Vaikų sveikatos tikrinimas: geriau kiekybė ar kokybė?

Gintarė Kaminskienė
2014-08-28
Šią savaitę Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė prakalbo apie siūlymą profilaktinį vaikų sveikatos patikrinimą atlikti du kartus per metus. Taip, mažųjų sveikata prasta, bet šalyje trūksta pediatrų, o šeimos gydytojų darbo krūvis didelis. Pasigirsta kalbų, kad kai kurie tėvai net ir į vieną sveikatos patikrinimą žiūri formaliai. Be to, panašu, kad politikai dar nesusitarė, ar daugiau bus geriau.
Vaikų sveikatos tikrinimas: geriau kiekybė ar kokybė?
Politikai vis dar nesutaria, vieną ar du kartus turėtų būti profilaktiškai tikrinama bendrojo lavinimo mokyklas lankančių vaikų sveikata.

Vieną ar du?
Žiniasklaidoje pasirodžius pirmiesiems pranešimams apie vaikų sveikatos patikrinimą du kartus per metus suskubome pasikalbėti su Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininke Dangute Mikutiene. Ji, išgirdusi „du kartus“, nustebo. „Manau, kad žurnalistai nesuprato, ką ministrė norėjo pasakyti. Prieš tris mėnesius parašėme Sveikatos apsaugos ministerijai raštą prašydami, kad peržiūrėtų vaikų sveikatos patikrinimo tvarkos aprašą“, – teigė Seimo narė.
Remiantis dabartiniu aprašu, vaikų sveikatos patikrinimai yra neišsamūs. Pavyzdžiui, kraujo tyrimas atliekamas kartą per ketverius metus, neatliekami echoskopiniai tyrimai. Todėl Seimo Sveikatos reikalų komitetas pasiūlė ministerijai į jį įtraukti kai kuriuos papildomus tyrimus, kad tėvams už juos nereikėtų mokėti. D.Mikutienės nuomone, reikėtų praplėsti kraujo tyrimo sąvoką, jog būtų galima atlikti biocheminį kraujo tyrimą. Mūsų klimato juostoje nepakanka saulės, todėl reikia atkreipti dėmesį į vitamino D trūkumą.
„Vaikų sveikatos patikra neturėtų būti formali: pamatuojamas ūgis, svoris, gliukozės kiekis kraujyje ir viskas. Kur tai matyta? Vaikų sveikata blogėja. Mintis buvo sveikatos patikrą padaryti išsamesnę, o kaip ji buvo išplėtota toliau, negaliu pasakyti. Sveikatos apžiūros tikrai pakaktų vieną kartą per metus. Tik konsultacijas turėtų teikti ir dietologai, kadangi pastebima vaikų antsvorio problema, ir psichikos sveikatos specialistai“, – vardijo D.Mikutienė.

Apskirtai, psichikos sveikatos sutrikimų mastas yra be galo didelis. Neįgalumas kasmet nustatomas maždaug dviems tūkstančiams vaikų. Prieš dvejus metus iš jų net 45 procentai – dėl psichikos sveikatos sutrikimų.
 
Ką norėjo pasakyti ministrė
Sveikatos apsaugos ministrės patarėja Inga Preikšienė patikino, kad R.Šalaševičiūtė iš tiesų minėjo vaikų sveikatos patikrinimą du kartus. „Tačiau tai tik viena galimybių. Bus svarstoma, ar tai turėtų būti vienas kokybiškas detalesnis sveikatos patikrinimas ar du“, – informavo atstovė.
Anksčiau ministrė žiniasklaidai teigė, kad metų pabaigoje turėtų paaiškėti, ar atsiras lėšų dviems sveikatos patikrinimams per metus. „Iš vienų atimi, kitiems pridedi. Reikia svarstyti, kam labiau reikia. Galbūt mano buvusios pareigos turi įtakos susiformavusiai nuomonei, kad vaikams reikia labiausiai“, – kalbėjo Sveikatos apsaugos ministerijos vadovė.
 
Tėvų galbūt būtų už
Prieš mokslo metų pradžią prie šeimos gydytojų kabinetų nusidriekia eilės. Tėvai eilėse dažnai laukia su keliomis atžalomis. Patikrinti sveikatą vienam vaikui kur kas lengviau, o ką daryti, kai turi du tris ar daugiau? Gal sveikatos patikrinimas du kartus per metus tik paskatintų tokius tėvus ieškoti būdų apeiti šį formalumą?
Angelė Kostogrizienė Gausių šeimų asociacijos vadovė, labiau atkreipė dėmesį į tyrimų kainą. Ji teigė iš dalies pritarianti dvigubam sveikatos patikrinimui, tačiau kiekviena situacija turi būti vertinama individualiai.

„Visi kartu nesvarstėme šio klausimo. Tačiau, mano asmenine nuomone, vaikų sveikatos patikrinimas du kartus per metus būtų geras sprendimas. Kai kurie tėvai net ir vieną kartą nesugeba to padaryti. Galbūt trūksta suvokimo, kad vaiko sveikata yra labai svarbi ir turės įtakos likusiam jo gyvenimui. Mažųjų sveikata šiuo metu yra labai prasta. Tad pastebėti ankstyvą ligos stadiją yra be galo svarbu. Gausios šeimos dažnai susiduria su įsisenėjusiomis ligomis. Tuomet reikia daug daugiau pastangų, kad ji būtų išgydyta. Daug priklauso ir nuo tyrimų išsamumo. Jei jie bus atliekami nemokamai, gal jų ir pakaktų vieną kartą per metus. Tačiau reikėtų gilintis į kiekvieną atskirą situaciją. Jei atlikti tyrimai jau rodo kokią nors ligą ar šeimoje buvo užfiksuota kokių nors genetinių pakitimų, galbūt patikrinimas du kartus ir reikalingas“, – kalbėjo daugiavaikė mama.
 
Dėl tikrinimų sveikata nepagerės
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėjos Liudmilos Sliaužienės nuomone, jei vaikui jau yra nustatyti sveikatos sutrikimai, geriau būtų investuoti į jų sveikatinamą ir stiprinamą.
Kol kas tai labai naujas siūlymas, bet asmeniškai nemanau, kad tikrinant vaikų sveikatą su kartus per metus ji pagerės. Girdėjau apie planus siųsti mobilias odontologų komandas į mokyklas. Ši mintis tikrai puiki. Kol kas tikslių duomenų apie vaikų burnos sveikatos būklę dar neturime, nes naujo tipo sveikatos pažymos su odontologų išvadomis buvo patvirtintos tik praėjusių metų gegužės mėnesį. Dalis vaikų jau buvo pasitikrinę sveikatą. Kai šių metų duomenys bus suvesti, yra didžiulė tikimybė, kad vaikų dantų ir žandikaulio būklė iškils į pirmą vaikų sveikatos problemų sąrašo vietą“ – spėjo specialistė.

Ji vardijo, kad Vilniaus mieste vaikai dažniausiai turi regos sutrikimų, antroje vietoje – skeleto raumenų sistemos, trečioje – kraujotakos sistemos sutrikimai. Dažnai konstatuojama ydinga laikysena, kurią galima koreguoti.
„Mokyklose ne visuomet yra tiek suolų, kad juos būtų galima parinkti pagal vaikų ūgį arba ne visuomet koreguojamas suolų aukštis. Nuo pradinių klasių mokytojai turėtų stebėti vaikų laikyseną ir duoti pastabas. Prie sveikatos problemų paaštrėjimo prisideda fizinio judrumo stoka. Pagal atliktus mokinių gyvensenos tyrimus, tik 15 procentų vaikų atitinka Pasaulinės sveikatos organizacijos nustatytas judrumo normas. Vaikai per mažai juda, sportuoja, kompiuteris užima didelę dalį jų laisvalaikio“ – vaikų sveikatos problemų priežastis vardijo L.Sliaužienė.
 
Komentaras:
Lietuvos pediatrų draugijos valdybos pirmininkas Arūnas Valiulis:

- Vaikų sveikatos patikra šiuo metu yra pakankamai elementari ir galėtų būti kur kas išsamesnė. Papildyta atsižvelgiant į kitų Europos Sąjungos šalių patirtį.
Beje, šiuo metu pediatrų trūksta. Ir taip yra ne tik Lietuvoje. Nors šalyje šis trūkumas jaučiamas labiau nei užsienyje. „Manau, kad prie pediatrijos specialistų trūkumo prisidėjo kai kurių buvusių sveikatos apsaugos ministrų neatsakingas požiūris į vaikų sveikatą. Ilgą laiką pediatrams buvo uždrausta dirbti pirminėje grandyje. Ar specialistai spėtų susitvarkyti su darbo krūviu, įvedus vaikų sveikatos patikrinimą du kartus per metus, reikėtų papildomų skaičiavimų. Tačiau turėkime galvoje, kad mažųjų sveikatą stebi nebūtinai vaikų ligų gydytojai. Yra ir šeimos gydytojų. Visgi, pasvarstyti, ar neužtektų vieno karto, reikėtų. Profesionaliai įvertinti pajėgumus. O pediatrų bendruomenė yra visuomet pasiruošusi konstruktyviai bendradarbiauti su Sveikatos apsaugos ministerija.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris