Vygantas Sudaris: „Rajonų ligoninės ir vėl nuošalyje“

Nerijus Bliujus
2017-03-27
Po praėjusį trečiadienį vykusio Seimo sveikatos reikalų komiteto posėdžio Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos vadovas, Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris nebesupranta, kokia yra rajonų ligoninių politika ir kokia ateitis jų laukia.
Vygantas Sudaris: „Rajonų ligoninės ir vėl nuošalyje“
„Tad aš ir sakau, jeigu norite uždaryti ligonines dėl radiologijos paslaugų, taip ir sakykite. Kam tada reikia mums kelti kartelę ir paskui sakyti, kad mes nesusitvarkome“, - Lietuvos rajonų ligoninių asociacijos vadovas, Pakruojo ligoninės direktorius Vygantas Sudaris.

- Trečiadienį Seime vyko posėdis, kuriame buvo pateikiama informacija apie sveikatos priežiūros įstaigų finansinę situaciją. Ką išgirdote posėdžio metu?
- Buvo pristatytas Privalomojo sveikatos draudimo fondo vykdymas, taip pat asmens sveikatos priežiūros įstaigų finansinės veiklos apžvalga. Ir dar buvo kalbama apie šių metų sutarčių sudarymą su ligonių kasomis. Iš tikrųjų įdomiausia buvo finansinės veiklos apžvalga, kuriai norėjosi skirti daugiau dėmesio. Pakvietė, tačiau pasisakyti praktiškai ir neleido.
 
Nors didžiausias blogėjantis rezultatas ir yra rajonų ligoninėse. Jų skaičiai dar pablogėjo, lyginant su du tūkstančiai penkioliktaisiais metais. Priežasčių, kodėl taip vyksta yra daug. Visų pirma dėl darbo užmokesčio kėlimo. Taip pat dėl e.sveikatos išlaikymo, dėl kitų sąnaudų kilimo. Pačios pajamos nekilo tiek, kad galėtume padengti visas susidariusias išlaidas.
 

- Teigiama, kad pacientai išvažiuoja į kitas ligonines dėl to, nes rajonų ligoninėse neatliekamos visos reikalingos paslaugos. Ar tai tiesa?
- Šioje vietoje absoliučiai nesutinku. Nes jeigu mes turime licenziją, mes tas paslaugas teikiame. Ir kitas dalykas, yra nepasakoma, kad jeigu mes uždarome reanimaciją du, netenkame trečdalio ir terapijos paslaugų. Nes tai yra privalomos sąlygos. Iš principo, yra tiesiog užkeltos kartelės ir, jei jų neįvykdai, pacientų srautai važiuoja į aukštesnio lygio įstaigą. Nors pati viceministrė pripažino, kad rajonų ligoninėse gydymas yra pigesnis.
 
- Kodėl taip ignoruojamos rajonų ligoninės? Ar tai tiesiog naujai išrinktos Sveikatos apsaugos ministerijos užmojai?
- Niekas nesikeičia jau seniai. Teisės aktais prisidengdami valdo „didieji“. Nors pati sveikatos apsaugos viceministrė šiandien pripažino, kad uždarius įstaigą finansine prasme niekas nepasikeis, nes už tą pačią ligą, pacientą reikės sumokėti ir kitai ligoninei. Taigi, ten dar labiau eilės padidės. Kitas dalykas, labai sumažės prieinamumas.
 
- Kaip spręsti susidariusią situaciją? Kokiais būdais užtikrinti rajonų ligoninių efektyvumą?
- Praėjusiais metais dar su tuometiniu šviesaus atminimo sveikatos apsaugos ministru Juru Požėla buvome sutarę ir padarėme mažos rajono ligoninės modelį. Buvo darbo grupė ir visi sutarėme. Tai yra minimalus modelis, kuris galėtų būti. Jame yra ir dienos chirurgija, ir terapija, yra ir vaikų skyrius, yra ambulatorinė konsultacinė pagalba, slaugos skyrius. Dabar jį reikia tiesiog išlaikyti, kad resursai augtų, o ne mažinti hospitalizaciją ir klausti, kodėl jūs nedirbate?
 
Teko dalyvauti darbo grupėje dėl radiologijos paslaugų teikimo. Buvo pasakyta, kad radiologai turi dirbti visą parą. O iš kur mes juos paimsime rajonuose? Jų apskritai kai kur nėra. Tad aš ir sakau, jeigu norite uždaryti ligonines dėl radiologijos paslaugų, taip ir sakykite. Kam tada reikia mums kelti kartelę ir paskui sakyti, kad mes nesusitvarkome.
 

- Paminėjote kartelės kėlimą. Ar yra kokių konkrečių pavyzdžių šioje vietoje?
- Šiandien visi keikė, kad kai kurios gydymo įstaigos prisipirko kompiuterinių tomografų. Tačiau pykti dėl to, kad ištyrimo galimybės geros, tikrai nereikėtų. Kitas dalykas, kad buvo, kaip ir sakėte, pakelta kartelė, siekiant nusmaugti neurologijos skyrius, todėl įrašyta, jog privalomas kompiuterinės tomografijos aparatas. Gydymo įstaigos, kas galėjo ir turėjo pinigų, juos nusipirko, kad išlaikytų paslaugą. Jau geriau iš karto būtų pasakę – „braukite“ ir viskas. Ne, pakėlė kartelę, o dabar klausia, kam pirkote?
 
- Kokia, jūsų nuomone, rajono ligoninių ateitis, jeigu valdžios požiūris nesikeis?
- Labai paprasta. Jeigu tokia politika toliau tęsis, įstaigų, kurių finansiniai rezultatai neigiami, bus dar daugiau. Ir aš norėjau iškelti šį klausimą posėdyje, tačiau negavau net progos to pasakyti.

 

Dosjė 
1983 m. baigė Pakruojo rajono Rozalimo vidurinę mokyklą. Tais pačiais metais įstojo į Kauno medicinos mokyklą.
1985 m. ją baigė ir įgijo felčerio laboranto specialybę. 
1988 m. įstojo į Kauno medicinos akademiją.
1998 m. baigė ir įgijo gydytojo otorinolaringologo specialybę. 
 2004 m. Kauno medicinos universitete baigė tęstines visuomenės sveikatos vadybos magistro studijas. 
1998 m. pradėjo dirbti pagal specialybę gydytoju Pakruojo ligoninėje. 
Nuo 2000 m. vasario mėn. – tos pačios ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas. 
Nuo 2000 m. gruodžio mėn. iki šiol dirba VšĮ Pakruojo ligoninės vyriausiuoju gydytoju.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris