Vaikų reabilitacijos klausimai paskendę valdininkų popierizmo jūroje

Violeta Bučiūtė
2016-06-27
Eilės ką tik atidarytuose prekybos centruose, poliklinikose, bankuose... Tokios pat geležinės kantrybės reikalaujančios gyvos žmonių grandinės nusidriekia vaikų reabilitacijos centruose bei sanatorijose. Daug metų ši situacija, ypač kurortiniuose miestuose, kartojasi vasarą. Tačiau vietoj problemos sprendimo, valdžios atstovai, baigiantis Seimo kadencijai, vėžlio greičiu kapanojasi popierizmo jūroje, o reabilitologai ir mažųjų pacientų tėvai – tarsi laukia Godo.
Vaikų reabilitacijos klausimai paskendę valdininkų popierizmo jūroje
Vasarą vaikų sanatorijose – pacientų antplūdis. Viena to priežasčių ta, kad tėvai, važiuodami su vaikais iki aštuonerių metų į sanatorijas, negauna nedarbingumo pašalpos. Jeigu gulint ligoninėje vaiko slaugai pašalpa duodama, persikėlus iš ligoninės į sanatoriją arba į ligoninės reabilitacijos skyrių, ji nemokama. Vadinasi, tėvai turi išeiti atostogų, o tai jie dažniausiai daro vasaromis.

Laikas planuojamas iš nevilties

Prieš trejus metus viešai buvo pradėta kalbėti apie eiles vaikų reabilitacijos centruose ir sanatorijose. Nutįsusios gyvos žmonių grandinės kiekvieną vasarą apsunkina uostamiesčio sveikatos priežiūros įstaigų specialistų darbą. Pastarieji dirba didesniais krūviais ir, kaip teigia Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijos „Palangos gintaras“ direktorius Kęstutis Speičys, dėl didelio mažųjų pacientų antplūdžio šiltuoju metų sezonu procedūrų jo vadovaujama įstaiga užtikrina tiek, kiek numatyta pagal gydymo rūšį, tačiau tik minimalią jų dalį.
 
Be abejo, tokiu atveju galima apkaltinti tėvus, kad jie vasaros atostogas planuoja Palangoje ar Druskininkuose kartu su atžalomis sanatorijose ir taip pasinaudoja vaikų reabilitacijos įstaigų infrastruktūra, pavyzdžiui, lovomis. Tačiau šį spėjimą kategoriškai paneigia Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro vadovas prof. dr. Juozas Raistenskis.
 
„Tėvai taip laiką planuoja iš nevilties. Iki vaikui sueina aštuoneri, jį į reabilitacijos centrus pagal įstatymą galima siųsti kartu su mama, tėvu ar įstatyminiu atstovu. Jiems garantuojama lova ir dalinis maitinimas, tačiau nedarbingumo išmoką vaiko slaugai lydintis asmuo gali gauti tik tuomet, jei vaiko liga ar trauma yra įtraukta į sunkių būklių sąrašą“, - tikina profesorius.

 
Darbdaviai nesupras
Tokia situacija, kai dėl vaiko reabilitacinio gydymo vienam iš tėvų išrašoma medicininė pažyma, įrodanti, kad neleidai laiko veltui, darbdaviams dažnai nepatinka. Be to, pašalpų vaiko slaugos laikotarpiu nemokėjimas tais atvejais, kai mažamečio liga ar trauma nėra įtraukta į sunkių būklių sąrašą, neigiamai atsiliepia šeimos biudžeto planavimui. Dėl to tėvai yra priversti derinti vaiko reabilitaciją su savo atostogomis, kurias paprastai didžioji dalis leidžia vasarą.
 
Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo prof. dr. J.Raistenskio teigimu, suaugusiųjų atostogų planavimas kartu su mažųjų atžalų reabilitacija nėra nieko blogo, bet medicininiu požiūriu uždelstas gydymas ne visuomet turės vaisių. Nepaisant to, gydytojai dažnai išklauso tėvų nusiskundimų dėl finansinių galimybių ribotumo norint išvykti į sanatoriją.
 
Kreiptasi, bet teks palaukti
Dėl kelerius metus už ūsų tampomos pašalpų vaiko slaugai medicinos ir reabilitacijos problemos gegužės pradžioje iniciatyvūs tėvai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai išsiuntė laišką. Per mėnesį buvo gautas atsakymas, informuojantis, kad Vyriausybė praėjusių metų birželio nutarimu yra pateikusi Seimui svarstyti ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo projektą.
 
Laiške, po kuriuo pasirašė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Laisvūnas Bartkevičius nurodoma, jog minėtame įstatymo projekte, siekiant prisidėti prie vaikų sveikatos gerinimo, siūloma numatyti, kad elektroniniai nedarbingumo pažymėjimai sergančiam vaikui iki septynerių metų slaugyti būtų išduodami reikalingam slaugos laikotarpiui (bet ne ilgiau kaip 120 kalendorinių dienų per kalendorinius metus) ne tik slaugant vaiką stacionare, tačiau ir medicininės reabilitacijos ar sanatorinio gydymo įstaigose.
 
Priėmus šį įstatymo projektą, tėvai gautų norimą vaiko ligos pašalpą, todėl jų nebevaržytų finansiniai sumetimai, vaiko reabilitaciją būtų galima laisviau planuoti nepaisant metų laikų. Tiesa, prie projekto papildomų dokumentų nurodyta, kad ligos išmokų mokėjimo atvejų praplėtimui papildomų valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto lėšos sudarytų nei daug, nei mažai – apie 1,1 mln. eurų metams. Kada situacija pasikeis – galima tik spėlioti.

 
Komentarai
Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijos „Palangos gintaras“ direktorius Kęstutis Speičys:

 
- Vaikų antplūdžio sulaukiame vasarą. Šiuo laikotarpiu į mūsų sanatoriją atvyksta penkis septynis kartus daugiau mažųjų pacientų nei žiemą. Šaltuoju metų laiku per dieną turime apie penkiasdešimt šešiasdešimt pacientų, o vasarą – keturis šimtus. Tiesą sakant, labai sudėtinga dirbti karštuoju metų laiku, bet verčiamės...
 
Dėl šios priežasties į kai kuriuos skyrius vasaros sezonui priimame laikinus darbuotojus. Kai kuriuose skyriuose žmonės dirba didesniu krūviu. Bet kokiu atveju užtikriname tiek procedūrų, kiek numatyta pagal gydymo rūšį, tačiau vasaromis – tik minimalią jų dalį. Pavyzdžiui, žiemą, rudenį ir pavasarį, kai vaikų sanatorijoje yra mažiau, turime galimybę teikti ir daugiau procedūrų ne tik pagrindinei ligai, bet ir lydinčioms ligoms gydyti.
 
Manyčiau, kad yra kelios priežastys, dėl ko susiklostė esama situacija. Viena jų – mokyklos. Mokiniai ir jų tėvai galvoja, kad sanatorinėse gydymo įstaigose, prie kurių ar kuriose yra įsteigtos mokyklos, mokslas nėra kokybiškas. Štai prie mūsų sanatorijos yra Palangos savivaldybės sanatorinė mokykla, kuri mokymo kokybe atitinka gimnazijos lygmenį. Taigi ji nėra blogesnė už bet kurią kitą Lietuvos mokyklą. Kalbos, kad vaikai čia atsiliks nuo mokslų, - mitas.
 
Bėda ta, kad tėvai, važiuodami su vaikais iki aštuonerių metų į sanatorijas kaip slaugantys asmenys, negauna nedarbingumo pašalpos vaiko slaugai. Jeigu gulint ligoninėje vaiko slaugai pašalpa duodama, persikėlus iš ligoninės į sanatoriją arba į ligoninės reabilitacijos skyrių, ji nemokama. Vadinasi, tėvai turi išeiti atostogų, ką dažniausiai daro vasaromis.

 
Apskritai manau, kad pacientų antplūdžius vasaromis suformavo seni stereotipai iš pionierių stovyklų laikų, kai buvo manoma, kad sanatorija yra poilsis, o poilsiauti reikia vasarą. Todėl esu tikras, kad tuos stereotipus po truputį reikia keisti, nes sunkiomis ligomis sergantys vaikai į sanatoriją privalo važiuoti bet kuriuo metų laiku.
 
VšĮ Abromiškių reabilitacijos ligoninės direktorius Vitalijus Glamba:

- Vasarą pas mus tikrai būna daugiau pacientų, bet antplūdžiu to nepavadintume. Tai lemia vaikų atostogos vasaros metu. Žinoma, tėvams šiltasis sezonas taip pat palankesnis laikas.
Be abejo, yra galimybė vaikams atvykti reabilituotis ir per mokslo metus, bet mokslai tikrai nukenčia. Aš taip pat turiu vaikų ir jeigu būtų galimybė pasirinkti, kuriuo metų laiku geriau važiuoti į sanatoriją, reabilitaciją planuočiau vasarą.
 
Mūsų reabilitacijos ligoninėje mokykla taip pat yra, tačiau supraskime, mokymasis ne nuolatinėje mokykloje yra visai kitas dalykas, nors ir mokytojai su vaikais užsiima.
Ar tėvai derina vasaros atostogas su vaikų reabilitacija, sunku pasakyti, nes statistiškai neturime didelio padidėjimo vasaromis. Matote, čia nėra jūros (šypsosi), todėl pas mus atvažiuoja tiktai tie, kurie yra rimtai nusiteikę slaugyti vaikus.

 
Tarp kitko
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, reabilitaciniam gydymui apmokėti kasmet skiriamos PSDF biudžeto lėšos. Praėjusiais metais gydymo įstaigos faktiškai suteikė medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugų už 43 mln. eurų, iš kurių 7,7 mln. eurų panaudota vaikų reabilitacijai apmokėti. Šiais metais medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo reikmėms iš viso numatyta skirti 44 mln. eurų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris