Žinoma šalies sportininkė: „Vietiniai dopingo tikrintojai atlaidesni nei tarptautiniai“

Bernardas Šaknys
2014-05-27
Dveji metai be varžybų, keletas prarastų medalių - tiek sportininkui, neskaitant padarinių sveikatai, kainuoja dopingo vartojimas. Žinoma, tik tuo atveju, jei jį pagauna Antidopingo agentūra. Specialistai tvirtina, kad sportininkų tikrinimai vienodai vyksta visose šalyse. Galbūt... Tuomet kodėl Lietuvos sportininkai vartoję dopingą dažniausiai pagaunami užsienyje vykstančiose varžybose?
Žinoma šalies sportininkė: „Vietiniai dopingo tikrintojai atlaidesni nei tarptautiniai“

Savi švelnesni
Žinoma šalies sportininkė, dalyvavusi ne vieneriose tarptautinėse varžybose, apie dopingą atvirai pasikalbėti sutiko su sąlyga, jei jos pavardė nebus minima. Ne todėl, kad pati siektų rezultatų nesąžiningai, bet todėl, kad jos nuomonė gali ne visiem patikti. Kad būtų paprasčiau pavadinkime ją Toma.
Paprašyta palyginti vietos ir tarptautinių antidopingo agentūrų veiksmus, Toma sako, kad skirtumų nedaug: „Kiekvienas sportininkas turi užpildyti anketas trims mėnesiams į priekį. Jose nurodo, kur jis bus ir nakvos. Pagal tai dažniausiai atvažiuoja užsieniečiai (antidopingo agentūros pareigūnai). Panašiai daro ir Lietuvių antidopingo agentūra“, – pasakoja sportininkė.
Tačiau nacionalinės agentūros, jos nuomone, visgi ne tokios priekabios: „Lietuviai gal daugiau prižiūri, kad sportininkas tvarkingai viską pildytų tarptautiniams tikrintojams. Kartais per varžybas patikrina, bet nuolat savų nemedžioja. Jų kontrolė šiek tiek švelnesnė.“ Pasak Tomos, jei mūsų šalies tikrintojai sportininko nurodytoje vietoje neranda, dar galima bandyt teisintis, kodėl buvai kitur. „Tuo tarpu tarptautinė (antidopingo agentūra – red. past.) jei nerado, praktiškai viskas“, – sako sportininkė. Pasak jos, kelis kartus nepavykus paimti mėginio iš sportininko, yra užskaitoma, kad jis vartojo draudžiamus preparatus.

Kitose šalyse dopingo mėgėjų gaudymas taip pat turi savo ypatumų. Ypač kalbant apie Rusiją ar Baltarusiją. Tiesa, pasak Tomos, čia pareigūnai priešingai, nei Lietuvoje, švelnumu nepasižymi. „Kiek iš trenerių ir per aplinkui teko girdėti, Rusija išvis neleidžia savo sportininkų į (tarptautines – red. past.) varžybas, kol jų dopingo rezultatai teigiami. Jie patys pasitikrina sportininkus, ir išleidžia tik tuos, kurie neužkliūva.Todėl būna, kad sportininkai gerai pasiruošę, bet paskutinę akimirką patiria tariamas traumas“, – teigia sportininkė.
 
Vienodi standartai
Tuo metu Lietuvos antidopingo agentūra tvirtina, kad prieš dešimt metų įsigaliojo pasaulinis antidopingo kodeksas ir tarptautiniai standartai testavimui. Nuo tada Lietuvoje sportininkai tikrinami laikantis tų pačių taisyklių kaip ir kitose šalyse. Pasak agentūros vadovės Ievos Lukošiūtės-Stanikūnienės, taip pat galioja vienodos sankcijos pažeidėjams. „Standartinė sankcija - dvejų metų diskvalifikacija. Ji gali būti sumažinta arba pailginta, remiantis papildomomis aplinkybėmis. Kai kuriose valstybėse gali būti nacionaliniai teisės aktai, sugriežtinantys atsakomybę. Tačiau jie dažniau reglamentuoja platinimą, ar skatinimą“ – sako vadovė.
Ji nesutinka su mintimi, kad sportininkai dažniau pagaunami užsienyje: „Bendrame kontekste, per metus nustatome iki 2 proc. teigiamų testų. Tiek tarptautinės, tiek kitų šalių organizacijos nustato panašų skaičių pažeidimų.“ Jos nuomone, žiniasklaida tiesiog skiria daugiau dėmesio užsienyje įkliuvusiems sportininkams: „Gal užsienyje užfiksuoti pažeidimai būna skambesni todėl, kad pakliūna garsesni sportininkai.“
I.Lukošiūtė-Stanikūnienė taip pat atkreipia dėmesį, kad dalis sportininkų treniruojasi ir varžybose dalyvauja užsienyje. „Yra tokių, kurių Lietuvoje net nebūna. Jie atstovauja užsienio klubams, kartais yra mūsų olimpinių rinktinių nariai, kartais ne. Sudalyvavo tarptautinėse varžybose, tarptautinė federacija patikrino ir yra“, – aiškina agentūros vadovė.
 
Kalti treneriai?

Įkliuvę dopingo vartotojai kartais teisinasi tai darę ne specialiai – kai kurios sporte draudžiamos medžiagos naudojamos vaistuose.
Tačiau Kūno kultūros ir sporto departamento vadovas Klemensas Rimšelis sako, kad jam tokios kalbos atrodo juokingai: „Sportininkas privalo deklaruoti, kokiomis ligomis serga, kokius vaistus vartoja, jeigu net netyčia nusipirko tabletę, jis turi informuoti. Kai man pradeda aiškinti, kad turbūt į sriubą kitas sportininkas įdėjo, tiesiog juoką kelia“, – teigia K.Rimšelis.
Lietuvos sporto universiteto docentas Ramutis Kairaitis sako, kad profesionaliame sporte dėl dopingo dažniausiai kalti ir treneriai: „Be trenerio sportininkas, ypač didesnio meistriškumo, tikrai nieko negali. Sportininkui vienam eksperimentuoti nėra gerai. Mityba, papildai yra aptariama ne tik su treneriu, bet ir gydytoju. Todėl (draudžiamos medžiagos - red. past.) greičiausiai vartojamos ten, kur yra šiek tiek netvarkos sporto sistemoje“ – mano profesorius.
R.Kairaičio teigimu, nors kilus dopingo skandalui, trenerio kaltė būna akivaizdi, įrodyti to praktiškai neįmanoma. „Bet pats treneris sulaukia netiesioginių sankcijų. Jis netenka uždarbio, garbės. Apskritai apie dopingą, steroidus kalbėti geroje draugijoje nepriimtina. Treneris netenka gero vardo ne dvejiems metams kaip sportininkas, bet visam gyvenimui“, - sako docentas.

 
Kaip atrodo tikrinimo procedūra:
Kiekvienas sportininkas nuolat pildo specialią anketą, kurioje nurodo, kada ir kur jį galės rasti antidopingo agentūros pareigūnai. Agentūra pagal patvirtintus tarptautinius kriterijus sudaro testuojamų sportininkų sąrašą. Dalis sportininkų parenkama atsitiktinai. Be išankstinio perspėjimo, antidopingo pareigūnai atvyksta į nurodytą varžybų, treniruočių arba gyvenamąją vietą. Tuomet paimamas A ir B mėginys. Abu mėginiai siunčiami į laboratoriją, kuri nežino, iš ko jis buvo paimtas. Jeigu A mėginyje aptinkama draudžiamų medžiagų, antidopingo agentūra informuoja apie tai sporto federaciją. Tuomet sportininkas gali pareikalauti B mėginio tyrimo, kuriame jis gali dalyvauti ir pats. Jei to atsisakoma, arba B mėginyje taip pat randama dopingo, federacija sudaro komisiją, kuri sprendžia dėl sankcijų sportininkui.
 
Tarp kitko:
Praėjusiais metais dėl dopingo vartojimo įkliuvo du Lietuvos sportininkai. Draudžiamų preparatų aptikta krepšininko Žydrūno Kelio ir biatlonininko Karolio Zlatkausko organizme.
Pasak Lietuvos antidopingo agentūros, pasaulyje daugiausiai mėginių paimama iš masiškesnių sporto šakų atstovų: futbolininkų, dviratininkų, lengvaatlečių ir plaukikų. Lietuvoje orientuojamasi į strategines sporto šakas ir olimpinę rinktinę.
Tarptautinės plaukimo federacijos Antidopingo komisija prieš savaitę paskelbė savo verdiktą dėl Rusijos plaukikės Julijos Jefimovos (22). Sportininkė diskvalifikuota 16 mėnesių, iš jos atimta dalis apdovanojimų. Sportininkė pernai JAV įkliuvo dėl draudžiamų preparatų vartojimo.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris