Valstybinė ligonių kasa dreba dėl auksinių protezų

Deimantė Gruodė
2016-09-30
Viešumon iškilo dar vienas skandalas dėl ortopedinės technikos gaminių. Paaiškėjo, kad už juos Valstybinė ligonių kasa (VLK) sumoka netgi trisdešimt kartų brangiau nei pasaulinėje rinkoje. Seimo Antikorupcijos komisija bei Sveikatos reikalų komitetas jau kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą. „Negalėčiau komentuoti plačiau be vadovybės žinios. Aš turiu girdėti, ką jie man sako, nes po to man bus bėdų...“, - prisipažino už ortopedinių gaminių kompensavimą atsakingo VLK skyriaus vedėjas Giedrius Baranauskas. Už ortopedinę techniką atsakinga VLK direktoriaus pavaduotoja Neringa Bernotienė nuo žurnalistų atstvėrė tylos siena.
Valstybinė ligonių kasa dreba dėl auksinių protezų
Iš kur toks įžūlumas Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžiose įstaigose, kad įstatymai pažeidinėjami drąsiai, bet į klausimus „nachališkai“ neatsakinėjama. Tai tęsiasi nuo liūdnai teismais pagarsėjusio buvusio VLK direktoriaus Algio Sasnausko laikų, kuomet apie jo artimus ryšius su dabartine pavaduotoja Neringa Bernotiene kalbėjo, kas netingėjo.

Skandalas po skandalo

Ortopedinės technikos gaminių skandalams nematyti galo. Pasirodė informacija, kad VLK kompensuojami gaminiai yra perkami kur kas didesnėmis kainomis nei pasaulinėje rinkoje. Šis klausimas skubos tvarka įtrauktas į Seimo Sveikatos reikalų komiteto darbovietę. Bet vėlgi – ligonių kasų atstovai, nors žadėjo pateikti stiprius argumentus, kodėl mokame brangiau, buvo itin nekalbūs.
 
Savo ruožtu sveikatos apsaugos viceministras Valentinas Gavrilovas sako, kad reikia atsargiai vertinti pateikiamus kainų skirtumus: „Informacija, kad kainų skirtumai skiriasi trisdešimt ir daugiau kartų, reikalauja patikrinimo, nes ten buvo pateikti duomenys vieno Kinijos gamintojo didmeninės kainos. Klausimas iškilo dėl turimų sertifikatų ir galimybės tuos gaminius pateikti Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos pacientams“, - sakė viceministras.
 
Jis siūlo dar truputį pakentėti, nes kitais metais įsigalioja nauja ortopedinės technikos priemonių kompensavimo tvarka, kuomet bus išskirtos individualiai pritaikytos ir serijinės gamybos ortopedinės priemonės.
 
Problema žinoma, bet nieko nedaro

Įstatyme numatyta, kad VLK kompensuoja ortopedinės technikos gaminius, pagamintus tik individualiai kiekvienam pacientui.
UAB „Pirmas žingsnis“ vadovas Algimantas Astrauskas tiesiai šviesiai klausia, - kodėl tebemokama už serijinės gamybos ortopedinius gaminius?
 
„Šiuo metu kompensuoja tik individualiai pagamintus. Tegul VLK ar STT, Akreditavimo tarnyba įsitikina, ar kiekviena įmonė turi galimybę pagaminti individualiai bet kurį ortopedinį gaminį. Turi būti siuvėjos, joms mokama alga, pirktos medžiagos, siuvimo mašinos, siūlai, klijai, akutės, padai ir taip toliau. Tik tada galiu pagaminti individualią avalynę. Bet jeigu sąskaitoje matomas gaminių užpirkimas iš Kinijos, vadinasi, tai yra serijiniai gaminiai“, - sako A.Astrauskas.
Nors sveikatos apsaugos viceministras V.Gavrilovas patikina, kad jam yra žinomi kai kurių ortopedinės technikos įmonių galimi sukčiavimai, konkrečių veiksmų nesiima.
 
„Gavome informacijos, kad tam tikros įmonės iš tikrųjų nelabai ką pritaiko pacientams individualiai ir bazines kainas gauna ne tokias, kiek patiria sąnaudų. Todėl ligonių kasos ir Akreditavimo tarnyba atliko patikrinimus. Buvo nustatyti tam tikri pažeidimai. Noriu pasakyti, kad serijiniai gaminiai ne visada yra blogis. Blogis yra tai, kad už serijinius gaminius mokama per didelė kaina. Būtent dėlto yra paruošta nauja tvarka, kuriai įsigaliojus, nebebus galimybės piktnaudžiauti“, - iš padėties sukosi viceministras.
 
Be kita ko, valdininkas akcentuoja siuntimus išrašančių gydytojų vaidmenį šiuose „nešvariuose reikaluose“: „Kartais gydytojai pasiūlo naudotis būtent konkrečios ortopedinės įmonės paslaugomis. Tai neturi būti daroma. Ligonių kasos turi savo metodikas ir seka, kiek yra tokių siuntimų, kuriuos išrašo vienas ir tas pats gydytojas, ir atitinkamai prižiūri jų veiklą.“
 
Anot V.Gavrilovo, šiemet į akiratį pateko keli gydytojai, kuomet prisidengus gražia „pėdučių“ akcija buvo tikrinami vaikai švietimo įstaigose. Kaip paaiškėjo, netgi sveikiesiems vaikams galimai buvo brukama ortopedinė avalynė.
„Gavę išvadas, svarstėme gydytojų, kurie padarė tam tikrus sprendimus, kompetencijos klausimus. Gali būti sprendžiama dėl medžiagos perdavimo teisėsaugos institucijoms“, - viceministras žadėjo atsakomybėn patraukti gydytojus.
 
Išstumiami iš rinkos
Nacionalinio ortopedijos centro vadovas Dalius Ramančionis apgailėtina vadina situaciją ne tik dėl ortopedinių gaminių, bet ir dėl to, kad tam tikri rinkos žaidėjai dėl korupcinių schemų yra išstumiami ir taip didinama gaminio kaina.
 
„Dabar laukiame teismų. Paleidžiamas gandas, duodamas anoniminis skundas ir tada tikrina, suranda butaforinius dalykus. Pernai buvo pasakyta, kad prekiaujame serijinės gamybos produktais ir su mumis buvo nutraukta sutartis. Pasamdė komisiją, kurioje dirba konkurentų „Ortopedijos technikos“ darbuotojo žmona - KTU dėstytoja. KTU neturėjo licencijos atlikti tokio pobūdžio patikrinimo. Vėliau pas mus apsilankė Akreditavimo tarnyba, kuri pasakė, kad duomenų apie serijinę gamybą nepakanka“, - pasakoja D.Ramančionis.
 
Paklaustas, kas yra kaltas dėl susidariusios situacijos, jis įvardijo VLK Ortopedijos technikos skyriaus darbuotojus.
„Giedrius Baranauskas tik vykdytojas. Užsakovas kitas. Tai - pagrindiniai rinkos žaidėjai, kurie šiandien užima 70 proc. rinkos – tai yra akcininkai, kuriems priklauso dvi įmonės „Ortopedijos projektai“ ir „Ortopedijos technika“. Kai pernai viską išaiškinome sveikatos apsaugos ministrei, šiemet sulaukėme naujo skundo dėl vaikų pėdų patikrinimo. Pagrindas – išpūstos kainos, todėl atsiranda ir neskaidrių interesų“, - sakė D.Ramančionis.

 
Anot jo, valstybė dėl vieno gaminio praranda 1,9 mln. eurų. Tokia situacija tęsiasi beveik dvidešimt metų. „Tegul tas kainas bent dešimt kartų sumažina ir jos bus konkurencingos.
Kitąsyk serijinės gamybos gaminys yra geresnės kokybės. Nėra jokio kriterijaus, kaip atskirti serijinės gamybos gaminius nuo individualių. Jeigu jau moka dešimt kartų daugiau, ir gydymo efektyvumas turėtų būti didesnis. Būdama ne pati turtingiausia pasaulio valstybė mokame žymiai daugiau nei Vakarų šalys ir jau tiek metų“, - sako pašnekovas.
 
Nustato pažeidimus
Šiais metais Akreditavimo tarnyba, atsižvelgdama į Seimo Antikorupcijos komisijos priimtus sprendimus, atliko šešis neplaninius ortopedijos įstaigų tikrinimus vietoje. „Tikrinimų metų įstaigos buvo paprašytos pateikti serijinių būdu ir pagal užsakymą gaminamų medicinos priemonių techninius dokumentus.
 
Nustatyta, kad techniniai dokumentai parengti netinkamai, todėl negalima įvertinti, ar medicinos priemonės atitinka keliamus reikalavimus. Atsižvelgdama į nustatytus pažeidimus Akreditavimo tarnyba priėmė sprendimus 90 dienų terminui sustabdyti tikrintų medicinos priemonių registracijos galiojimą“, - sakė Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie SAM vadovė Nora Ribokienė.
Akreditavimo tarnybos vadovė akcentuoja, kad tiek serijinės gamybos, tiek pagamintas pagal užsakymą gaminys privalo būti saugus bei atlikti medicininę funkciją.

 
 
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas:

- Mūsų komitetas parašė kreipimąsi į STT. Rengiame kreipimąsi į Prokuratūrą, kad būtų pradėtas tyrimas. Už tai turėtų atsakyti Sveikatos apsaugos ministerija, nes ligonių kasa tik perveda pinigus už išrašytas priemones. O visą tvarką, metodikas ir lėšas patvirtina sveikatos apsaugos ministras pasirašydamas įsakymą. Tai yra problema, kad institucija – Sveikatos apsaugos ministerija, kuri turi kontroliuoti šias paslaugas, iš esmės pati vykdo pirkimus ir nekeičia dabar esančios tvarkos.
 
Nesuprantu, kam reikalingos tos bazinės kainos. Tegul paskelbia konkursą, nustato sąlygas, kad gaminys turėtų atitikti Europos Sąjungos reikalavimus. Ir tegul žiūri, kas pasiūlys reikalavimus atitinkančią prekę ir pigią kainą. Ministerija pripažino, kad jau seniai turėjo būti pakeista tvarka, o pasiaiškinimas buvo toks: mes nespėjame.


Valstybinės ligonių kasos atsakymas
Siekiant nustatyti, ar pagamintos ortopedijos techninės priemonės tikrai yra individualios, kartais pasitelkiami ekspertai iš šalies. Pvz., 2015 metais buvo atlikti ortopedinę avalynę gaminančių ortopedijos įmonių (UAB „Pirmas žingsnis“, UAB „Nacionalinis ortopedijos centras“) patikrinimai kartu su Kauno technologijos universiteto ekspertais. Jų išvadose teigiama, kad visais atvejais suaugusiems pacientams ši įmonė išdavė serijiniu būdu pagamintą (priliejant padą prie avalynės išviršio ir nurodant avalynės dydį) ortopedinę avalynę.
 
Vaikams taip pat buvo išduota serijiniu būdu pagaminta ortopedinė avalynė (avalynė su neišimamais įdėklais, kurie nėra individualūs, analogiškos konstrukcijos, tik nurodant avalynės dydį). Visa tai, kaip konstatavo ekspertai, neatitinka individualiai ortopedinei avalynei keliamų reikalavimų.
 
Lyginant ortopedijos techninių priemonių kainas Lietuvoje su Europos gamintojų kainomis, mūsų šalyje kainos yra netgi mažesnės.
VLK visada priima objektyvius sprendimus neatsižvelgiant į tai, kokios ortopedijos įmonės interesus gali paveikti vienas ar kitas sprendimas. Belieka tik apgailestauti, kad kai kurie sprendimai vienoms įmonėms gali būti naudingesni nei kitoms.
 
Komentaras
UAB „Pirmas žingsnis“ vadovas Algimantas Astrauskas:
- Mūsų įmonėje buvo rasti kai kurie neatitikimai, kuriuos ištaisius mes šiai dienai vėl gaminame ir taikome tiek vaikams, tiek suaugusiems ortopedinę avalynę.  

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris