Vasarą sanatorijose – vaikų antplūdis

Žydrūnė Domarkaitė
2014-07-25
Tradicijos nesikeičia – kaip ir kasmet, taip ir šią vasarą daugiau vaikų vyksta į reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas teikiančias įstaigas. Sanatorijų vadovai tikina, kad tokia tendencija yra ne dėl to, jog šiuo metų laiku padidėja susirgimų skaičius, bet ir dėl to, kad į sanatorijas traukia pailsėti ir pasideginti paplūdimyje panorusios mamos.
Vasarą sanatorijose – vaikų antplūdis
Medikai gerokai daugiau vaikų į medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigas siunčia būtent vasarą.

Nebūna vietų
Dalis mažųjų pacientų tėvelių atsisako medicininės reabilitacijos paslaugų, kai jos yra būtinos, norint sėkmingai pabaigti gydymą po ūmių susirgimų arba ligos paūmėjimų, pageidaudami pasinaudoti šiomis paslaugomis vasarą ar kitu jiems patogiu vaikų atostogų metu. Dėl šios priežasties kai kuriose reabilitacijos įstaigose vasaros metu nebūna vietų. Vaikų reabilitacijos sanatorijos „Palangos Gintaras“ direktorius Kęstutis Speičys tikina, kad šiuo metu sanatorijoje žymiai daugiau vaikų, nei jiems yra vietos.
„Vasarą turime pusantro karto daugiau vaikų, nei galime priimti. Vietų mažiems vaikams su tėvais pas mus nėra. Pusė vietų turėtų atitekti vaikams be slaugos, kuriems yra daugiau nei aštuoneri metai, tačiau daugiau nori atostogauti mamos. Dėl šios priežasties susidaro liūdna situacija, nes vaikams, kuriems tikrai reikia patekti, būna sudėtinga. Kai yra daug vaikų, procedūros yra apkrautos, kabinetai pripildyti. Negaliu sakyti, kad procedūrų kokybė būna prastesnė, bet ne vasaros metu tie, kurie nori pasigydyti, o ne paatostogauti, gauna daugiau dėmesio, reabilitacija būna efektyvesnė“, - teigia K.Speičys.
 

Lydi norinčios pailsėti mamos
Šiuo metu sanatorijoje yra akredituota 300 vietų, o besigydančiųjų skaičius siekia 450 – iš jų 206 vaikai yra atvykę su slaugančiu asmeniu. Sanatorijos direktoriaus teigimu, pagal akredituotą kiekį, mamų turėtų būti puse šimto mažiau. Kalbėdamas apie priežastis, kodėl taip atsitinka būtent vasarą, K. Speičys nurodo jas kelias.
„Pirma priežastis – mokykla. Tėvai tikina, kad vaikai labiau nori eiti į savo mokyklą, nei į esančią šalia sanatorijos. Nors tie, kurie nori, yra motyvuoti, gali mokytis čia ir neatsilikti. Tam yra sudarytos visos sąlygos. Antra priežastis ta, kad visi įsivaizduoja, jog vasarą Palangoje yra geriau nei kitais metų laikais. Manau, kad tai įsivaizduoja tie žmonės, kurie nėra čia buvę kitu laiku. Trečia „svarbi“ priežastis – mamų atostogos. Aš manau, kad jei jau mama važiuoja su vaiku jį gydyti, turėtų daryti tai tada, kai jis serga, o ne tada, kai norima pailsėti. Suprantu, kad atvykstama į sanatoriją, bet tai pirmiausia yra vaikų reabilitacijos sanatorija. Pirmoje vietoje turėtų būti vaikų gydymas, o ne mamų poilsis“, - tvirtina sanatorijos direktorius.
 
Daugiausia laiko – prie jūros
K.Speičio teigimu, mamos dažnai nori, kad procedūros vaikams būtų atliktos iki vidurdienio, kad po to jos galėtų eiti su vaikais prie jūros, o tai irgi savotiškai parodo, kaip įsivaizduojama vaikų reabilitacija.
„Buvimas prie jūros vaikams yra gerai. Tačiau ne tokiu metu, kada mamos juos vedasi. Pasivaikščioti paplūdimiu patartina vaikams po vakarienės, o ne miegoti pliaže, kai saulė yra aktyviausia“, - tikina K.Speičys.
Vaikų reabilitacijos sanatorijos „Palangos Gintaras“ direktoriaus manymu, geriausia reabilitacija pavasarį ir rudenį, kuomet vaikams galima skirti daugiausia dėmesio.
„Reabilitacija turėtų būti po sunkių ligų arba paūmėjimų, tad visada kyla klausimas, kodėl vasarą padaugėja tų vadinamųjų sunkių, ūmių ligų, kai turėtų būti atvirkščiai. Mūsų darbo, aiškinimo ir kalbėjimo su pačiais gydytojais ir mamomis dėka, šis procesas pradeda mažinti „kuprą“, kai vasarą labai daug vaikų atvyksta, o kitais laikais mažiau. Pradedama suprasti, kad kitais metų laikais vaikams galime skirti daugiau dėmesio. Juk ruduo ir pavasaris nėra blogi sezonai reabilitacijai. Ypač ligoms, kurios susijusios su atramos judamojo aparato, neurologijos problemomis“, - teigia K.Speičys.

 
Renkasi atostogų metą
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja Lina Bušinskaitė tikina, kad tokios tendencijos yra akivaizdi sezonų įtaka.
„Per daugybę metų susiformavo tradicija, kad kasmet medikai gerokai daugiau vaikų į medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigas siunčia būtent vasarą, o ne žiemą. Pastebima ir tai, kad šių paslaugų poreikis padidėja ir kitų moksleivių atostogų metu. Kai vaikai nelanko mokyklos ir turi atostogas, ypač jaučiamas suaktyvėjimas. Jei reabilitacijos procedūras, kai jos nėra gyvybiškai būtinos, įmanoma atidėti, tėveliams tiesiog būna patogiau jas nukelti į vasarą, kada vaikai ir jie atostogauja,“ – tikina L.Bušinskaitė.
 

Efektyvesnė reabilitacija
LSMU Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. dr. Rimantas Kėvalas tvirtina, kad toks gausus vaikų vykimas į sanatorijas gali būti susijęs ir su sezono įtaka sveikatos gerinimui.
„Vasarą reabilitacija yra efektyvesnė dėl šiltesnio oro. Tai ypač aktualu kvėpavimo ligomis sergantiems vaikams. Galimybė pabūti gamtoje, pavaikščioti gryname ore ypač gerai veikia vaikų sveikatą. Juk atvykus per šalčius nebus jokio efekto, todėl ir padaugėja vaikų siuntimas į sanatorijas“, - teigia R. Kėvalas.
Medicininę reabilitaciją vaikams skiria fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, įvertinęs mažojo paciento būklę. Reabilitacijos trukmė priklauso nuo ligos sudėtingumo, diagnozės. Gydytojas ir gydymo įstaiga, kurie siunčia pacientą į reabilitaciją, privalo suteikti informaciją apie tai, kurios gydymo įstaigos teikia tokias paslaugas. Na, o pacientas (jo tėvai) turi teisę pasirinkti, kur jie nori vykti.
 
Tarp kitko:
Tėvai su vaiku vykti į reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas teikiančias įstaigas gali tik jeigu vaikui nėra daugiau 8 metų. Vyresni nei 8 metų vaikai galėtų vykti ne vieni, jei turi negalią arba taip nustatė gydytojų konsultacinė komisija. Tokiais atvejais iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto yra apmokamos ir vaiką slaugančio žmogaus nakvynės ir maitinimo išlaidos. Kitais atvejais vienas tėvų ar globėjų pats turėtų apmokėti išlaidas sanatorijoje.
Vaikams suteiktų reabilitacijos paslaugų skaičius 2014 metų I pusmetį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, lieka stabilus. Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, per šį laikotarpį vaikams suteikta apie 9300 minėtų paslaugų, o reabilitacijos įstaigoms už jas sumokėta daugiau nei 12,3 mln. litų. Šiemet medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo išlaidoms kompensuoti iš PSDF biudžeto iš viso skirta beveik 135 mln. litų, iš kurių ne mažiau kaip 20 proc. tenka vaikams teikiamoms paslaugoms apmokėti.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris