Užsienio ekspertai: pediatras – politinis vaikų balsas

Modesta Kuprijevskaitė
2018-10-25
„Vaikai sudaro dvidešimt penkis procentus populiacijos. Tačiau jie šimtu procentu atsakingi už tai, kas bus ateityje, todėl nusipelno geriausios įmanomos sveikatos priežiūros, kokią tik gali pasiūlyti valstybė“, - teigia Lietuvoje svečiavęsis Europos pirminio lygio pediatrų konfederacijos prezidentas Angel Carraso Sanz.
Užsienio ekspertai: pediatras – politinis vaikų balsas
Prieinamesnė ir daug skirtingų sričių aprėpianti vaikų sveikatos priežiūra galėtų prisidėti ne tik prie socialinės aplinkos gerinimo, bet ir prie valstybės ekonomikos augimo.

Faktas 
Praėjusią savaitę pediatrai rinkosi į kasmetinę konferenciją. Aptartos ne tik vaikų sveikatos priežiūros naujovės, bet ir pirminės pediatrinės priežiūros ateities gairės.

 
Nesuvokia pediatro misijos

Praėjusį mėnesį Sveikatos apsaugos ministerija užsimojo pediatrus išstumti iš pirminės sveikatos priežiūros grandies ir jų funkcijas perduoti šeimos gydytojams. Pediatrai savo ruožtu nusprendė priminti, kad vaikų ligų gydytojas – būtinas specialistas šeimos gydytojo komandoje.
„Man susidaro įspūdis, kad vyriausybė nelabai supranta, koks yra vaikų ligų gydytojo vaidmuo ir kokią misiją jis atlieka. Nelabai suvokia ir visuomenė. Išugdyti sveiką vaiką, kuris ateityje turėtų kuo mažiau sveikatos problemų, nori visi. Bet ne visi žino, kad norint tai padaryti, pediatro pareigybė yra nepakeičiama. Medicinos „namą“ sudaro keturi kampai – akušerija, chirurgija, vidaus ligų gydymas ir pediatrija. Taigi, vaikų ligų gydymas – viena bazinių medicinos sričių.
 
Informacijos apie vaikų sveikatos priežiūros naujoves srautas yra milžiniškas ir kartais visiškai pamirštamos tam tikros sritys, kurios priskiriamos pediatrijai. Pavyzdžiui, jaunuolių medicina, kuriai būdingi specifiniai amžiniai, psichologiniai ir socialiniai aspektai. Šeimos gydytojas tiesiog negali visko išmanyti, tad dažniausiai tampa tiesiog siuntinėtoju“, - svarsto konferencijos pirmininkas, Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas vaikų ligų gydytojas prof. dr. Rimantas Kėvalas.
 
Vaikų teisių gynėjas
Tai, jog šiuolaikinė pediatrija – plati ir nuolatinio žinių atnaujinimo reikalaujanti sritis, pabrėžė ir Europos pediatrų akademijos atstovas bei Visuotinės pediatrijos ir vaikų sveikatos iniciatyvos (CIP) prezidentas Manuelis Katzas. Jo nuomone, siekdami apsaugoti vaikų sveikatą, pediatrai turi remtis ne tik bazinėmis medicinos mokslo žiniomis, bet ir išmanyti socialines, kultūrines bei ekonomines problemas.
„Į pediatriją esu pasinėręs jau daugiau nei keturis dešimtmečius. Per šį laiką daug kas keitėsi ir pediatro pareigybė ilgainiui įgijo vis daugiau naujų funkcijų bei pavidalų. Manau, kad geras atspirties taškas šiuolaikinei pediatrijai yra vaikų teisės. Kodėl? Nes šiandien pediatras yra ne tik gydytojas praktikas, bet ir vaikų teisių gynėjas“, - sako M.Katzas
 

„Yra šalių, kur daugybė vaikų priklauso socialiai pažeidžiamoms grupėms. Tokiu atveju pediatrų veikla privalo turėti politinį atspalvį, kad būtų galima prisidėti prie nepalankių situacijų keitimo. Šiems gydytojams reikia mokėti pažvelgti ne tik pro medicininę, bet ir pro humanistinę prizmę“, - teigia Europos pediatrų akademijos atstovas bei Visuotinės pediatrijos ir vaikų sveikatos iniciatyvos (CIP) prezidentas Manuelis Katzas.

 

Pasitarnautų ekonomikai
M.Katzas sutinka, kad šeimos gydytojas paprasčiausiai negalėtų aprėpti visų šiuolaikinių vaikų ligų gydymo aspektų, nes tai – išskirtinai gydytojo pediatro sritis. „Visuotinės pediatrijos ir vaikų sveikatos iniciatyvos judėjimas siekia paskatinti Europą suvokti, kad mums reikia patyrusių pediatrų, kurie nuolat atnaujintų žinias. Ir ne tik medicinines, bet ir socialines, kurios aprėptų šiam laikmečiui būdingas bendruomenės, komunikavimo, paauglystės ir kitas problemas. Galima sakyti, kad pediatras turi būti tarsi vaiko balsas. Ir ne bet koks, o politinis. Pediatrai turi ginti poziciją pirminiame lygyje, todėl raginu juos neapsiriboti vien tik gydymu“, - sakė jis.
 
M.Katzas taip pat pabrėžia, kad prieinamesnė ir daug skirtingų sričių aprėpianti vaikų sveikatos priežiūra galėtų prisidėti ne tik prie socialinės aplinkos gerinimo, bet ir prie valstybės ekonomikos augimo. „Ekonomikos profesorius Jamesas Heckmanas yra apskaičiavęs, kad viena efektyviausių priemonių, siekiant užtikrinti palankesnę valstybės ekonominę ateitį – investavimas ankstyvąją vaikų sveikatos priežiūrą. Didžiausia investicijų grąža galima tuomet, kai investuojama į vaikų iki penkerių metų amžiaus grupę. Tai – logiška, nes nuo to, kaip vaikas nugyvens pirmuosius gyvenimo metus, priklauso ne tik jo sveikata, bet ir tolimesnė raida, mokymasis bei psichologinė būklė. Jei per mažai investuosime į vaikų sveikatos priežiūrą, jie paprasčiausiai netaps produktyviais visuomenės nariais“.

 

Komentaras
Europos pirminio lygio pediatrų konfederacijos prezidentas Angel Carraso Sanz:

- Šiandien dauguma vaikų sveikatos problemų bei ligų glaudžiai siejasi su sparčiai besikeičiančiu pasauliu. Globalizacija, išmaniosios technologijos, spartus gyvenimo ritmas, vartojimo kultūra ir socialinė atskirtis lemia platesnį tam tikrų ligų paplitimą. Vis daugiau vaikų atsiranda dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sutrikimai, o pasiekę paauglystę jie kartais griebiasi narkotinių medžiagų. Šie dalykai gali būti suvaldomi jau nuo pat pirmųjų gyvenimo metų, tinkamai rūpinantis vaikų sveikata. Tai – gydytojų pediatrų pareiga.
 
Mūsų konfederacijos tikslas – kad Europoje pirminėje sveikatos priežiūros grandyje dirbtų kiek įmanoma daugiau kvalifikuotų pediatrų, turinčių komandas, į kurias įeitų psichologai, logopedai ir kiti specialistai, kurie specializuojasi būtent vaikų sveikatos priežiūroje. Tokios komandos puikiai veikia Ispanijoje. Žinoma, galbūt šios vizijos įgyvendinimas nėra įmanomas visose valstybėse, tačiau reikia ieškoti sprendimų, kurie padėtų sukurti prieinamesnę ir efektyvesnę sveikatos priežiūrą pirminiame lygyje. Kiekviena šalis, formuodama vaikų sveikatos priežiūros sistemą privalo įvertinti, ar toji sistema veiks konkrečioje kultūrinėje ir ekonominėje aplinkoje. Nepamirškime, kad vaikai sudaro dvidešimt penkis procentus populiacijos, tačiau jie šimtu procentu atsakingi už tai, kas bus ateityje, todėl nusipelno geriausios įmanomos sveikatos priežiūros, kokią tik gali pasiūlyti valstybė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris