Valstybės kontrolės auditas: žmonės ir toliau žudysis

Nerijus Bliujus
2017-04-07
Nors garsiai eskaluojama, kad savižudybių problema yra sprendžiama, faktas - tokių mirčių nemažėja. Vakarykštė žiniasklaidos naujiena - Kalvarijos savivaldybėje esančios Sangrūdos gimnazijoje nusižudo jau antras moksleivis.
Valstybės kontrolės auditas: žmonės ir toliau žudysis
Savižudybių prevencijai sostinė gaus 316 tūkst. eurų. Už didžiąją dalį lėšų 215 tūkst. eurų bus rengiami mokymai mieste dirbantiems bendrosios praktikos gydytojams, policijos pareigūnams, ugniagesiams gelbėtojams, mokytojams, vaiko gerovės komisijos nariams, socialiniams darbuotojams, dirbantiems su socialinės rizikos šeimomis.

Pinigai tik Vilniui
Nors ranką žmonės prieš save kelia visoje šalyje, savižudybių prevencijai skirtais pinigais kol kas labiausiai pamalonintas Vilnius. Sostinė gaus 316 tūkst. eurų. Už didžiąją dalį lėšų 215 tūkst. eurų bus rengiami mokymai mieste dirbantiems bendrosios praktikos gydytojams, policijos pareigūnams, ugniagesiams gelbėtojams, mokytojams, vaiko gerovės komisijos nariams, socialiniams darbuotojams, dirbantiems su socialinės rizikos šeimomis.
 
Pasak Vilniaus savivaldybės Socialinių reikalų ir sveikatos departamento direktoriaus Jono Bartlingo, kol kas tokia programa taikoma tik sostinėje.
„Mokymai šią savaitę buvo patvirtinti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje, nors, girdėjau, vyksta svarstymai, kaip perkelti šią praktiką respublikiniu mastu“, – sako jis.
 
Neveiksminga programa

Sveikatos apsaugos ministerija buvo paruošusi 2016-2020 metų savižudybių prevencijos programą, tačiau atlikus auditą paaiškėjo, jog ji neveiksminga. Tai patvirtino ir Valstybės kontrolės 1-ojo audito departamento direktorius Laimonas Čiakas.
„Visų pirma toje programoje nėra nustatyta siektinų reikšmių arba vertinimo kriterijų, pagal kuriuos būtų galima realiai matyti, ar tos priemonės bus tinkamai įgyvendintos, ar bus koks nors jų poveikis. Taip pat pasigedome galimybės vertinti, kokia apimtimi bus įgyvendintos kai kurios suplanuotos priemonės.
 
Pavyzdžiui, ten įvardijami seniūnijų darbuotojų bei pirminės prevencijos grandies specialistų mokymai pilotinėse vietovėse. Neaišku, nei kiek specialistų planuojama mokyti, nei kokios tos pilotinės vietovės“, – sako auditorius. - Programos įgyvendinimo laikotarpis yra ketveri metai. Mes pasigedome fiksuotos tarpinių rezultatų peržiūros. Sakykim, po dvejų, ar po dviejų su puse metų. Kad visgi būtų numatytas peržiūrėjimas, kaipgi vyksta tos priemonės, ar viskas teisinga linkme eina, ar yra koks nors efektas. Kitaip neįmanoma laiku sureaguoti į klaidas ir jas taisyti.“
 

Daug klaustukų
Valstybės kontrolės 1-ojo audito departamento direktoriui nerimą itin kelia ir tai, jog yra visiškai neaiški situacija su programai skirtomis lėšomis.
„Pastebėjome, jog nesuplanuoti savižudybių prevencijos priemonėms įgyvendinti finansiniai resursai. Buvo numatyta vykdyti priemones gavus finansavimą iš Europos Sąjungos (ES) lėšų. Bet vėlgi tas prisirišimas prie ES lėšų buvo viena priežasčių, kodėl nebuvo įgyvendintos 2014-2016 metų priemonės. Vienintelė reali - įsteigtas savižudybių prevencijos biuras“, – dėsto L.Čiakas.
 
Atliekant auditą, aiškėjo, kad ši savižudybių prevencijos programa nors ir buvo sukurta, tačiau niekam per daug nerūpėjo jos veiksmingumas.
„Nebuvo aiškiai pasiskirstyta atsakomybėmis. Pavyzdžiui, prie tam tikrų priemonių numatyta keletas vykdytojų, o ką konkrečiai kurie daro, kokius darbus, kas konkrečiai atlieka - neaišku.
Apskritai situacija dėl savižudybių prevencijos yra sudėtinga todėl, kad nėra strategijos, vieno kompleksinio dokumento, kuris jungtų visus būtinus įvairių šalies institucijų veiksmus. Net nepasirūpinta išskirti vienos institucijos, kuri būtų pakankamo lygmens, galinti šiuos procesus koordinuoti. Dabar veikiančio savižudybių prevencijos biuro įgaliojimai yra objektyviai per maži“, - įsitikinęs auditorius.


Komentaras
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga:

- Sudaryta darbo grupė parengė įsakymo projektą, reglamentuojantį pagalbos teikimą nusižudyti bandžiusiam asmeniui. Projekte numatyta, kad tokiam asmeniui bus privalomai suteikiama psichologinė pagalba, o išrašius asmenį iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos bus užtikrinamas informacijos dėl tolesnės psichologinės pagalbos teikimo perdavimas psichikos sveikatos centrui.
 
Tikimasi, kad sustiprinti Valstybinio psichikos sveikatos centro skyriaus Savižudybių prevencijos biuro administraciniai gebėjimai leis efektyviau įgyvendinti šiam skyriui priskirtas veiklas, o atnaujintos vyriausybinės Sveikatos reikalų komisijos vienu iš prioritetų taps psichikos sveikata. Tarpžinybinis komisijos veiklos pobūdis leidžia į sveikatinimo veiklą įtraukti visų sektorių atstovus, kurie dar kartą turi išgirsti ir suprasti, kad nebus stiprios ekonomikos be sveikos visuomenės, o sveikatos sistema, net ir teikdama aukščiausio lygio paslaugas, neišspręs socialinių ekonominių problemų, kurios ženklia dalimi apsprendžia visuomenės psichikos sveikatą.

Sveikatos apsaugos ministerija vien psichikos sveikatos gerinimui numato skirti per 12 milijonų eurų iš ES struktūrinės paramos. Taip pat savižudybių ir alkoholio vartojimo prevencijai bus skiriama 1,3 mln. eurų iš Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo. 


PAGALBOS TELEFONAI

Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
Jaunimo linija*
Budi savanoriai konsultantai
8 800 28888 I-VII
visą parą
Vaikų linija*
Budi savanoriai konsultantai ir profesionalai
116 111 I-VII
11:00 - 21:00
Vilties linija*
Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai
116 123 I-VII
visą parą
Pagalbos moterims linija*

Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 
8 800 66366 I-VII
visą parą
Linija Doverija*
Emocinę paramą rusų kalba paaugliams ir jaunimui teikia savanoriai 
8 800 77277


 
II–VI
16.00–20.00
Krizių įveikimo centras
Skubi psichologinė pagalba. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į centrą Antakalnio g. 97, Vilniuje. Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra www.krizesiveikimas.lt
8 640 51555

 
I–V
16.00–20.00
VI
12.00–16.00


 
Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyrius
Vaikų ligoninėje, Vilniuje
8-5 275 75 64 I-VII
visą parą
*Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija
PAGALBA INTERNETU
Psichologinės pagalbos tarnyba Kontaktai Atsakymo laikas
Jaunimo linija
Emocinė parama teikiama jaunimui
Registruotis ir rašyti: www.jaunimolinija.lt/laiskai
www.jaunimolinija.lt/pokalbiai-internetu
 
Atsako per 2 darbo dienas.
Pokalbiai internetu vyksta trečiadieniais ir penktadieniais 18-22 val., šeštadieniais 13-17 val.
Vaikų linija
Emocinė parama teikiama vaikams ir paaugliams 
Registruotis ir rašyti: www.vaikulinija.lt Atsako per 2-3 darbo dienas
Vilties linija
Pagalba teikiama suaugusiems
Rašyti el. paštu vlties.linija@gmail.com
www.viltieslinija.lt
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalbos moterims linija
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.lt

 
Atsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijos
Pagalbą internetu emigrantams teikia profesionalūs psichologai.
Rašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt
Internetinė svetainėje
www.psyvirtual.lt 
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems (savitarpio paramos grupės, DUK, literatūra ir kita.).
Rašyti el. paštu:
laukiam@artimiems.lt
Naudinga informacija puslapyje www.artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
 
Papildoma informacija - www.klausau.ltwww.vpsc.lt


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris