Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo biudžetas pilnės. Bet ar skaidrės?

Deimantė Gruodė
2017-08-24
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo antikorupcinį vertinimą ir pateikė rekomendacijas, kaip užtikrinti didesnį skaidrumą atrenkant bei skirstant finansavimą įvairiems prevenciniams ar socialiniams projektams. Nors fondas neišsklaidė abejonių ir dar neįgyvendino STT rekomendacijų, Vyriausybę jau pasiekė siūlymas jam skirti bene dvigubai daugiau lėšų: vietoj numatytų 1,3 milijonų dabar prašoma 2, 69 mln.
Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo biudžetas pilnės. Bet ar skaidrės?
Visuomenės sveikatos stiprinimo fondas, kurio veikloje skirstant pinigus STT pasigenda skaidrumo, turėtų dar didėti. Mat priimtas įstatymas, jog ne tik nuo alkoholio, bet ir nuo tabako bei lošimų akcizo skirti dalį lėšų, tad į fondą turėtų būti surinkti keli milijonai.

Faktas
Visuomenės sveikatos stiprinimo fondas sudarytas siekiant kaupti lėšas ir naudoti jas visuomenės sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo veikloms, tarp jų – prevencinius projektus, socialinę reklamą, paramą moksliniams tyrimams. 2017 m. fondo biudžetas yra 1,3 mln. eurų, jo lėšas sudaro 0,5 proc. įplaukų iš alkoholio akcizo.

 
Nariai nepateikė deklaracijų
Kaip tvirtina STT, Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo veikloje galėtų būti siekiama didesnio skaidrumo.
Vertinimo metu nustatyta, kad dauguma sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu sudarytos fondo Tarybos narių yra valstybės tarnautojai, kuriems privaloma deklaruoti privačius interesus ir nurodyti duomenis apie narystę bei pareigas įmonėse, įstaigose, asociacijose ar fonduose. VTEK konstatavo, kad keletas šio fondo Tarybos narių nėra pateikę privačių interesų deklaracijų: dėl to nuspręsta pradėti tirti Šarūno Narbuto, Mariaus Stričkos ir Henrikos Varnienės privačių interesų deklaravimą.
 

„Jeigu, sakykime, asmenys pasiskirsto lėšas tarp suinteresuotų subjektų ir nedeklaruoja galimo interesų konflikto, atsiranda korupcinės rizikos. Šiuo atveju fondo vadovas nesiėmė priemonių, kad būtų pašalintos abejonės. Be išorinio komisijos įsikišimo jis neatliko jokių veiksmų“, - kritikos pažėrė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius. 
Be kita ko, STT pareigūnai nustatė, kad nėra įtvirtinti kriterijai, kuriais vadovaujantis vyksta projektų paskirstymas.
Kaip rašoma ataskaitoje, projektus vertinti Tarybos nariams paskirsto pirmininkas, tačiau Tvarkos apraše nenustatyti kriterijai, kuriais vadovaujantis vyksta šis projektų paskirstymas. „Mūsų nuomone, dėl minėtos priežasties nėra iki galo užtikrinama skaidri vertinamų projektų paskirstymo fondo Tarybos nariams procedūra ir egzistuoja galimybė paskirti konkretų projektą vertinti „reikiamiems“ fondo Tarybos nariams“, - pažymima antikorupciniame STT vertinime.
 
Turi klausimų ministrui
„Be abejo, fondo veikloje yra daug abejonių. Juolab kad ir fondo pirmininko paskyrimas kelia daug klausimų, ar nėra viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto. Mes renkame informaciją ir turime daug klausimų ministrui, kadangi esminiai darbai nesprendžiami, yra užsiimama smulkmenomis“, - sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas.
Parlamentaras prisipažįsta, kad jam ne visai aišku, kokiais kriterijais vadovaujantis yra atrenkami projektai, kuriems skiriamas finansavimas iš minėto fondo lėšų.
 
„Dabar raštais susirašinėjant įvertinti fondo veiklą yra gan sudėtinga. Turėsime remtis įvairių institucijų patikrinimais ir komiteto parlamentine kontrole. Tada galėsime komitete priimti vienokį ar kitokį sprendimą, rekomendacijas. Juolab kad fondas turėtų didėti: priimtas įstatymas, jog ne tik nuo alkoholio, bet ir nuo tabako bei lošimų skirti dalį akcizo, tad į fondą turėtų būti surinkti keli milijonai. Jau dabar yra požymių, kad lėšos naudojamos bei skirstomos ne visiškai skaidriai. Mano manymu, lėšos yra naudojamos neefektyviai: jų išmėtymas įvairioms smulkioms organizacijoms, smulkiems renginukams, trokštamo rezultato nepasieks“, - įsitikinęs A.Matulas.
 
Neaišku, ar priemonės efektyvios
Klausimų dėl minėto fondo veiklos efektyvumo kyla ir Seimo Audito komiteto
Anot parlamentarės, Sveikatos apsaugos ministerija nekelia sau tokių uždavinių, kad pinigai turi būti panaudoti apibrėžtam tikslui ir kad paskui būtų galima įvertinti, kokių pokyčių šiuo atveju fondo veikla pasiekė.
 

„Sveikatos apsaugos ministerija, kuri atsakinga už tos srities politiką, turėtų būti tikra arba įrodyti visuomenei, kad lėšų skyrimas būtent per tokį mechanizmą duoda rezultatą, kurio visuomenė iš ministerijos tikisi. Tokio nagrinėjimo man nėra tekę matyti. Viskas daugiau idėjų lygio. Gerai, kad yra pinigų, kad įvairios institucijos atrenka projektus ir šie gauna finansavimą. Bet kiek tie projektai dera tarpusavyje, kiek jie veda į bendrą rezultatą, kokį turime visuomenės sveikatos padėties postūmį – man tikrai nėra tekę girdėti“, - sakė I.Šimonytė.

 

„Jeigu projektai yra atrenkami skaidriai, aiškiai, be užkulisinių susitarimų, tikrai nieko blogo nematau. Bet šiuo atveju, kai turime tuos pinigus skirti konkrečiam fondui, niekas nekelia klausimo, o kaip gi šis su pinigų skirstymo mechanizmu prisideda prie bendrų biudžeto ir sveikatinimo tikslų...“, - sakė I.Šimonytė.
 

 
Komentarai
Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė: 

- Premjeras praėjusią savaitę Vyriausybės posėdyje paprašė tikslesnės informacijos, kam, kokioms reikmėms bus skiriamos minimo fondo lėšos. Nes vietoj 1,3 milijonų, kurie buvo skirti anksčiau, dabar būtų skiriama 2, 69 milijonai. Iš tikrųjų labai protinga ir tikslinga turėti aiškesnę informaciją šiuo klausimu. To ir siekiame, kad galėtume daugiau gerų darbų padaryti – sveikatinimo programai skirti didesnę sumą. Vyriausybė atitinkamai turi numatyti tas lėšas valstybės biudžete. O, kaip jūs žinote, valstybės biudžetą svarstysime rudens sesijoje.

 

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius:

- Kai bus įgyvendintos STT nuorodos, tuomet bus pašalintos ir korupcinės rizikos. Dabar yra ministro kompetencijos klausimai pagal STT išvadą sutvarkyti teisinę aplinką. Pagal Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos išvadas – įgyvendinti Viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo valstybės tarnybos įstatymo nuostatas ir pašalinti bet kokias abejones dėl fondo veiklos skaidrumo. Jeigu nebus įgyvendintos STT nuostatos, be jokios abejonės, parlamentinės kontrolės rėmuose komisija šį klausimą baigs bet kokiu atveju pašalindama korupcines rizikas.
 
Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo pirmininkas Šarūnas Narbutas:

- Fondo administratorius yra Sveikatos apsaugos ministerija. Tik jie turi viešo administravimo įgaliojimus ir gali pasakyti, kaip tie sprendimai turi būti priimami, kaip posėdžiai protokoluojami, kaip sutartys sudaromos, kaip projektai atrenkami. Šiuo atveju fondo Taryba yra kolegiali vienuolikos žmonių iš skirtingų nepavaldžių viena kitai ministerijų ar ministerijos institucijų ir dviejų nevyriausybinių organizacijų atstovų. Tad manau, kad Vyriausybės nutarime numatyta tvarka, kuri užtikrina, kad ne vienas kitam pavaldūs žmonės, o kuo platesnis ekspertų ratas dalyvauja, jau vienu aspektu užtikrina skaidrumą.
 
Problema iškiltų, jeigu pinigai būtų skirstomi toms organizacijoms, kuriose fondo Tarybos nariai dalyvauja ir yra susiję su jų vykdoma veikla. Kaip fondo pirmininkas matau, kad visi fondo nariai veiklą vykdo neatlygintinai. Ir aš, kaip fondo pirmininkas, jokio finansinio atlygio negaunu. Tiesiog visi stengiasi skaidriau panaudoti valstybės pinigus. O jeigu prasideda spekuliacijos, kad tai yra kažkam naudinga, tegul sprendžia pagal rezultatus, o ne remdamiesi prielaidomis.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris