslas – mokant, šviečiant ir aiškinant užkirsti kelią veiksmams, kurie neturi vykti sveikatos sistemoje“, - sako N. Černiauskienė.
 

Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, penktadalis gydymo įstaigose apsilankiusių respondentų teigė vienaip ar kitaip neoficialiai atsiskaitę su gydytoju ar kitu medicinos darbuotoju: 13 proc. neoficialiai davė pinigų (2016 m. tokių žmonių buvo 19 proc.), 7 proc. davė kitokių dovanų (2016 m. – 5 proc.) Pinigų gydytojams ar kitiems medicinos darbuotojams dažniau davė moterys, 36 m. ir vyresni respondentai bei didesnių pajamų grupių atstovai.

„Tyrimo duomenys, rodantys, kad korupcija mažėja, nuteikia optimistiškai. Matome, kad žmonės vis rečiau atsiskaito neoficialiais  mokėjimais ar dovanomis ir per metus net 5 procentais sumažėjęs kyšius duodančių žmonių skaičius iš tiesų yra puikus rodiklis. Tačiau daugeliui dar trūksta elementarių žinių, kad kyšininkavimas laikomas nusikaltimu ir gali užtraukti atsakomybę ir „padėkos-kyšio“ davėjui ir „dovanos-kyšio“ gavėjui“,– sako N.Černiauskienė.
 
Tyrimas parodė, kad ir toliau populiariausios gydytojams ar kitiems medicinos darbuotojams duodamos dovanos yra saldainiai, šokoladas. Iš 7 proc. davusiųjų gydytojams dovanas – saldainius gydytojams davė 46 proc., o kavą gydytojams siūlo 44 proc. žmonių. Taip pat gydytojams siūlomas alkoholis, gėlės, maisto produktai.
Dažniausiai neoficialiai atsiskaityta poliklinikoje su gydytoju specialistu, taip elgėsi net 38 proc. respondentų. 32 proc. respondentų nurodė neoficialiai davę pinigų ar kitokių dovanų šeimos gydytojui, 28 proc. – gydytojui nacionalinio lygmens (vienoje iš universitetinių) ligoninėje. 14 proc. neoficialiai atsiskaitė su slaugos personalu. Geriausi rodikliai regioninio ir rajoninio lygmens ligoninėse, čia kyšių duodama mažiausiai.

 
Dažniausiai neoficialiai su medicinos darbuotojais atsiskaitoma norint gauti geresnę, kokybiškesnę paslaugą, šis rodiklis per metus gerokai sumažėjo. Tačiau neramina, kad vis daugiau žmonių gydytojams duoda dovanas tiesiog norėdami nuoširdžiai atsidėkoti, šis rodiklis per metus išaugo beveik 20 proc. Trečdalis apklaustųjų duodami kyšį tikėjosi greičiau gauti paslaugą, 12 proc. respondentų taip elgtis paskatino noras gauti paslaugą apskritai, nes kitu atveju ji nebūtų suteikta. 11 proc. respondentų teigimu, gydymo įstaigos darbuotojas netiesiogiai davė suprasti, kad pageidautų neoficialios priemokos ar dovanos. 8 proc. respondentų renkasi neoficialiai atsiskaityti, kadangi, jų nuomone, visi taip daro, tai yra priimta 1 proc. teigimu, medicinos darbuotojas pareikalavo, tiesiogiai paprašė neoficialios priemokos ar dovanos.
 
SAM primena, kad už kyšio davimą ir ėmimą atsako ir pacientas, ir gydytojas. Bet kokio dydžio neleistina dovana yra laikoma kyšiu. Padėkoti gydytojui galite parašydami laišką jo vadovui, ministerijai. Dovana gydytojui (gėlės, šokoladas, kava, paveikslai ir kt.) leidžiami tik gydytojo privačiame gyvenime, jo artimų asmenų rate. Visos sveikatos paslaugos yra nemokamos, o esant priemokai ją pacientas turi sumokėti specialiame „kasos“ langelyje, gauti apmokėjimo kvitą.
Esant kyšio davimo atvejui, pacientui palikus pinigus, gydytojas privalo skambinti 112, neliesti paliktų pinigų – kas užtikrintų efektyvesnį tyrimą. Esant kyšio prievartavimo atvejui pacientų prašome raštu informuoti STT ir SAM. Jūsų anonimiškumas garantuojamas.
Visuomenės nuomonės tyrimas


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris