Vers taupyti laboratorinių tyrimų kokybės sąskaita?

Aigustė Tavoraitė
2016-12-15
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) ant kojų sukėlė medicininių tyrimų laboratorijų specialistus. Jos požiūriu, dėl realios konkurencijos stokos švaistomos milijoninės lėšos valstybinėms gydymo įstaigoms įsigyjant reagentų ir diagnostikos priemones. Reaguodama į naujas VPT rekomendacijas Lietuvos laboratorinės medicinos draugija įspėja, kad tokiu būdu bandant sutaupyti gali stipriai nukentėti tyrimų kokybė.
Vers taupyti laboratorinių tyrimų kokybės sąskaita?
Atlikusi laboratorinių reagentų ir diagnostikos priemonių pirkimų tyrimą VPT paskelbė skandalingą faktą: dėl realios konkurencijos nebuvimo gydymo įstaigoms kainos kai kuriais atvejais išauga net 48 proc.

Siūlo pirkti tyrimus 
Atlikusi laboratorinių reagentų ir diagnostikos priemonių pirkimų tyrimą VPT paskelbė skandalingą faktą: dėl realios konkurencijos nebuvimo gydymo įstaigoms kainos kai kuriais atvejais išauga net 48 proc. Nurodyta, kad kone pusė – 47 proc. – skelbiamų laboratorinių reagentų ir diagnostikos priemonių viešųjų pirkimų yra vieno tiekėjo pirkimai.
 
Manoma, kad pagrindinė konkurencijos stokos priežastis – prisirišimas prie vieno tiekėjo. Dažnai gydymo įstaigos tyrimų įrangą gauna iš tiekėjų neatlygintinai arba pagal panaudos sutartį, o konkretaus gamintojo įranga gali būti naudojama tik su to paties gamintojo reagentais. Pasibaigus įrangos panaudos sutarčiai ji automatiškai pratęsiama, nes įstaiga būna nusipirkusi didelį kiekį reagentų, kuriuos turi naudoti toliau.
 
VPT pateikė savo „receptą“ – gerosios praktikos rekomendacijas, kaip gydymo įstaigos turėtų įsigyti įrangą ir medicininius tyrimus. Reikalavimus įrangai turėtų atitikti ne mažiau kaip 5 gamintojų įranga. O tyrimų reikalavimuose užtektų nurodyti, kiek ir kokių tyrimų gydymo įstaiga planuoja atlikti – tokiu atveju į tyrimo kainą tiekėjas įtrauktų visas reikalingas jam atlikti medžiagas.
 

„Siūlome vadovautis įprasta tarptautine praktika – pirkti tyrimus, o ne priemones jiems atlikti. Taip išvengiama nenumatytų papildomų išlaidų, neprisirišama prie konkrečių gamintojų, tiekėjui mokama už atliktus tyrimus“, – sakė VPT direktorė Diana Vilytė.
Iki šiol yra nusistovėjusi praktika, kad asmens sveikatos priežiūros įstaigos atsiskaito už faktinį nupirktų reagentų ir priemonių skaičių.
 
Nerimauja dėl minimalių reikalavimų

Reaguodami į VPT pateiktas rekomendacijas medicininių tyrimų laboratorijų specialistai pabrėžia, kad visų pirma pasigendantys kokybinių reikalavimų.
 
„Negalima apsiriboti vien minimaliais nediskriminaciniais reikalavimais perkamai įrangai ir medžiagoms. Kokybinės tyrimų charakteristikos yra esminis dalykas“, – sakė Lietuvos laboratorinės medicinos draugijos valdybos pirmininkas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Fiziologijos, biochemijos, mikrobiologijos ir laboratorinės medicinos katedros docentas Dalius Vitkus.
 
Pasak jo, sunku spėlioti, ko tokiais sprendimais tikisi tarnyba, tačiau kyla nerimas, ar nebus bandoma sutaupyti tyrimų kokybės sąskaita.
„Norėtųsi, kad būtų išlaikytas sveikas balansas tarp kainos ir kokybės. Ne visada tai, kas yra pigiausia, yra geriausia ir priimtina konkrečioje situacijoje. Galbūt vienu atveju gali įsigyti pigiausią daiktą ir jo kokybės charakteristikos bus pakankamos, kitu atveju – ne“, – kalbėjo D.Vitkus.
 
Taikant pirmumą pigiausioms prekėms, gali nukentėti atliekamų tyrimų rezultatai, kyla didelė rizika pacientams nustatyti netikslią diagnozę arba atlikti papildomus tyrimus, už kuriuos teks mokėti jau pačiam žmogui.
 
Konkurencija garantuos kokybę?
Savo ruožtu VPT direktorė D.Vilytė aiškino, kad jokiu būdu nėra kalbama apie prastesnės kokybės ir pigiausią produkciją. Anot jos, užtikrinus konkurenciją, garantuojama geresnė perkamų prekių kaina ir kokybė.


„Dabar kone pusė gydymo įstaigų skelbia laboratorinių reagentų ir diagnostikos priemonių viešųjų pirkimų konkursą realiai subalansuotą vienam tiekėjui, kuris diktuoja kainas, sąlygas. Atlikus devynių viešųjų pirkimų patikrinimus nustatyta, kad jeigu būtų buvusi analizatorių su reagentais alternatyva, būtų sutaupyta pusė milijardo eurų. Tai – milžiniška suma, už kurią būtų galima gerinti kitų paslaugų kokybę“, – sakė tarnybos vadovė.
 
Pasak jos, tik tuomet, kai perkančioji organizacija sudaro sąlygas, kad į konkursą ateitų bent 5 tiekėjai ir nustato tokius kvalifikacinius reikalavimus, kad jie išties konkuruotų, jog reagentai ir aparatai būtų kokybiški, tada jie nusiperka tai, kas yra kokybiškiausia ir geriausia kaina.
 
Teorija prasilenkia su praktika 
Lietuvos laboratorinės medicinos draugijos valdybos pirmininko pastebėjimu, laikantis 5 tiekėjų reikalavimo kai kurios svarbios įrangos įstaigos išvis nepavyktų įsigyti. „Yra ne viena sritis, kur penki gamintojai net neegzistuoja, yra tik trys ar keturi“, – pabrėžė D.Vitkus.
 

Jo manymu, ir VPT raginime pirkti tyrimus trūksta racionalumo, nes maksimalaus tyrimų skaičiaus per metus tiksliai nustatyti iš anksto apskaičiuoti, kiek reagentų ir kitų medžiagų reikės tam maksimaliam tyrimų skaičiui atlikti, neįmanoma.
 
Pacientams atliktų tyrimų skaičius niekada nesutampa su teoriniu reagentų, kontrolinių medžiagų, kalibravimo medžiagų ir kitų priemonių sunaudojimu.
Tačiau D.Vilytė įsitikinusi, kad bet kuri gydymo įstaiga turi veiklos stebėsenos sistemą, duomenis, tad gali numatyti maksimalų planuojamų pirkti tyrimų skaičių.


Komentaras
LSMU Kauno klinikų Laboratorinės medicinos klinikos vadovė prof. Astra Vitkauskienė:

VPT rekomendacijos galėtų įnešti aiškumo pirkimo procesui. Sunku atsakyti, ar tai sumažintų kainą – tą parodys laikas. Jeigu konkursai tyrimams su analizatoriaus nuoma turės vykti kas 3 metus, kiekvieną kartą bus keičiami brangūs analizatoriai tyrimams atlikti, be abejo, kaina tikrai nesumažės, o darbo sąnaudos laboratorijose padidės.
 
Ne visais atvejais rekomendacijas įmanoma įgyvendinti, pavyzdžiui, nustatyti pagrįstus reikalavimus įrangai, kuriuos atitiktų ne mažiau kaip 5 gamintojų įranga.
O reikalavimas užtikrinti tik minimalius reikalavimus įrangai, visiškai neatitinka universiteto ligoninės laboratorinės diagnostikos poreikių.
 
Tokia laboratorija privalo dirbti su pažangiausiomis technologijomis ir įranga. Lietuvoje tik keli tiekėjai atstovauja pasaulyje pripažintiems gamintojams ir gali investuoti ne tik į brangią įrangą, bet ir personalo apmokymus, nepertraukiamą techninę įrangos priežiūrą bei metodologinę pagalbą.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris