Uždraus ne tik pirkti, bet ir gerti

Ana Daukševič
2014-07-24
Seimo Sveikatos reikalų komitetas praėjusią savaitę susėdo dar kartą taisyti Alkoholio kontrolės įstatymo. Mat jame iki šiol buvo įrašytas tik draudimas įsigyti tauriuosius gėrimus miesto švenčių ar parodų metu, o štai gerti niekas nedraudė.
Uždraus ne tik pirkti, bet ir gerti
Seimo sveikatos komitetas siekia, kad masiniuose renginiuose, kurie neretai baigiasi girtuokliavimu ir muštynėmis būtų draudžiama ne tik pardavinėti, bet ir gerti stipriuosius alkoholinius gėrimus.

Padarė nuolaidų
„Žinome, kad dabar masiniuose renginiuose draudžiama parduoti alkoholį, kurio stiprumas daugiau nei 6 laipsniai, parodose – daugiau nei trylika laipsnių, tačiau vartoti leidžiama. Krenta į akis tai, kad masinių renginių metu žmonės linksminasi, o palapinėse sustatytais stipriaisiais gėrimais mėgaujasi valdžios atstovai. Neretai į renginių pabaigą tai daro jau visi. Tai kokia prasmė drausti parduoti, jeigu gerti galima? Todėl siūlau uždrausti ir viena, ir kita. Ne paslaptis, kad masiniai renginiai dažniausiai baigiasi pasigėrimu, muštynėmis. Siūlau įtraukti nuostatą, kad nebūtų galima atsinešti alkoholio, o vartoti tik tą, kuris pardavinėjamas vietoje“, - siūlomas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas komentuoja Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas. Iki šiol teisės aktuose buvo tam tikras paradoksas – pirkti negali, o gerti jokie įstatymai nedraudžia.
Tiesa, politikas teigia ne tik griežtinantis alkoholio vartojimo taisykles, bet ir padarantis „šiokių tokių nuolaidų“ alkoholio pardavėjams bei vartotojams. „Iki šiol buvo leidžiama masiniuose renginiuose, mugėse prekiauti alkoholiniais gėrimais iki 6 laipsnių, o mes siūlome šiek tiek liberalizuoti – iki 7,5 laipsnių. Tokio stiprumo gėrimus leidžiama ir gaminti, ir išpilstyti, todėl kontroliuojančioms institucijoms bus lengviau“, - sako A.Matulas.

 
Prie kiekvieno – po policininką?
Pripažinkime, idėja leisti prekiauti tik nestipriu alkoholiu masiniuose renginiuose skamba neblogai. Tačiau štai Seimo Sveikatos reikalų komiteto narei Vilijai Filipovičienei kyla klausimas, kaip tai užtikrinti praktiškai? Ne paslaptis, jog policijos pareigūno prie kiekvienos palapinės per miesto šventę nepastatysi. „Įstatymas pasako, kad negalima bus vartoti stipresnių nei 7,5 ir to reikės laikytis. Jeigu įsivaizduojate, kad grybų šventėje bus galima vartoti samagoną, atsiprašau čia jau mūsų kontroliuojančių institucijų apsileidimas. Ar tai derliaus, ar kita šventė, ar bus paprastas žmogus, ar „vipinis“ bus leista vartoti tik alų, sidrą“, - griežtai atsakė A.Matulas. Čia pat kitas komiteto narys Kazimieras Kuzminskas pridūrė: „Jeigu nėra policijos kontrolės, visi atsipalaiduoja. Todėl būtina suaktyvinti atsakingų institucijų bendradarbiavimą, kad tvarkos būtų laikomasi.“ Ir nors V. Filipovičienė neatlyžo, sakydama esą nelabai įmanoma užkirsti kelio stipresnio alkoholio vartojimui ypač mažesniuose miesteliuose, atsakyti į tokias abejones ryžosi komiteto narė Vida Marija Čigriejienė: „Atvažiuokite į Panemunę, į roko šventę ir pasižiūrėkite, kaip viskas gali vykti tvarkingai.“


Komentarai
Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Jūras Požela:

- Alkoholio kontrolės įstatymo straipsnių pakeitimas nereiškia, jog dabar masinių renginių metu nebus galima niekur įsigyti ar vartoti alkoholio. Jeigu šalia renginio vietos yra kavinė – viskas gerai. Tačiau mobiliose palapinėse stipriausias leidžiamas alkoholis – 7,5 proc.
Manau, kad jei būtume pakankamai sąmoningi, griežto alkoholio pardavimo ir vartojimo reguliavimo nereikėtų. Tačiau išsiskiriame iš kitų šalių dideliu alkoholio suvartojimu, todėl nori ar ne, būtina tai riboti įstatymais. Manau, šis draudimas duos naudos. Jei negali nusipirkti ir gerti degtinės miesto šventėje, didesnė tikimybė, kad neblaivių žmonių bus mažiau.
 
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius Zenius Martinkus:
- Manau, kad dauguma žmonių paiso įstatymų bei draudimų. Mūsų piliečiai yra pakankamai sąmoningi, tačiau, be abejo, atsiranda ir tokių, kuriems neva taisyklės negalioja. Būtent jiems ir skirti alkoholio pardavimo ir vartojimo apribojimai.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio specialistas Paulius Radvilavičius:
- Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato – vienos iš teritorinių policijos įstaigų - kompetencija yra apibrėžta apskrities ribų. Taigi, komentuoti galime tik padėtį Vilniaus apskrityje.  Pastebėtina, kad užregistruotų atvejų skaičius (atvejų, kai pažeidžiama administracinė teisė geriant alkoholį viešoje vietoje ar girtam pasirodant viešumoje) priklauso nuo renginio pobūdžio -  sporto renginiuose jų kiek daugiau nei kituose.
Deja, statistikos apie alkoholio vartojimą masinių renginių metu nevedame, tačiau jų metu dirbantys pareigūnai pastebi, kad retas toks renginys baigiasi be sulaikytų už alkoholinių gėrimų gėrimą viešose vietose ar už girto pasirodymą viešoje vietoje. Tiesa, tokių atvejų nėra fiksuojama dešimtimis - netgi gausiai aplankyto renginio metu, tačiau girtumas yra vienas dažniausių teisės pažeidimų renginiuose. Be to, jis dažnai sukelia kitus pažeidimus – tampa nedidelio chuliganizmo, vandalizmo, kūno sužalojimų ir pan. priežastimi. Taigi, vertinti reiškinio mastą sunkoka neturint palyginimui mato. Vertinimai gali būti subjektyvūs, tačiau neginčytina, kad užtikrinančių viešąją tvarką ir žmonių saugumą renginiuose policijos pareigūnų didelė dėmesio dalis skiriama būtent girtiems ir girtaujantiems.
 

    Gydytojas ir pacientas


    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

    „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

    Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

    Budinti vaistinė


    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

    Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JK – mirtinai pavojingo kraujo skandalas

    Artėja didžiausio Jungtinės Karalystės sveikatos sektoriaus istorijoje skandalo atomazga. Praėjusio amžiaus 8 ir 9 deš. šalyje plačiai naudoti užkrėsti kraujo preparatai iš JAV. Gegužės viduryje žadama paskelbti tyrimo rezultatus. Jau dabar aiškėja, kad užkrėstas kraujas buvo naudojamas sąmoningai. Apie ta...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
    Pavėlavęs perspaudų rinkinys
    Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

    Naujas numeris