Vyriausybės spjūvis visuomenei į veidą

Evelina Machova
2016-07-18
Prieš pusmetį seimūnai kaip susitarę kalbėjo, jog reikia imtis griežtų priemonių kovojant su alkoholizmu šalyje. Ne vienas pasisakė už draudimus, prieinamumo apribojimus, nes situacija apgailėtina – girti tėvai į šulinį mėto vaikus, mėnesius blaivios dienos nematantys vyriškiai peiliu subado kaimo bobutes. Tačiau likus porai mėnesių iki rinkimų valdžios atstovai ėmė ir persigalvojo. Vyriausybė nusprendė nepritarti Tėvynės sąjungos ir krikščionių demokratų frakcijos parengtiems įstatymų projektams, kurie sugriežtintų apribojimus prekybai alkoholiu bei mažintų alkoholio prieinamumą.
Vyriausybės spjūvis visuomenei į veidą
Medikai, gydantys priklausomus nuo alkoholio žmones, teigia, kad kasdien septyni šimtai tūkstančių vyrų yra girti. Todėl būtina imtis griežtesnių alkoholio prieinamumo priemonių, nes nieko nedarant šalis degraduos.

Trumpalaikis ryžtas

Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės vadovas dr. Valentinas Mačiulis ne kartą akcentavo, jog pagal girtuokliavimą pasiekėme dugną.
Kita stotelė – degradacija. Prieš kelis mėnesius medikas teigė, jog tiki, kad pagaliau politikų ausis pasiekė jų ne vienerius metus kalbėta malda apie kovą su alkoholizmu, jog laukti nėra kada. Tačiau panašu, kad, kaip dažnai ir nutinka, politikų ryžtas buvo tik skambios kalbos, kurios, deja, problemos nesprendžia. 
Statistika gi tokia: maždaug 150 tūkst. šalies gyventojų reikia gydyti nuo alkoholizmo. Daugiau nei 700 tūkst. šalies gyventojų girtuokliauja ir juos anksčiau ar vėliau teks gydyti nuo priklausomybės alkoholiui.

Tuo tarpu Vyriausybė, remdamasi daugiausia Ūkio ministerijos išvadomis, nepritarė siūlymams dėl specializuotų parduotuvių steigimo. Argumentas - verslo subjektai, užsiimantys mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais, turėtų arba papildomai investuoti, arba nutraukti teisėtą veiklą. Tokiu būdu įstatymo projekto rengėjai vienam svarbiam visuomenės interesui, visuomenės sveikatai, suteiktų prioritetą prieš kitą - verslo sąlygų tinkamą sudarymą. Taip pat įžvelgė ir kitą rimtą problemą, kad prekyba alkoholiu specializuotose parduotuvėse sudarytų palankesnes sąlygas neteisėtai prekybai alkoholiniais gėrimais, o kaimo gyventojai neturėtų galimybės legaliai įsigyti alkoholinių gėrimų, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija didesnė nei 15 proc.



Mokslininkų nesąmonės

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovė Inga Juozapavičienė ne kartą pabrėžė, jog visi klausimai susiję su alkoholizmo mažinimu turi būti sprendžiami kompleksiškai. „Alkoholio kontrolės įstatymas yra vienas dažniausiai keičiamų tiek numatant draudimus, tiek ir liberalesnius sprendimus. Norint gauti rezultatus politika šioje srityje turi būti nuosekli, kryptinga, tiksliai žinant, kuriame taške esame ir ko norime pasiekti. Pavyzdžiui, mažinant prieinamumą, kartu turi eiti prevencinės priemonės, taip pat ir atitinkamos gydymo paslaugos“, - prieš pusmetį duodama interviu „Lietuvos sveikatai“ sakė I. Juozapavičičnė.
Departamento atliktoje analizėje teigiama, kad alkoholinių gėrimų prekybos laiko griežtinimas yra viena iš efektyviausių alkoholinių gėrimų prieinamumo mažinimo priemonių. Be to, Departamento duomenimis, kuo vyresnis alkoholio įsigijimo amžius numatytas įstatymuose, tuo vėliau jaunuoliai pradeda vartoti alkoholinius gėrimus. Tačiau Vyriausybės sprendimas dėl laiko trumpinimo visai priešingas mokslininkų bei specialistų siūlomam. Kodėl? Ūkio ministerijos pateiktuose argumentuose teigiama, jog laiko trumpinimas kovojant su alkoholio pardavimu yra neefektyvus.

Nors Pasaulio sveikatos organizacija tyrimais įrodė, kad alkoholio vartojimą sumažinti gali aukšta alkoholio kaina, reklamos ribojimas ir alkoholio prieinamumo mažinimas. PSO taip pat pabrėžia, kad labiausiai mokslu pagrįstos ir ekonomiškai efektyvios alkoholio kontrolės priemonės – visapusis alkoholinių gėrimų reklamos draudimas. Tačiau valdantieji nepritaria siūlymui mažinti, o ilgainiui ir uždrausti alkoholio reklamą radijuje bei televizijoje.
 
P.S.
Vyriausybė paneigia ir dalies lėšų iš akcizo už parduotus alkoholinius gėrimus nukreipimo į specialųjį Visuomenės sveikatos stiprinimo fondą, nes neva jame nenustatytas lėšų trūkumas!.. Ar alkoholio vartojimo bare nėra ką veikti? Priešingai – čia dar nearti dirvonai, ir tai didele dalimi lemia lėšų trūkumas, teigiama opozicijos išplatintame pranešime.


Komentarai

Sveikatos apsaugos ministras, socialdemokratas Juras Požela:


- Laikausi nuomonės, kad alkoholio vartojimą ribojančios priemonės turi būti griežtesnės. Kaip sveikatos apsaugos ministras pritariau siūlymams dėl griežtesnio alkoholio pardavimo laiko ribojimo, amžiaus ribos didinimo nuo kada galima įsigyti alkoholinius gėrimus, išorinės reklamos bei prekybos alkoholiniais gėrimais nuotoliniu būdu draudimo. Alkoholio vartojimas lieka labai didele problema, tad per anksti prarandame daugybę gyvybių, patiriamas smurtas, kenčia vaikai. Turime vienyti visų: NVO, atskirų valstybinių žinybų, pramonės pajėgas siekiant atsakingesnio alkoholio vartojimo.


Seimo narys, konservatorius Andrius Kubilius:

- Vyriausybės sprendimas nepritarti parengtiems įstatymų projektams, kurie sugriežtintų apribojimus prekybai alkoholiu, mažintų alkoholio prieinamumą, siekiant kovoti su šia epidemija Lietuvoje. Akibrokštas ne tik mums, tokių įstatymų rengėjams, bet ir visuomeninėms organizacijoms, specialistams, kovojantiems su šia problema, ir galų gale – visiems, kurie patys kenčia arba kankina aplinkinius nuo alkoholizmo sukeliamų pasekmių sveikatai, psichozių.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas savo išvadoje pritaria visiems Seimo TS-LKD frakcijos pasiūlymams, nors Vyriausybei, besiremiančiai Ūkio ministerijos argumentais, ne paslaptis, nulemtais alkoholio gamybos ir prekybos įmonių, svarbesni ir labiau įtikinami atrodo pastarieji. Tenka tik apgailestauti, kad Vyriausybė per ketverius metus nieko nėra nuveikusi alkoholizmo prevencijos ir alkoholio vartojimo mažinimo srityje, o geras iniciatyvas, kylančias iš opozicijos, stabdo. Po tokių Vyriausybės argumentų galima daryti vienareikšmes išvadas, kad pataikaujama alkoholio gamintojams ir prekybininkams, o prasigėrusia tauta, kaip sovietmečiu, manipuliuoti lengviau.


Valstiečių ir žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis:


- Aš nieko kito iš šitos valdžios ir nesitikėjau. Žmonės gyvena savame pasaulyje ir nesuvokia, kad 48 proc. vyrų ir 18 proc. moterų turi priklausomybę nuo alkoholio. Mūsų iniciatyvų ir parašų rinkimo tikslas buvo paklausti, ar ši valdžia kažkam pasiruošusi. Teko iš socialdemokratų girdėti pareiškimus, kad ši problema jiems svarbi. Tačiau visus jų sprendimus laikau pašaipa. Pasityčiojimas yra nuspręsti tikrinti dokumentus visų žmonių, kurie perka alkoholį, kai dar nėra priimtas įstatymas dėl specializuotų parduotuvių. Ši priemonė veikia tik tokiose parduotuvėse. Žmogus kaimo parduotuvėje perka alkoholį pas savo kaimynę daugybę metų ir ji ims prašyti jo dokumento – tai nelogiška. Dabartiniai aštuoniolikmečiai moksleiviai Lietuvoje legaliai perka alkoholį ne tik sau, bet ir nepilnamečiams draugams. Jeigu esame atsakingi tėvai, turime suprasti, kad kuo vėliau vaikai pradeda vartoti alkoholį, tuo mažesnė tikimybė, kad jie taps alkoholikai. Vyriausybės pateiktos išvados yra įrodymas, jog ji alkoholizmu susirūpino tik dėl artėjančių rinkimų, bet iš tikrųjų to nelaiko problema. Jei vyriausybė turėjo tikslą spjauti į veidą man, prof. Aurelijui Verygai, bei 60 tūkst. visuomenės narių, kurie pasirašė už blaivią iniciatyvą, galima teigti, jog jiems tai puikiai pavyko.


Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas:

- Liberalų frakcijoje kalbėjome, kad reikia pritarti visam alkoholio prieinamumo mažinimo paketui, o paskui lesioti – vienus dalykus pagerinti, kitus – išbraukti.
Dabartinį sprendimą vertinu blogai. Tai reiškia, kad ir toliau bus tokių pavienių siūlymų dėl akoholio prieinamumo mažinimo kaišiojimas. Kai kurie Seimo nariai mėgsta piktnaudžiauti vienetinių iniciatyvų iškišimu, pavyzdžiui, tai nuo aštuntos iki dešimtos, tai nuo dešimtos iki septintos sutrumpinti pardavimo laiką, tai amžiaus ribas nustatyti. Tokie pavieniai dalykai nieko nesprendžia.
Man buvo nepriimtinas visiškas reklamos draudimas. Negali būti taip, jog geram produktui, pripažinkime, kad alkoholis yra blogas dalykas, bet tarp blogų dalykų galima atrasti ir gerų, visiškai uždraudžiama reklama. Tarkime, labai geras produktas ir „kaukolinis pilstukas“ pastatoma į tą patį lygį. Tai aš būčiau pasisakęs prieš reklamos draudimą. Nepaisant to, mano pozicija buvo palaikyti visą paketą.


Seimo narė, „darbietė“ Vilija Filipovičienė:

- Norint tinkamai įvertinti šį Vyriausybės sprendimą, reikėtų atidžiai pasižiūrėti, kokius argumentus, siūlymus ji pati teikia, kaip mažinti alkoholio suvartojimo kiekius. Šiuo metu nesu su jais nuosekliai susipažinusi, tad negaliu išsamiai komentuoti. Bet šiaip palaikau tai, kad amžiaus riba alkoholiui įsigyti būtų keliama ir juo būtų prekiaujama specializuotose parduotuvėse. Ar apskritai netrūksta nuoseklumo kovojant su šia problema? Nemanau. Sveikatos reikalų komitete teikiama daug siūlymų, kurie padėtų riboti alkoholio prekybą ir vartojimą, daugumai jų pritariama.

Tarp kitko:

Teismo medicinos gydytojo Alvydo Benošiaus duomenimis, vienam gyventojui tenka 16,8 litro gryno alkoholio, įskaičiuojant ir namudinį vyną ar kur kas stipresnius gėrimus. Taigi, skaičiuojant statistiškai, vienam šalies gyventojui, įskaičiuojant ir vaikus, tenka 200 mililitrų alkoholio kasdien. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nekenksminga alkoholio norma suaugusiam žmogui turėtų būti 60 mililitrų per dieną... Vadinasi, mes ją viršijame tris kartus, įskaičiuojant ir vaikus. Juos atmetus, lietuvaičiai normą viršija ir visus penkis kartus.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris