Vyriausybė žada spręsti vienas didžiausių sveikatos apsaugos problemų: pacientai to laukė ilgai

Žiedūnė Juškytė, Delfi
2018-04-16
Eilės pas šeimos gydytojus sumažės perpus, o siekiant gauti specializuotas paslaugas, eilės sutrumpės 10 dienų. Medikai nustos emigruoti, gerės paslaugų kokybė, o ilgalaikės slaugos plėtra sumažins artimųjų slaugos poreikį. Kad tai Lietuvoje įvyks artimiausiu metu, žada Vyriausybė.
Pirmadienį pristatyti šešių struktūrinių reformų planai švietimo, sveikatos, mokesčių, inovacijų, šešėlinės ekonomikos mažinimo ir pensijų srityse.
Reformas pristatė Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis ir ministrai, atsakingi už šių reformų parengimą bei įgyvendinimą. Reformos investicijos į sveikatą 2019 m. sieks 126 mln. eurų.
Vyriausybė žada spręsti vienas didžiausių sveikatos apsaugos problemų: pacientai to laukė ilgai
„Šeimos gydytojai turėtų spręsti apie 80 proc. pacientų sveikatos problemų. Tam, kad šeimos gydytojai būtų įgalūs tai daryti, turėtų tam laiko, turėsime atsižvelgti į specialistų skaičiaus planavimą, administracinės naštos mažinimą, kad šeimos gydytojai būtų užsiėmę savo darbais, o ne formų pildymu. Į reformą įeina ir apribojimų mažinimas: kad šeimos gydytojas būtų labiau įgalintas spręsti problemas pats“, – sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Vyriausybė žada, kad:
  • sumažės laukimo eilėse pas šeimos gydytojus laikas perpus:
  • nuo 15 iki 17 dienų (šeimos gydytojo komandų didinimas;
  • mobilių paslaugų plėtra);
  • eilės siekiant gauti specializuotas paslaugas trumpės ketvirtadaliu: nuo 40 iki 30 dienų (telemedicinos plėtra;
  • pacientų registravimosi pokyčiai);
  • medikai liks dirbti Lietuvoje, gerės paslaugų kokybė (medikams atlyginimai padidės vidutiniškai 20 proc.;
  • kokybės užtikrinimas peržiūrint sveikatos priežiūros įstaigų modelį; prevencija, reagavimas į ūmius atvejus);
  • ilgalaikės slaugos plėtra sumažins artimųjų slaugos poreikį, tai sudarys sąlygas jiems daugiau dirbti (plėtojamos ambulatorinės, stacionarinės ir mobilios slaugos paslaugos).
 
„Šeimos gydytojai turėtų spręsti apie 80 proc. pacientų sveikatos problemų. Tam, kad šeimos gydytojai būtų įgalūs tai daryti, turėtų tam laiko, turėsime atsižvelgti į specialistų skaičiaus planavimą, administracinės naštos mažinimą, kad šeimos gydytojai būtų užsiėmę savo darbais, o ne formų pildymu. Į reformą įeina ir apribojimų mažinimas: kad šeimos gydytojas būtų labiau įgalintas spręsti problemas pats, – sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. – Įkainių peržiūrėjimas. Senstančiai visuomenei indeksuojami įkainiai, susiję su vyresne visuomenės dalimi – 65 metų amžiaus ir vyresniais. Taip pat atsisakymas šeimos gydytojų nebūdingų paslaugų, tokių, kaip nedarbingumo pažymėjimų išdavimas ir kt.“
 
Kaip sakė ministras, bus siekiama užtikrinti paslaugų tinklo tvarumą, siekiant pagerinti kokybę. Bus siekiama praplėsti greitosios medicinos pagalbos pajėgas, kad ūmios ligos atveju žmonės greičiau pasiektų specializuotas įstaigas. „Kalbant apie medikų atlyginimus, šiemet bus labai dideli pasikeitimai, jau suplanuoti, numatyti ir paskirti pinigai. Medikų atlyginimai vidutiniškai didės 20 proc., – sakė A.Veryga. Tam prireiks 100 mln. eurų.
 

Pasak ministro, bus siekiama visuomenės sveikatos specialisto specialybę padaryti patrauklią, kad šių profesionalų darbu, ypač regionuose, būtų gerinama Lietuvos gyventojų sveikata – mityba taptų sveikesne, padidėtų fizinis aktyvumas. „Bendradarbiaujant su kitomis institucijomis, ypač Švietimo ir mokslo ministerija, bus siekiama pagerinti vaikų mitybą, skatinti fizinį aktyvumą, kad mūsų gyventojai kiek galima ilgiau būtų sveiki“, – sakė ministras. Taip pat bus toliau siekiama mažinti gyventojų išlaidas medicinos srityje, vykdant vaistų kainų pokyčius ir kt.
 
Pagrindinė problematika 
Vyriausybė išskiria pagrindines šias problemas: mirtingumo rodikliai Lietuvoje 1,4 karto didesni už ES vidurkį; mirčių, kurių buvo galima išvengti po kreipimosi į gydymo įstaigą, skaičius Lietuvoje antras didžiausias ES po Latvijos; tikėtina gyvenimo trukmė Lietuvoje (74,7 metų) daugiau kaip 5 metais mažesnė už ES vidurkį (80,9 metų); mirčių, kurių buvo galima išvengti dėl geresnės prevencijos ir sveikos gyvensenos, skaičius yra didžiausias ES; dešimtadalis gyventojų iš viso atideda sveikatos priežiūros paslaugas dėl ilgų eilių; neišvystyta ilgalaikė slauga sukuria didelių nepatogumų gyventojams.
 
„Šiandien (pirmadienį – DELFI) mes pradedame viešą konsultaciją, pristatėme šitas reformas valdančiajai daugumai, visuomenei, laukiame diskusijų, pastabų. Tai yra Vyriausybės sprendimai, kurie bus įgyvendinami Seime priimant atitinkamus įstatymus“, – konferencijoje sakė ministras pirmininkas S.Skvernelis.
 
Ko bus imtasi? 
Sveikatos apsaugos srities reforma, apimanti šeimos gydytojo komandų didinimą ir mobilių paslaugų plėtrą, sumažins laukimo eilėse pas šeimos gydytojus laiką perpus – nuo 15 iki 7 dienų ir tai pajus 0,5 mln. gyventojų. Vystant telemediciną ir tobulinant pacientų registravimo tvarką, eilės siekiant gauti specializuotas paslaugas trumpės ketvirtadaliu – nuo 40 ir 30 dienų ir tai pajus 250 tūkst. gyventojų.
 
Pagerės viešųjų sveikatos priežiūros paslaugų kokybė. Kokybė bus užtikrinta peržiūrint sveikatos priežiūros įstaigų modelį. Medikams atlyginimai padidės vidutiniškai 20 proc., pradedant nuo 2018 m. pirmo pusmečio. Prioritetą numatoma teikti mažiausiai uždirbantiesiems. Gydytojo etato atlyginimo 20 proc. prieaugis sudaro apie 300 eurų (bruto), slaugytojo etato – apie 150 eurų (bruto). Dėl augančių atlyginimų medikai liks dirbti Lietuvoje. Konkretus darbuotojų atlyginimo dydis priklausys nuo viešosios įstaigos vadovo sprendimo.

 
Sveikatos apsaugos srities reforma, apimanti šeimos gydytojo komandų didinimą ir mobilių paslaugų plėtrą, sumažins laukimo eilėse pas šeimos gydytojus laiką perpus – nuo 15 iki 7 dienų ir tai pajus 0,5 mln. gyventojų. Vystant telemediciną ir tobulinant pacientų registravimo tvarką, eilės siekiant gauti specializuotas paslaugas trumpės ketvirtadaliu – nuo 40 ir 30 dienų ir tai pajus 250 tūkst. gyventojų. Pagerės viešųjų sveikatos priežiūros paslaugų kokybė. Kokybė bus užtikrinta peržiūrint sveikatos priežiūros įstaigų modelį. Medikams atlyginimai padidės vidutiniškai 20 proc., pradedant nuo 2018 m. pirmo pusmečio. Prioritetą numatoma teikti mažiausiai uždirbantiesiems.
 
Gydytojo etato atlyginimo 20 proc. prieaugis sudaro apie 300 eurų (bruto), slaugytojo etato – apie 150 eurų (bruto). Dėl augančių atlyginimų medikai liks dirbti Lietuvoje. Konkretus darbuotojų atlyginimo dydis priklausys nuo viešosios įstaigos vadovo sprendimo. Efektyviai išplėtota ilgalaikės slaugos paslaugų sistema sudarys sąlygas 25 tūkst. gyventojų dirbti daugiau valandų. Sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai bus labiau motyvuoti, nes atlyginimai išaugs vidutiniškai 20 proc.
 
Investuos į sveikatą Kaip teigiama Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ataskaitoje, investavimas į švietimo ir sveikatos apsaugos paslaugų kokybės gerinimą ir prieinamumo didinimą sumažins nelygybę visuomenėje. Be abejo, švietimo ir sveikatos sistemos savaime nekuria darbo vietų, dėl to būtina atitinkamai investuoti į inovacijas, o svarbiausia – didinti darbo rinkos patrauklumą reformuojant mokesčių sistemą, ją darant teisingesnę ir patrauklesnę investuotojams.

 
Lietuva jau ne kartą pademonstravo valią priimdama šaliai lemtingus sprendimus: 1918 m. įkūrė nepriklausomą valstybę, 1990 m. atkūrė nepriklausomybę ir pasiekė pasaulinį pripažinimą, 2004 m. tapo ES ir NATO nare. Neišvengiamai reikia imtis ryžtingų veiksmų ir dabar – be ambicingų struktūrinių pertvarkų nebus spartesnio augimo, be politikų, verslo ir visuomenės susitelkimo nebesukursime tokio proveržio stebuklo, kokį kartu pasiekėme įstoję į ES.
 
Siūlo reformų paketus 
Dėl to Vyriausybė siūlo visapusiškų reformų paketus iš karto šešiose srityse: tai švietimas, sveikatos apsauga, mokesčiai, inovacijos, šešėlinės ekonomikos mažinimas, pensijos. Šių reformų rezultatai ir tarpusavio sinergija pakeis Lietuvos socialinę ir ekonominę būklę, taip pat padės spręsti opias demografijos problemas. Kauno technologijos universiteto mokslininkų nuomone, reformų klasterizacija (vienu metu įgyvendinamos kelios reformos) tam tikrais laiko momentais gali sustiprinti jų įgyvendinimo poveikį, nes kai kurie pokyčiai yra kitų, tolesnių reformų pagrindas.
 
Užtikrinti, kad visos šešių sričių reformos dėl savo apimties bus įgyvendintos sklandžiai, – didžiulis iššūkis. Dėl to bus atliekamas nuolatinis monitoringas, leisiantis sekti reformų rezultatus ir garantuoti iškeltų ambicingų tikslų pasiekiamumą. Mokslininkų įsitikinimu, delsimas ir lėtinimas neigiamai paveiktų planuojamas pertvarkas, taptų papildomų ir dažnai nemenkų finansinių išlaidų susidarymo priežastimi. Kai kurių reformų kaštai ypač išauga ekonomikos smukimo laikotarpiu, todėl palankiau jas vykdyti tada, kai ekonomika auga. Tai yra – dabar.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris