Vėžlio žingsniu Europos Sąjungos investicijų link

Evelina Machova
2017-03-13
Nors kone kasdien girdi, kad vienai ar kitai gydymo įstaigai trūksta lėšų įrangai įsigyti ar infrastruktūrai gerinti, Sveikatos apsaugos ministerija, lyginant su kitomis, yra paskutinė pagal projektams įsisavinamas Europos Sąjungos lėšas. Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai abejoja, ar per artimiausius trejus metus, ministerijai pavyks pasinaudoti bent puse skiriamų lėšų. Vieni dėl susiklosčiusios situacijos kaltųjų ieškojo tarp dažnai besikeičiančių ministrų, kiti - tarp ministerijos Teisės departamento biurokratų. 
Vėžlio žingsniu Europos Sąjungos investicijų link
Šiemet Sveikatos apsaugos ministerija žada įgyvendinti ES finansuojamų projektų už 24 milijonus eurų.

Kaltų paieškos
praėjusią savaitę Seimo Sveikatos reikalų komitete pristatant informaciją dėl ES fondų investicijų veiksmų programos sveikatos apsaugos srityje įgyvendinimo eigos, sveikatos apsaugos viceministrė Gintarė Šakalytė išgirdusi komiteto narių abejones, kad užsibrėžti ambicingi planai nebus įgyvendinti, tiesiai šviesiai pareiškė, jog jei rudenį nepavyks pasiekti tikslų, bus galima ją pakeisti. Pareiškimas drąsus. Mat pagal dabartinius duomenis, lyginant su kitomis ministerijomis, SAM per beveik ketverius metus pavyko įgyvendinti mažiausiai – vos vieną procentą.

Pradėjus ieškoti kas dėl to kaltas, posėdyje vietoje Antano Vinkaus dalyvavusi buvusi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė teigė esanti priblokšta tokių rezultatų. Mat jos ministravimo laikotarpiu viskas esą ėjosi kaip iš pypkės. Kas gi nutiko? Buvusi ministrė svarstė, jog koją galėjo pakišti ir ministrų kaita. Juk po jos atsistatydinimo per metus ministerijai vadovavo keturi ministrai: šviesaus atminimo Juras Požela, Juozas Olekas, Evaldas Gustas ir dabar Aurelijus Veryga.

Savo ruožtu Finansų ministerijos pateiktose išvadose teigiama, kad didžiausią neigiamą įtaką projektų efektyvumui turėjo kvalifikuoto personalo stoka mažesniuose regionuose, nepakankama paslaugų teisinė bazė bei naujai kuriamų paslaugų finansavimo trūkumas, o vienas esminių trūkumų - ilgalaikės politinės strategijos nebuvimas. Žmonių kalba – nėra aiškios vizijos, ko ir kaip norime sveikatos apsaugos srityje.
 

Kas prisiims atsakomybę?
Nuo pateiktos informacijos komiteto nariai krūpčiojo ir reikalavo, jog kas nors prisiimtų atsakomybę už tokį neveiksnumą. Seimo nario Antano Matulo teigimu, dabartinė ministerijos vadovybė vietoje to, kad imtųsi veiksmų, peržiūrinėja ankstesnių ministrų priimtus sprendimus, kažką, o rezultatas – trypčiojame vietoje. O juk neįsisavinus lėšų jas teks grąžinti.
 
Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas sveikatos, jaunimo ir nevyriausybinių organizacijų klausimais Paulius Gradeckas komiteto nariams išsakė ministro pirmininko poziciją. „Nustokite žaisti futbolą su kaltųjų paieškomis. Tai, kad ministerijos vadovybė ne aklai pritaria ankstesnių ministrų siūlymams ir sprendimas, gerai. Nes jei kas nors bus blogai, atsakingi liks jie, o ne ankstesni ministrai ar viceministrai“, - teigė P.Gradeckas.
Komiteto narė Asta Kubilienė, kad tokia situacija nepasikartotų, siūlo Sveikatos apsaugos ministerijai pateikti tikslų grafiką su numatomų darbų įgyvendinimu, o komitetas vykdytų parlamentinę kontrolę.


Komentarai
Sveikatos apsaugos viceministrė Gintarė Šakalytė
:

- Tai, kad numatytos priemonės ir joms skiriamos lėšos nėra intensyviai įsisavinamos, - problema. Tačiau žvelgiant iš kitos pusės turime galimybę Europos Sąjungos lėšas sieti su šalyje vykdoma sveikatos priežiūros pertvarka. Darbai juda į priekį ir manau, kad per šiuos metus mums pavyks tinkamai panaudoti numatytus pinigus įgyvendinant jau pradėtus projektus – už 24 milijonus eurų.
 
Mano nuomone, tai visai realu. Pavyzdžiui, brangios įrangos pirkimas insultų klasteriams, kuris bus įgyvendintas jau rudenį, sudarys 22 milijonus eurų. Dėl tuberkuliozės programos vyksta derybos ir, manau, per mėnesį bus pasiekti visi susitarimai. Situacija buvo tokia, kad gydymo įstaigų pageidavimai kur kas didesni, o kai kuriais atvejais ir pertekliniai nei galimybės ar poreikis. Didesnė rizika yra su minkštaisiais projektais, nes jie imlūs laikui. Todėl dabar aptariame galimybes, kaip išplėsti vykdytojų sąrašą, nes šie projektai nukreipti į visuomenės sveikos gyvensenos mokymą.
 
Turbūt nė vienas mūsų nenori, kad skirti milijonai būtų panaudoti tik piešinių konkursams. Tačiau turime du stiprius universitetus, kurie padės mums sukurti gerą ir tikslingą strategiją. Manau, jog šių metų planai įgyvendinti projektus už 24 milijonus eurų, - realūs, kitaip galėsite mane pakeisti, jei to nebus.
Kol kas projektų finansavimo sutarčių sudaryta už 4,5 mln. eurų, projektų vykdytojams išmokėta 1,65 mln. eurų.

Finansų ministerijos Europos Sąjungos investicijų departamento vadovas Ramūnas Dilba:

- Mes gerąja prasme sergame už Sveikatos apsaugos ministeriją. Taip, kol kas situacija pagal projektų įgyvendinimą yra prasčiausia. Tačiau į šią situaciją galima žvelgti dvejopai – kaip į problemą ir kaip į galimybę. Mes žvelgiame kaip į galimybę. Žinoma, užsibrėžti tikslai ambicingi ir norint juos įgyvendinti reikės spartesnio tempo. Gerai, kad susitelkiama ties pagrindiniais darbais. Įsisavinti lėšas, kaip mėgstama sakyti, galima labai greitai, bet kiek iš to bus naudos. Reikia nepamiršti, kad turėsime pateikti ir pasiektus pokyčius.
 
Probleminiai taškai, kodėl projektai nejuda iš vietos, – politinės strategijos trūkumas. Juk mūsų tikslas ne kurti naują infrastruktūrą, kuri vėliau tampa našta nacionaliniam šalies biudžetui, bet efektyviai išnaudoti skiriamas lėšas. Kiek pastebime iš ankstesnių patirčių, pavyzdžiui, brangios įrangos įsigijimas - nupirkta įranga, ypač regionuose, dirba ne visu pajėgumu, o vėliau tenka skirti papildomų lėšų jai atnaujinti. Tai - papildomi kaštai.
 

Sveikatos apsaugos ministerijos administruojamos priemonės 2014–2020 m. 

Sveikatos apsaugos ministerija planuoja įgyvendinti 22 2014-2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programos priemones
11 priemonių, finansuojamų ERPF lėšomis (bendra priemonių suma 197,52 mln. EUR, iš jų ES lėšos 167,89 mln. EUR)
11 priemonių, finansuojamų ESF lėšomis (bendra priemonių suma 62,30 mln. EUR, iš jų ES lėšos 52,84 mln. EUR)

 
Atlikti darbai
Įgyvendinamas projektas „ Greitosios medicinos pagalbos ir pacientų transportavimo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas “ (2016 m. spalio 14 d. pasirašyta projekto finansavimo sutartis už 4,50 mln. eurų, projekto vykdytojas – SAM. GMP automobilių pirkimai įvykdyti, automobiliai pagal grafiką pristatomi);
 
„Specialistų pritraukimas sveikatos netolygumams mažinti“ (2016-10-24 patvirtintas valstybės projektų sąrašas, pateikta paraiška ESFAi, ji įvertinta, parengtas įsakymas dėl finansavimo skyrimo projektui);
Vykdomos valstybės projektų planavimo procedūros pagal priemones:
„Vaikų sveikatos priežiūros paslaugų infrastruktūros tobulinimas“ (baigiami vertinti paskutiniai pareiškėjų pateikti investicijų projektai, artimiausiu metu numatoma įtraukti likusius projektus į valstybės projektų sąrašą);
 
„Tuberkuliozės profilaktikos, diagnostikos ir gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimas“ (vertinami pareiškėjų pateikti investicijų projektai, artimiausiu metu numatoma sudaryti antrą valstybės projektų sąrašą – anksčiau į projektų sąrašą įtraukti keli smulkūs projektai);
Išsiųsti kvietimai teikti preliminarius projektinius pasiūlymus pagal priemones „Sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo gerinimas neįgaliesiems“ (ERPF) ir „Vaikų ligų, traumų ir nelaimingų atsitikimų profilaktika, sveikatos priežiūros paslaugų vaikams prieinamumo ir kokybės gerinimas“ (ESF).


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris