Vaikų žaidimų erdvės – be kontrolės ir atsakomybės?

Gintarė Kaminskienė
2016-03-07
Didžiuosiuose prekybos centruose ar prie sporto klubų palikti vaiką specialiai įrengtuose žaidimų kambariuose tik iš pirmo žvilgsnio atrodo patraukli ir patogi paslauga. Tėvai vis dar nepakankamai atidžiai perskaito šių kambarių taisykles, todėl pasibaigus darbo laikui gali rasti mažametį paliktą vieną ar net susižeidusį. Pačių žaidimų kambarių savininkų susikurtose taisyklėse dažnai nurodoma, kad už vaiko saugumą, net ir nebūdami šalia, atsako tėvai ar globėjai.
Vaikų žaidimų erdvės – be kontrolės ir atsakomybės?
Analizuojant pačių vaikų žaidimų kambarių susikurtas taisykles, kyla nemažai klausimų. Pavyzdžiui, vieno tokias paslaugas teikiančių kambarių taisyklėse nurodyta, kad vaikų žaidimų kambarys suteikia galimybę pasinaudoti paslauga, tačiau neatsako už jos įtaką konkretaus vaiko sveikatai. Suformuluotos taisyklės nurodo, kad už kambaryje paliekamą vaiką vis tiek atsakingas yra jį ten palikęs asmuo. Nepaisant to, kad palikimo faktas yra registruojamas specialiame žurnale.

„Be penkių minučių trauma“
Mama Daiva (pavardė redakcijai žinoma – aut. past.) pasakoja, kad vos dvejų metų dukrelės šventė viename sostinės centre įsikūrusių vaikų laisvalaikio erdvių baigėsi ne itin linksmai. Mažylė į aštrią atbrailą prasiskėlė kaktą. „Tiesiog būrelis vaikų bėgo ir ne piktavališkai mažytę stumtelėjo. Žinoma, darbuotojų reakcija buvo žaibiška ir, iš jų veiksmų galima buvo suprasti, kad arba jie puikiai apmokyti ir paruošti, arba jiems tai ne pirmas ir ne antras kartas“, – prisimena moteris.
 
Tiesa, žalos atlyginimo Daiva pasakoja neieškojusi. „Buvo tik pikta, kad tokioje vietoje, pačiame centre yra laipteliai aštriomis briaunomis ir jais vaikštinėja net visai mažiukai vaikučiai. Gaila buvo mažosios ir sugadintos šventės. Ko nors kaltinti nelabai drįsčiau. Gal labiau kambario savininkams pastabą išsakyti reikėtų, kad daugiau vaikų nenukentėtų“, – svarsto nukentėjusios mažametės mama.
 
Tokių atvejų – ne vienas ir ne du. Ką jau kalbėti, kai pasibaigus darbo laikui, mažamečiai, nepranešus tėvams, yra paliekami kambaryje be suaugusiųjų priežiūros arba vyresnieji, palikti vaikų žaidimų kambaryje darbuotojų priežiūrai, tiesiog... dingsta. Interneto platybių istorijos byloja, kad problemų dėl vaikų žaidimų erdvių esama. Juokais tėvai tokias vietas net įvardija „be penkių minučių trauma“. Kyla klausimas – kas atsakingas už vaiko saugumą, jei sudaromos sąlygos mažuosius ten palikti?
 

Kokybė priklauso tik nuo klientų

Pasak kelis vaikų žaidimų ir pramogų centrus valdančios įmonės UAB „Pramogų imperija“ direktoriaus Romualdo Vyšniausko, dėl saugumo skundų iš tėvų sulaukti praktiškai netenka, tačiau atvejų, kai vaikai susižeidžia – pasitaiko. „Elgiamės taip, kaip to reikalauja mūsų taisyklės. Jei yra galimybės, pagalbą suteikiame vietoje, kitais atvejais kviečiame medikus“,– pasakoja R.Vyšniauskas.
Įmonės direktorius nėra linkęs manyti, kad ne ant įrangos įvykusi nelaimė yra susijusi su būtent jo teikiamos paslaugos saugumu. Tiesa, saugumo lygį ir taisykles, kuriomis bus vadovaujamasi žaidimų kambaryje, nustato patys kambarių savininkai. 
 
Paklaustas, ar valdydamas vaikų pramogas organizuojančią įmonę, nėra susidūręs su išoriniu reguliavimu, įmonės vadovas prisiminė, kad prieš aštuonerius metus tokia reguliacija buvo atšaukta. „Nepamenu, kokia valstybinė įstaiga mus pasikvietė ir pasakė, kad nuo šiol mus reguliuos patys klientai. Jei bus nesaugu, neįdomu, nešvaru, niekas neis. Pačią įrangą reguliuojame patys, jai privalome turėti Europos Sąjungoje patvirtintus sertifikatus.“
 
Kalbant apie darbuotojų atranką, R.Vyšniauskas taip pat teigė, kad ji palikta pačių savininkų valiai. „Valstybinio reguliavimo nėra. Patys žiūrime, kad darbuotojas būtų kantrus, dėmesingas, žinoma, tik iš pokalbių to nepamatysi“, – pasakojo įmonės vadovas.
Pasak jo, vaikų auklėjimu įmonė neužsiima, todėl pedagoginio išsilavinimo reikalauti nemato prasmės. „Mūsų paskirtis – už du eurus leisti vaikui smagiai praleisti laiką. Nesiimame taktikos drausminti, rėkauti ar mokyti. Tai - ne mūsų vizija ir darbas“, – mano R.Vyšniauskas.
 
Stinga reguliavimo
Iš tiesų, situacija kiek keista, mat analizuojant pačių vaikų žaidimų kambarių susikurtas taisykles, kyla nemažai klausimų. Pavyzdžiui, vieno tokias paslaugas teikiančių kambarių taisyklėse nurodyta, kad vaikų žaidimų kambarys suteikia galimybę pasinaudoti paslauga, tačiau neatsako už jos įtaką konkretaus vaiko sveikatai. Suformuluotos taisyklės nurodo, kad už kambaryje paliekamą vaiką vis tiek atsakingas yra jį ten palikęs asmuo. Nepaisant to, kad palikimo faktas yra registruojamas specialiame žurnale.
 
Būtent dėl to kitos nuomonės dėl atsakomybės laikosi Advokatų B.Rutkauskienės, V.Rutkausko ir A.Turso kontoros advokatė Birutė Rutkauskienė. „Logiškai mąstant, jeigu kambarys pavadintas „vaikų kambariu“ ir yra nustatytos taisyklės, kaip vaikai yra paliekami, turėtų būti ir prižiūrintis asmuo. Bet kokia įmonė, kuri teritorijoje įrenginėja tokį kambarį, turi visiškai pasirūpinti ir patalpos saugumu. Iš paties pavadinimo suprantame, kad tai vieta, kur tėvai gali palikti vaiką saugiai, reiškia teisėti lūkesčiai: „Aš palieku – mano vaikas yra saugus“. Jeigu grįžus paaiškėja, kad vaikas susižalojo per tą laiką, kol manęs nebuvo, reiškia, atsako tas, kas įrengė tą kambarį“,– paaiškina advokatė.
 

Advokatės nuomone, darbdavių problema dar ir ta, kad jie nekelia aukštų standartų dirbančiam personalui. „Jei darbuotojas praleidžia tam tikrą laiką su vaikais, jis privalo turėti bent menkiausią supratimą, kaip juos prižiūrėti. Jie gali ne tik susižeisti, bet ir susipešti, apsiverkti. Turi būti asmuo, kuris sugebėtų laviruoti, nuraminti“,– kalbėjo B.Rutkauskienė.
 
Problemas, pasak advokatės, padėtų išspręsti tam tikras išorinis institucinis reguliavimas. „Reikia nustatyti kategoriškas taisykles, kuriose turėtų būti nurodyti reikalavimai, tiek darbuotojui, tiek patalpai, tiek įrangai“,– įsitikinusi B.Rutkauskienė.

 
Priežiūra nuo lapkričio
Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos priežiūros departamento Rizikos sveikatai valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Giedrė Namajūnaitė:
- Kadangi ir paslaugų teikėjams, ir juos prižiūrinčioms institucijoms kildavo nemažai klausimų, kaip užtikrinti, kad vaikai žaidimų kambariuose ir aikštelėse būtų saugūs, esame gavę ir tėvų skundų dėl netinkamos aplinkos šiuose kambariuose ar aikštelėse. Buvo nuspręsta, kad šias paslaugas būtina reglamentuoti atskira higienos norma.
 

Todėl ji patvirtinta ir ja nustatyti vieningi vaikų žaidimų aikštelių ir vaikų žaidimų patalpų įrengimo viešosiose vietose, jų naudojimo ir priežiūros sveikatos saugos reikalavimai, įtvirtinta žaidimų aikštelių ir patalpų savininkų, eksploatuotojų atsakomybė už jų priežiūrą. Siekiant sudaryti sąlygas žaidimų aikštelių ir patalpų savininkams ir jas eksploatuojantiems asmenims tinkamai pasirengti higienos normos reikalavimų įgyvendinimui, higienos normos įsigaliojimas atidėtas iki lapkričio 1 d. Įsigaliojus higienos normai, jo laikymosi valstybinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę numatoma pavesti visuomenės sveikatos centrams apskrityse (nuo šių metų balandžio - Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos).
 
Kol nėra įsigaliojusios specialiojo teisės akto, šių paslaugų teikimui taikomi bendrieji Lietuvos Respublikos produktų saugos įstatymu paslaugų teikimui nustatyti reikalavimai. Produktų saugos įstatymas paslaugų teikėją įpareigoja vartotojams teikti tik saugias paslaugas, informuoti vartotojus tokiu būdu, kad jie galėtų įvertinti su paslauga susijusią riziką. Šio įstatymo įgyvendinimą koordinuoja Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.


Komentaras
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Vartotojų konsultavimo, asmenų aptarnavimo ir komunikacijos skyriaus vedėja Giedrė Nenartavičiūtė:
- Pastaruoju metu skundų dėl vaikų žaidimų kambarių teikiamų paslaugų gauname retai. Prieš dvejus metus lapkričio mėn. buvo gautas vartotojos prašymas ištirti Panevėžyje esančios Pramogų ir laisvalaikio arenos vaikams suteiktų paslaugų saugą. Vartotoja prašyme teigė, kad „buvo sužalotas vaikas – nukrito pro žaidimų aikštelės tarpą iš maždaug trijų metrų aukščio į tinklą, kuris plyšo ir vaikas trenkėsi ant grindų. Vaikui yra dveji metai trys mėnesiai“.
 
Tyrimo metu buvo nustatyta, kad prie įėjimo į žaidimų aikštelę pateikiamos pramogų ir laisvalaikio arenos vaikams bendrosios taisyklės asmenims, kurie lankosi arenoje. Bendrovė pateikė ir vaikų žaidimo aikštelės įrangos saugą patvirtinančius dokumentus bei įrangos surinkimo instrukciją. Inspektorius pateikė išvadą, kad vartotoja buvo pasirašytinai supažindinta su arenos vaikams naudojimosi taisyklėmis, kurių trečias punktas nustato, kad už vaiką atsakingas asmuo visiškai atsako už vaiko elgesį arenoje.
 
Atsakomybė, kad netinkamo amžiaus vaikas pateko į antrą žaidimų aikštelės aukštą, pro tarpą įkrito į tinklą, kuris plyšo ir vaikas nukrito ant grindų tenka asmeniui, neužtikrinusiam taisyklių laikymosi. Atsižvelgiant į tai, inspektorius pateikė išvadą, kad vartotojos skundas nepagrįstas, taigi žalos atlyginimo klausimas nebuvo sprendžiamas.
Praėjusiais metais skundų dėl žaidimų kambarių teikiamų paslaugų saugos nebuvo gauta. Šiuo metu vykdomas tyrimas dėl dviejų žaidimo kambarių, esančių Klaipėdoje ir Panevėžyje, teikiamų paslaugų saugos.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

      „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

      Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

      Budinti vaistinė


      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

      Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

      Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
      Pavėlavęs perspaudų rinkinys
      Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

      Naujas numeris