Valdiškose įstaigose kelią skinasi mini darželiai

Deimantė Gruodė
2018-02-27
Grupė konservatorių pasiūlė novatorišką idėją – valstybės institucijose įrengti specialias zonas, kur dirbantys tėvai tam tikram laikui galėtų palikti vaikus. „Turbūt direktorius turės prižiūrėti darbuotojų vaikus“, - tokį siūlymą išgirdęs pajuokavo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas. Išsakomi ir nuogąstavimai, jog tokios zonos nebūtų suprastos kaip išskirtinė privilegija valdininkams.
Valdiškose įstaigose kelią skinasi mini darželiai
Specialios zonos vaikams galėtų būti įkurtos Seime, Vyriausybėje, ministerijoje, žodžiu, „visur, kur dirba šeimos ir turi vaikų“.

Motyvacija darbuotojams
 

„Noriu atkreipti dėmesį į praktinius iššūkius, kurie kyla jaunoms šeimoms, derinant profesinę karjerą ir darbo įsipareigojimus. Manome, kad būtų gražus simbolinis žingsnis, aišku, neišsprendžiantis visos problemos, jog šeimos, ištikus nenumatytai situacijai, pavyzdžiui, gripo epidemija, galėtų eiti į darbą ir būtų sudaryta galimybė turėti erdvę vaikams“, – iniciatyvą žurnalistams pristatė Seimo narė Monika Navickienė.
 

Anot jos, specialios zonos vaikams galėtų būti įkurtos Seime, Vyriausybėje, ministerijoje, žodžiu, „visur, kur dirba šeimos ir turi vaikų“. Parlamentarė viliasi, kad tokia iniciatyva parodytų gražų pavyzdį ir privačiam sektoriui.
„Reikia, kad žmonės susėstų ir pagalvotų, ar tai būtų zona su auklėmis, ar be auklių, tik pritaikyti tam erdvę, kur būtų galima saugiai matomoje vietoje palikti vaikus, kur atsirastų žaislų, tam tikrų baldų, ir vaikai galėtų praleisti laiką, vieną tris valandas pagal poreikį“, – sakė M.Navickienė.

 
Tokiai iniciatyvai pritaria ir Lietuvos tėvų forumo pirmininkas Darius Trečiakauskas: „Tik reikėtų įvertinti, kiek ir kokiose įstaigose realiai ateina tėvų su vaikais arba kokia yra tikimybė, kad ten bus vaikų. Jei imame prekybos centrą ar pramogų vietą, natūralu, kad ten gali būti įrengiamos vaikų zonos. Bet, ar tokia vieta pasiteisintų Seime, sunku spręsti. Nežinau, Europarlamente nemačiau vaikų zonos, NATO centrinėje būstinėje irgi. Tai priklauso nuo kiekvienos valstybės socialinės politikos. Klausimas – į kokio amžiaus vaikus orientuojamasi. Jei tai maži vaikai – viena. Jei truputėlį didesni – kiti poreikiai. Vidurinių klasių moksleivių (penktokai, šeštokai, septintokai, aštuntokai) poreikiai dar kitokie. Tad pasakyti, kad yra vienas universalus modelis, būtų sudėtinga.“
 
Pareikalaus didelių išlaidų
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas siūlo koncertuotis ties ikimokyklinių įstaigų atidarymu, ypač didesniuose miestuose, kuriomis galėtų pasinaudoti tėveliai nepriklausomai, ar jie dirba privačiame ar valstybiniame sektoriuje.
„Plačiąja prasme, siūlymas kurti vaikų zonas neblogas. Tokiu keliu eina didelės kompanijos Vakaruose, norėdamos pritraukti ir išlaikyti gerus darbuotojus. Jiems sudaroma kuo daugiau įvairių galimybių dirbti, nesirūpinant buities rūpesčiais. Manau, kad Lietuvoje pirmiausiai reikėtų įrengti daugiau ikimokyklinių įstaigų, nes ypač didžiuosiuose miestuose jų trūksta. Pirmiausiai reikėtų eiti šiuo keliu, o ne reikalauti iš įvairių valstybinių institucijų, kad jie turėtų vieną du ar tris kambarius vaikams, tada dar turės įrengti miegamąjį bei užtikrinti maitinimą. O juk lyg ir einama kitu keliu - bandoma minimalizuoti išlaidas valstybinėse įstaigose. Savo ruožtu vaikų zonų sukūrimas pareikalaus pakankamai didelių išlaidų. Negali juk vaiko nuvesti į kambarį ir palikti. Kas nors juo turi rūpintis“, - sako parlamentaras.
 
Reikia keisti visuomenės požiūrį

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigia, kad bet kokios iniciatyvos, padedančios šeimoms su vaikais, yra sveikintinos, bet šiuo atveju turėtų įvykti lūžis ir visuomenės požiūryje, kad vietos vaikams valstybės įstaigose nebūtų suprastos kaip privilegija valdininkams. Juolab kad zonos, kur būtų galima palikti vaikus trumpam laikui, socialiai atsakingame versle yra įprasta praktika.
„Darbdavys, kuriam darbuotojai yra vertybė, sudaro visas sąlygas, kad tiek jie, tiek jų šeimos jaustųsi reikalingi tai institucijai. Matau tame prasmę, tik reikia ir visuomenės nuomonę keisti, kad nebūtų sakoma, jog biurokratai vėl nori sau privilegijų“, – BNS komentarą pateikė S.Skvernelis.
 
Anot parlamentarės M.Navickienės, atskiros zonos vaikams būtų privilegija juos auginantiems žmonėms – ir jie jos nusipelnė. „Tai būtų privilegija dirbantiems žmonės, ir manau, kad ji tikrai pelnyta. Ir privačiame sektoriuje darbdaviai būtų motyvuoti labiau rūpintis“, – žurnalistams sakė konservatorė.

Beje, pasigirsto nuomonių, jog tokiomis zonomis galėtų pasinaudoti ir piliečiai, kurie trumpam užsuko į valdišką įstaigą susitvarkyti dokumentų, bet neturi kur palikti atžalų.

 
Komentaras
Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis:

- Šią galimybę mes jau svarstėme ir, kiek žinau, dabar jau Vyriausybė turėtų prieiti prie šio siūlymo. Į tai žiūrime pozityviai. Tuo labiau, jei yra didesnės įstaigos, kur dirba vaikus auginantys jauni žmonės. Mes turime sudaryti sąlygas, kad jie galėtų grįžti į darbo rinką. Valstybė irgi yra darbdavys ir ji turi darbuotojams sudaryti kuo geriausias ir palankiausias sąlygas. Priklausomai nuo organizacijos specifikos, koks yra poreikis, kokios yra galimybės įrengti tokią zoną, nes galbūt ne kiekviena ministerija turi atitinkamą patalpų kiekį arba galbūt darbuotojų nėra tiek, kad reikėtų organizuoti papildomą užimtumą jų vaikams. Dar nesame priėję iki finansinių skaičiavimų. Tad pirmiausiai yra patalpų, tada darbuotojo, kuris organizuotų užsiėmimus su vaikais, klausimai.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris