Visažinio ir vienvaldžio boso įvaizdis grimzta praeitin

Deimantė Gruodė
2017-09-14
Po skandalų, užsitęsusių konkursų ir laikinųjų vadovų virtinės galų gale paaiškėjo, kas vadovaus Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pavaldžioms įstaigoms. Bene didžiausia intriga - į kieno rankas pereina Valstybinė ligonių kasa. Šią savaitę, antradienį, vyko ir dar vienas konkursas į Palangos reabilitacijos ligoninės direktorius. Siekiant atsirinkti geriausius konkursai buvo įtempti. Anot ekspertų, svarbiausia, kad jie būtų tikri lyderiai, o ne formalūs vadovai, kurie tik linkę demonstruoti antpečius.
Visažinio ir vienvaldžio boso įvaizdis grimzta praeitin
Anot ekspertų, iš vadovo, kaip lyderio, šiandien tikimasi gebėjimo surinkti puikią specialistų komandą ir leisti jai veikti, o ne tik nurodinėti ir dangstytis antpečiais.

Keliami kitokie lūkesčiai
„Vadovo pozicija ir jam keliami lūkesčiai jau senokai yra pasikeitę ir dar vis keičiasi - nuo tradicinio visažinio ir vienvaldžio boso į sutelkiantį, komandą įkvepiantį ir bendrai krypčiai vadovaujantį lyderį. Šiandien jau ir pats „boso“ įvaizdis su jam kadaise priskirtais simboliais nebeatitinka realybės“, - sako Lietuvos ryšių su visuomene agentūrų asociacijos pirmininkė Romualda Stonkutė.
 
Anot jos, iš vadovo, kaip lyderio, šiandien tikimasi gebėjimo surinkti puikią specialistų komandą ir leisti jai veikti. „Vadovas negali visko žinoti, jis turi gebėti išgirsti komandos ekspertus ir pasirinkti tinkamiausius sprendimus. Vadovo lyderystė priklauso nuo to, kiek jo komanda bus profesionali, motyvuota ir gebanti greitai veikti – šiandienos sąlygomis lankstumas ir greitis yra svarbūs faktoriai. Lygiai tas pats galioja ir medicinos srityje – medicinos įstaigų lyderystė priklauso nuo inovacijų, profesionalumo ir suburtos medikų specialistų komandos“, - sako asociacijos pirmininkė.
 
Puikus gydytojas, nebūtinai bus ir geras vadovas. Vadovavimui reikia kiek kitų gebėjimų ir savybių nei specialybės išmanymo.
„Kartą esame konsultavę ligoninę dėl bendros komunikacijos strategijos. Lietuvoje medicinos įstaigos komunikacijos srityje daug ką daro savo jėgomis, ir tai suprantama – žinant, kaip finansuoja Lietuvoje mediciną, belieka tik pagirti ir džiaugtis, kad ten dirbantys žmonės tiek daug patys nuveikia“, - įsitikinusi R.Stonkutė.

  

„Pati didžiausia klaida, kad pas mus Lietuvoje ir kitose šalyse yra sukurta kultūra, ypač valstybinėse įstaigose, kad tas žmogus, kuris labiausiai kritikuoja, yra labai „kietas“. Nei vienam pasaulio krašte kritikui nėra pastatyta nė vieno paminklo. Kodėl? Todėl, kad kritikai nieko nesukuria“, - įsitikinęs lyderystės psichologijos ekspertas Algirdas Karalius.

 
Prisidengia antpečiais
Kokiomis savybėmis turi pasižymėti geras vadovas, klausiame lyderystės psichologijos eksperto Algirdo Karaliaus: „Visų pirma vadovas turi būti proaktyvus. Tai yra žmogus, kuris prisiima atsakomybę už rezultatus ir kuris užtikrina, kad darbai vyktų taip, kaip turėtų vykti. Jis neužsiima teisinimusi ir kaltinimais. Dabar vadovai, ypač sveikatos apsaugos srityje, mėgėjai sakyti: mus riboja įstatymai. Labai lengva pasiteisinti arba ką nors apkaltinti.
 
Svarbiausia, aš galvoju, turi būti neformalus lyderis. Nes dažnai vadovai yra tie, kurie iš principo nėra lyderiai, bet jie prisidengia antpečiais ir bando žmonėms vadovauti. O yra tokių, kurie neturi antpečių, bet puikiai vadovauja kolektyvui, ir būtent jų visi klauso.“
Įdomu tai, kad dar kitaip vadinama alfa lyderystė, anot A.Karaliaus, nėra įgimtas dalykas.
Moksliniai tyrimai parodė, kad tarp gyvūnų ir žmonių pašalinus dominuojančius individus, iš pavaldinių iškyla naujas alfa lyderis. Tai yra žmogus, kuris už veiklą prisiima atsakomybę. „Tad pirmas žingsnis, kurį turi padaryti vadovas, prisiimti atsakomybę ir tapti tikru lyderiu, o ne formaliu vadovu“, - sako sėkmės mokytojas.
 
Jis pasakoja, kad buvo atliekami moksliniai tyrimai, koks yra efektyvesnis vadovas: ar tas kuris šaukia, ar kuris meiliai šypsosi. Nustebino tai, jog iš pradžių buvo surastas pakankamas kiekis tiek agresyvių, šaukiančių, tiek švelnesnių, demokratiškų vadovų. Bet analizuojant sėkmingus vadovus pasirodė, kad juos vienija vienas bendras bruožas: „Paaiškėjo, kad iš vadovų geriausi yra būtent lankstūs, kurie gali vadovauti keliais stiliais atsižvelgdami į situaciją: ir aprėkti, ir apkabinti, ir duoti kumščiu į stalą. Negu tie, kurie turi vieną vadovavimo stilių“, - sako A.Karalius.
 
Žuvis pūva nuo galvos
Kokias klaidas dažniausiai daro aukštas pareigas užimantys asmenys?
„Didžiausia ir pavojingiausia klaida – vienvaldystė ir kitų nuomonių negirdėjimas. Tai demotyvuoja kolegas, jie praranda interesą prisidėti prie bendrų tikslų, o kartais net ima boikotuoti vadovą. Tuomet vadovas nebesugeba valdyti situacijos, jam viskas slysta iš rankų, kyla konfliktai, prasideda gąsdinimai ir grasinimai (pavyzdžiui, atleisti iš darbo) arba tylūs boikotai, kai darbai nevyksta, o kaltųjų taip pat nėra. Ir tuomet lėtai ima griūti visas institucijos darbas. Ne veltui sakoma, kad žuvis pūva nuo galvos“, - sako viešųjų ryšių ekspertė R.Stonkutė.
 

„Pati didžiausia klaida, kad pas mus Lietuvoje ir kitose šalyse yra sukurta kultūra, ypač valstybinėse įstaigose, kad tas žmogus, kuris labiausiai kritikuoja, yra labai „kietas“. Nei vienam pasaulio krašte kritikui nėra pastatyta nė vieno paminklo. Kodėl? Todėl, kad kritikai nieko nesukuria. Paminklai yra pastatyti tiems, kurie kažkada kūrė, ir būtent juos dažniausiai kritikuoja. Man atrodo, mūsų bėdavojimo kultūra Lietuvoje – blogiausia, kas ir griaužia mediciną. Kitas blogas dalykas yra pasipriešinimas pokyčiams. Medikai tiek yra aptingę, jie skundžiasi, kad jų maži atlyginimai, ir jie yra teisūs. Bet visi, kurie bandė ką nors pakeisti galų gale susiduria su tuo, kad gydytojai, rankomis susiėmusios seselės priešinasi bet kokiam pokyčiui“, - sako A.Karalius.

 
Komentaras
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius prof. Ramūnas Vilpišauskas:

- Jeigu kalbame apie sveikatos apsaugos organizacijas ir panašius darinius, tai vyksta diskusija tarp tų, kurie domisi vadyba, lydersyte ir organizacijų valdymu: ar tokioms organizacijoms turėtų vadovauti specialistai, tai yra, išmanantys šią sritį, ar generalistai, kurie geriau išmano vadybą ar turi bendrąsias vadovo kompetencijas, įskaitant ir lyderystės įgūdžius? Vieningos nuomonės nėra, bet, mano požiūriu, svarbiausia, kad vadovas būtų pajėgus ir norėtų mokytis.
 

Galima specialiųjų įgūdžių išmokti ir nebūnant specialistu, suvokti, ką reiškia sveikatos apsauga ir kuo užsiima organizacijoje dirbantys žmonės. Lygiai taip pat ir kai kurie medicinos studijas baigę vadovai gali išmokti bendrųjų kompetencijų. Mano nuomone, svarbiausia yra vadyba ir lyderystė, o finansai, turto valdymas ar kitos sritys jau yra konkrečiai tuo užsiimančių žmonių atsakomybės klausimas. Svarbu, kad vadovas mokėtų atrasti balansą tarp užduočių delegavimo kitiems kolegoms organizacijoje ir gebėjimo organizuoti darbą, kad jie atsiskaitytų už atliekamas užduotis. Svarbu bendrai suvokti, ką reiškia finansų valdymas, turto valdymas, bet ne ką mažiau svarbi patirtis ir kompetencijos vadybos bei lyderystės srityse.

 
Tarp kitko
Praėjusį antradienį paaiškėjo, kas laimėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vadovo kėdę. Ją užims Robertas Petraitis, šiuo metu einantis šios institucijos direktoriaus pavaduotojo pareigas. Jis laimėjo geriausiai pasirodęs ir aplenkęs dėl šių pareigų besivaržiusius septynis pretendentus.

Trečiadienį vyko „Vilniaus gimdymo namų“ vadovo konkursas. Laimėjo ilgametė direktorė Kornelija Mačiulienė. Konkurse į šias pareigas norą dalyvauti buvo išreiškę du pretendentai, tačiau atvyko vienas.
 
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos vadovo konkursą parėjusį ketvirtadienį laimėjo Jūratė Sabalienė, šioje institucijoje einanti Tarptautinių reikalų skyriaus vedėjos pareigas. Šį konkursą ji laimėjo įveikusi 4 pretendentus.
 
Šį antradienį vykusį Palangos reabilitacijos ligoninės vadovo konkursą laimėjo Romantė Aleknavičienė, šios gydymo įstaigos direktoriaus pavaduotoja medicinai, laikinai einanti direktoriaus pareigas. Šį konkursą ji laimėjo įveikusi 4 pretendentus.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris